קרב על הכסף

בשבועיים האחרונים זה נראה כמו איבוד שליטה מוחלט.

אורי אליצור , א' בטבת תשס"ז

הבלאגן והכאוס בעזה התחילו ברגע שצה"ל יצא משם, אבל בשבועיים האחרונים זה נראה כמו איבוד שליטה מוחלט.


ויש להניח שמאחורי הקלעים מתנהל סחר מכר בין פלשתינים לפלשתינים איך לחלק את העוגה. שלושים וחמישה מיליון דולר לא הולכים ברגל. אבו מאזן רוצה את הכסף לעצמו, או לפחות את חלקו
מה גרם להתלקחות הזו? הקרב הנוכחי התחיל, למי שלא זוכר, ברגע שצה"ל עצר את איסמעאיל הנייה במעבר רפיח, ולא נתן לו להכניס לרצועה את הכסף הגדול שהוא הביא מאיראן. למה תקרית בין ישראל והחמאס מדליקה אש ענקית בין פת"ח והחמאס? בגלל שכל נער פלשתיני מנחש את מה שאף פרשן פוליטי ישראלי לא הצליח לשער: שלא עמיר פרץ הגה את הרעיון לעצור את הנייה במעבר רפיח, אלא אבו מאזן הוא שהרים טלפון לעמיר פרץ, וביקש ממנו שלא לתת לו בשום אופן להיכנס לרצועה עם הכסף.

גם הפתרון לכאורה של המשבר מעיד על זה. הנייה נכנס בלי הכסף, אבל הכסף לא הוחרם לא בידי ישראל ולא בידי מצרים, אלא הופקד בנאמנות. ויש להניח שמאחורי הקלעים מתנהל סחר מכר בין פלשתינים לפלשתינים איך לחלק את העוגה. שלושים וחמישה מיליון דולר לא הולכים ברגל. אבו מאזן רוצה את הכסף לעצמו, או לפחות את חלקו. והוא מפעיל את ישראל ואת מצרים כדי להבטיח שהוא לא הולך לראות את החיילים של חמאס שבעים ואת החיילים של הפת"ח רעבים. גם החיילים עצמם יודעים את הסוד. לא נלחמים שם על אידיאולוגיה, זה לא קרב של מאמינים באסלאם מול כופרים במוחמד, זו מלחמה נואשת וזועמת על כסף.

יורים ורעבים

החיילים הזועמים של החמאס, שכבר הרבה זמן לא קיבלו משכורת, יורים ויודעים שהמשכורת שלהם הייתה כבר ברפיח, והנה באו היריבים מהפת"ח וגזלו את הכסף, ואילו החיילים של אבו מאזן יורים ואומרים לא יכול להיות שלכם תהיה משכורת ולנו לא. אז או שנתחלק, או שגם לי וגם לך לא יהיה, או שאני יורה בך. במצבים כאלה בדרך כלל האפשרות השלישית הופכת להיות השכיחה ביותר, ועם הזמן שוכחים מאיפה ולמה התחילו היריות, והאש כבר מזינה את עצמה. לכן לא כל כך משנה איך התחילה האש ולמה. והמשבר לא ייפתר גם אם ימצאו דרך לחלק את הכסף בהסכמה, וגם אם חלק מהכוחות המזוינים של שני הצדדים יקבלו חלק מהמשכורת שלהם, וגם אם תקום ממשלת אחדות או ילכו לבחירות חדשות.

יש שם, בכאוס הפלשתיני, שיבעה או שמונה כוחות מזוינים שכל אחד מהם כפוף למפלגה אחרת. יש גדודי חללי אל אקצה וגדודי אל קודס, וגדודי עז-א-דין אל-קסאם וגדודי אבו עלי מוסטפה, ויש תנזים ויש ועדות ההתנגדות, ויש עוד ארגונים צבאיים שמשרתים בהם אלפי חיילים, וכל אלה צבאות פרטיים. חוץ מכל הבלאגן הזה יש גם כמה וכמה ארגונים מזוינים רשמיים שכאילו כפופים לממשלה, אבל בעצם כל אחד הוא ממלכה של מישהו אחר בצמרת.

ולאחרונה, כשהתברר לממשלת החמאס שהיא לא באמת מפקדת על הכוחות המזוינים שכאילו כפופים לה, והמפקדים שם ממשיכים לציית למי שהיה הבוס שלהם בשלטון הקודם, נחשו ילדים מה עשתה ממשלת החמאס? נכון. הקימה עוד צבא רשמי, כזה שיהיה כפוף רק לחמאס, וימשיך להיות כפוף לחמאס גם אם וכאשר החמאס יפסיד בבחירות.

תפסיקו להתערב


הבעיה הפלשתינית היא לא ה"כיבוש", אלא להיפך. כל הדם הרע של החברה הפלשתינית, בינה לבין עצמה, מתחיל לזרום כשהכיבוש מסתיים
במצב הזה ה-35 מיליון דולר היו רק הניצוץ שהדליק את חבית אבק השריפה, ואלמלא הוא, היה נדלק ניצוץ אחר. אין לזה תקנה. כשיש לכל זרם צבא משלו ולכל אבו עלי גדודי חללי משלו, הקלצ'ניקוב שמופיע במערכה הראשונה חייב לירות בשלישית, וברביעית. כולם, יורים בכולם. וכולם גם רעבים. אין שום אפשרות שהמשק הפלשתיני יוכל לשלם משכורות לכל רבבות החיילים והקצינים המשרתים בעשרה צבאות, שכולם חייבים לא רק לשלם משכורות אלא לספק מדים יפים ואוכל וכלי נשק וכלי רכב, והם מתחרים ביניהם על רכש של נשק מתקדם יותר ויקר יותר, מטילי נ"ט ועד נגמ"שים ומקלעים כבדים ומשגרי קטיושות.

בקיצור, הבעיה הפלשתינית היא לא ה"כיבוש", אלא להיפך. כל הדם הרע של החברה הפלשתינית, בינה לבין עצמה, מתחיל לזרום כשהכיבוש מסתיים. כל האנרכיה, הכאוס וההפקרות הציבורים בתוך החברה הפלשתינית מתפרצים ברגע שאין עוד דגל ישראל שאפשר להתאחד במלחמה נגדו. שנאת ישראל היא התוכן היחיד המחבר את הפלשתינים חיבור מלאכותי לגוש אחד. כשנעלמת המלחמה נגד הכיבוש הכל מתפרק. במיוחד ובגדול עזה מתנתקת מרמאללה. אין לזה תקנה.

ואם לחזור לראשית המשבר במעבר רפיח לפני שבועיים, ולמגעים של השבוע בין אולמרט לאבו מאזן (שלדעתי כבר נפגשו וחושבים שאף אחד לא יודע), אני אומר: תפסיקו. תפסיקו להתערב שם. תפסיקו ל"חזק את המתונים". אבו מאזן לא מתון. הוא לא מעוניין ולא מסוגל לעשות שם סדר. התערבות ישראלית מאחורי הקלעים אפשר להסתיר רק מדעת הקהל הישראלית. הרחוב הפלשתיני לא קונה את הבלוף. הוא מבין בדיוק ויודע, וזה לא מועיל לא להם ולא לנו.