אבו מאזן טובע

הוא גם בגד בנו, וגם בסוף טבע.

אורי אליצור , כ"ג בשבט תשס"ז

בשבועות האלה, כמו הגשם שבא ונעלם וחוזר כל כמה ימים, הולכות וחוזרות הכותרות המבשרות שצה"ל נערך לפעולה רחבת היקף בעזה. שמתי לב שזה לא חומר של כתבים צבאיים, אלא של כתבים ופרשנים שבדרך כלל אוכלים מכף ידו של אולמרט. מה שאומר שצה"ל עוד לא ממש באמת נערך להיכנס לעזה, אלא שבסביבת ראש הממשלה מדברים על זה די הרבה. וזה קצת מוזר, כיוון שראש הממשלה לא מנהל ערבי חשיבה ושיחות נפש עם שר הביטחון, כיוון שצמרת צה"ל עסוקה בליקוק פצעים והחלפת ראש, וכיוון שלא מזמן צה"ל נכנס ויצא בלבנון ואולמרט לא יצא מזה הכי טוב. אז מי מעוניין עכשיו בפעולה של צה"ל בתוך האנרכיה של עזה? מי מעוניין שהידיעה על זה תתפרסם אחת לכמה ימים, כמו תזכורת?


שמתי לב שזה לא חומר של כתבים צבאיים, אלא של כתבים ופרשנים שבדרך כלל אוכלים מכף ידו של אולמרט. מה שאומר שצה"ל עוד לא ממש באמת נערך להיכנס לעזה, אלא שבסביבת ראש הממשלה מדברים על זה די הרבה
יש רק תשובה הגיונית אחת: אבו מאזן. אנשי אבו מאזן נלחמים בקרבות רחוב בעזה נגד כוחות החמאס, והם מתחילים לחשוש שהם מפסידים. החמאס הפתיע אותם וניצח בבחירות, ועכשיו נראה שהוא הולך להפתיע שוב ולנצח גם במלחמה. מי יכול לזרוק גלגל הצלה למשטר אבו מאזן הטובע? ישראל. אני לא בטוח שאבו מאזן רוצה כניסה של צה"ל לעזה. אולי בשלב זה הוא רק מעוניין שזה יהיה כתוב בעיתון, כדי להרתיע את החמאסניקים. אני לא יודע אם אבו מאזן מתקשר ישירות לאולמרט ומבקש את השירות הזה. יכול להיות שהוא מדבר רק עם פרס, כדבר ראיס אל ראיס, וכבוד הנשיא לעתיד משתדל למענו אצל אולמרט.

אברהמ'לה מלמד

אני לא יודע איך זה עובד בדיוק, ובכלל הרי עד כאן רק ניחשתי והסקתי מסקנות, אבל בדבר אחד אני בטוח לגמרי: אנחנו הולכים שוב, כמו תמיד, להיות אברהמ'לה מלמד שמתחתן עם הבת המכוערת של הגביר יום לפני שאביה פשט את הרגל. לבת המכוערת קוראים הפעם אבו מאזן, פעם קראו לה באשיר ג'ומאייל, אחר כך קראו לה ערפאת. זה אף פעם לא מצליח. זו תמיד ברית חדשה ומלאה תקוות עם אויב לשעבר שפתאום נעשה מתון וידידותי, והקשר איתו נראה כמו הסיכוי האחרון לשלום, וגם אופק של מזרח תיכון חדש לגמרי. ותמיד מתברר בסוף שהשיקול היה נכון, ורק בגלל מזל רע החבר שלנו התפוצץ או הפסיד את השלטון או נפל מהסוס או פתאום בגד בנו, בדיוק רגע לפני שהשחר זרח על המזרח התיכון החדש.

למה זה תמיד קורה לנו? מאותה סיבה שזה תמיד קורה לאברהמ'לה מלמד. בנות של גבירים לא רוצות להתחתן עם מלמד. אם יש אחת שמוכנה, זה מפני שהיא כבר יודעת שהם פושטים את הרגל. אברהמ'לה היה אמור להבין את זה ולא להתחתן איתה, אבל הוא נסחף אחרי חלומותיו. אף אחד ששווה משהו בעולם הערבי לא רוצה להתחתן עם ישראל, הגיע הזמן שנדע את זה. ערבים לא רוצים להיות ידידים שלנו, לא בעלי ברית שלנו ולא מתונים איתנו. אנחנו בשבילם דבר מאוס. אנחנו מין תערובת של ג'וק וכריש: גם טורף וגם מגעיל, גם מפלצת וגם קורי עכביש. אפשר לכתוב ספרים על השאלה למה זה? מה גרם לזה? ומה אפשר לעשות נגד זה? אבל על העובדות חבל להתווכח. ככה זה.

תפסיקו לחזק


אחר כך הרמנו מהקרשים את ערפאת, מפגר פוליטי שהזבובים כבר אוכלים אותו, הפכנו אותו למלך לעשר שנים. ומה קרה? הוא גם בגד בנו וגם בסוף טבע, וכמעט משך אותנו איתו למצולות
החבר הזמני שלנו בעולם הערבי, הג'ומאייל התורן, הוא תמיד אחד שעתידו כבר מאחוריו. אחד שזרקנו לו גלגל ההצלה שנייה לפני שהוא טובע, אבל הריאות שלו כבר מלאות מים. זה פרדוקס המועדון של גראוצ'ו מרקס. לא נאה לי להיות חבר במועדון שמוכן לקבל אחד כמוני. חיילי צה"ל נלחמו ונפלו בלבנון כדי "לחזק" את הפלנגות הנוצריות של באשיר ג'ומאייל המתון ששומר על היציבות של כל האזור. יום אחרי שגמרנו לחזק אותו הוא עלה השמימה בסערה, שלטונו התרסק לרסיסים, ולמעשה זה היה הרגע ההיסטורי שבו הנוצרים איבדו את אחיזתם רבת השנים בלבנון. זה לא היה מזל רע ולא מקרה. ג'ומאייל לא היה כורת ברית עם יהודים בזמן שהיה לו עדיין איזשהו עתיד. אנחנו היינו צריכים להבין את זה, ולא להתחתן איתו.

אחר כך הרמנו מהקרשים את ערפאת, מפגר פוליטי שהזבובים כבר אוכלים אותו, הפכנו אותו למלך לעשר שנים. ומה קרה? הוא גם בגד בנו וגם בסוף טבע, וכמעט משך אותנו איתו למצולות. עכשיו אנחנו מחזקים את אבו מאזן. אלפיים רובים שלחנו לו לפני כמה שבועות, והשבוע משלוח של נשק ותחמושת בשיירת משאיות. הנשק הזה יופנה נגדנו בשתי האופציות: אם יקרה מה שצפוי לאברהמ'לה מלמד, ואבו מאזן ייפול, הרי כל הנשק הזה יהיה בידיים של חמאס. ואם יתרחש הבלתי צפוי, ואבו מאזן באמת יתחזק, הוא יבגוד בנו ויילחם נגדנו בנשק הזה. אבו מאזן הוא מכחיש שואה ידוע, הוא טרוריסט בכיר מזה עשרות שנים, הוא שונא ישראל ותיק. לא צריך "לחזק" אותו, וכנראה גם אי אפשר. הוא הפסיד בבחירות, הוא הפסיד בשולחן המו"מ, הוא הפסיד במנגנון ועכשיו הוא כנראה מפסיד גם בקרב.