סבתא של עמוס

הגזענות הנאורה היא שמדליקה לנו חביות של חומר נפץ.

אורי אליצור , ל' בשבט תשס"ז

כל הנאורים הריעו השבוע לראש העיר ירושלים שהורה להפסיק לבנות את הגשר בשער המוגרבים ומנע הצתה של חבית חומר נפץ. לעמוס עוז זה הזכיר את סבתא שלו, ממנה הוא למד שכאשר מדובר במלחמה על עיקרון דתי עדיף להשאיר את העניין פתוח ולא לחתור להכרעה. לדעת הסבתא המנוחה צריך להפסיק לא רק את בניית הגשר, אלא גם את החפירות הארכיאולוגיות. שיחכו למשיח, לא נורא. קרוב מאוד לגשר המוגרבים יש מתחם ארכיאולוגי אחר שנקרא "שטח G", ובשנות ה-90 היו שם מהומות גדולות של חרדים שדרשו להפסיק את החפירות. הייתה אז מלחמה גדולה על עקרון דתי, אבל אני לא זוכר ששמעתי משהו מהסבתא של עמוס עוז. מהנכד נדמה לי ששמעתי. שמעתי שאסור להיכנע למלחמת דת, וחלילה להפסיק את החפירות.


לעמוס עוז זה הזכיר את סבתא שלו, ממנה הוא למד שכאשר מדובר במלחמה על עיקרון דתי עדיף להשאיר את העניין פתוח ולא לחתור להכרעה
ההבדל הזה הזכיר לי את מה שאני שמעתי מסבתא שלי. בשנת 1929, היא אמרה, היה סכסוך נורא בין משפחת חוסייני למשפחת נשאשיבי בירושלים. היו הרוגים משני הצדדים, והיה פחד שכל הרחוב הערבי עלול להיסחף למלחמה פנימית עקובה מדם. מה עשה המופתי? הפיץ שמועה שהיהודים זוממים להרוס את מסגד אל אקצה. המוני ערבים זועמים, נשאשיבים וחוסיינים כאחד, התכנסו בהר הבית חמושים בגרזנים וחרבות, וכך פרצו המאורעות. אני יכול כבר לספר לנכדים שלי איך הסיפור חזר על עצמו בשנת 2007, כאשר המלחמה הפנים ערבית שוב לא הייתה בין נשאשיבי לחוסייני, אלא בין הפתח לחמאס.

להדליק כדי לכבות

אני לא יודע מי שלח את האזרח הישראלי, השייח' ראאד סלאח, להדליק אש בהר הבית כדי לכבות את האש בעזה. יכול להיות שההוראה באה מהחמאס ויכול להיות שמהפתח, ואולי מעבדאללה מלך סעודיה שרצה נורא בהצלחת הוועידה במכה. מה שברור הוא שאין שום קשר בין מעלה המוגרבים לבין אל אקצה. אין פה שום איום לא על יסודות המסגד הזה ולא על חומות המסגד ההוא. כל העניין מתרחש מחוץ למתחם הר הבית ובלי שום נגיעה להר הבית. אין פה שום ויכוח דתי, הכל פוליטי. ראאד סלאח משקר במצח נחושה, לצרכים פוליטיים, וכל הערבים שהתפרעו בירושלים יודעים שהוא משקר, אבל משתתפים בחגיגה.

וזו כבר הפעם השלישית בעשור האחרון. אף אחד לא חשב  ברצינות שמנהרות הכותל מערערות את היסודות של הר הבית. זה היה בלוף חסר שחר וחסר היגיון שכל מי שהפיץ אותו ידע שהוא משקר. באותה עת ערפאת היה זקוק למהומות דמים לצורך ביצור שלטונו והוא חיפש אמתלה שנוגעת בהר הבית. אם לא הייתה המנהרה הוא היה מוצא בלוף אחר, כגון: מחיצה זזה ברחבת הכותל או חפירה ארכיאולוגית חדשה בעופל, או אוטובוס שנתקע בשער האשפות. התירוץ מתחלף והכלל נשאר: בשביל מלחמה צריך את אל אקצה.

גזענות נאורה


איזו חוכמה נאורה יש ב"אל תהיה צודק" הזה כאשר מבלפים לך אשכרה בפרצוף בטענה חסרת שחר על פניה, ואתה מציע להיות חכם ולא להתווכח עם השקרן ראאד סלאח, אלא רק עם ממשלת ישראל שאומרת את האמת?
אחרי כמה שנים בא אהוד ברק ולחץ את ערפאת לקיר: אני נותן הכל, אתה תן לי את קץ הסכסוך. ערפאת היה חייב לבחור במלחמה או שלום. לא הייתה לו אופציה אחרת והוא כידוע בחר במלחמה. אבל בשביל מלחמה צריך את אל אקצה. הפעם התירוץ היה עוד יותר מגוחך ומופרך מאי פעם: אריאל שרון עלה להר הבית ושהה שם כ-20 דקות. מזה פרצה מלחמה של שש שנים. איך מישהו יכול להאמין לשטות כזאת? מה, כולנו מטומטמים? שלושים שנה עולים חברי כנסת להר הבית מכל הסיעות. אף פעם לא הפסיקו ואף פעם לא פרצו מהומות. למה אנחנו משתפים פעולה עם בלוף כל כך פרימיטיבי וגלוי לעין? איך זה שדווקא האנשים שכל כך לעגו לשם "מלחמת שלום הגליל" משתמשים בלי חשבון בכינוי התעמולתי המופרך והמגוחך "אינתיפדת אל אקצה"?


איזו חוכמה נאורה יש ב"אל תהיה צודק" הזה כאשר מבלפים לך אשכרה בפרצוף בטענה חסרת שחר על פניה, ואתה מציע להיות חכם ולא להתווכח עם השקרן ראאד סלאח, אלא רק עם ממשלת ישראל שאומרת את האמת? מה שהורג אותנו ומדליק לנו חביות של חומר נפץ הוא הגזענות הנאורה. וזה המקום שבו אנחנו חוזרים לסבתא של עמוס עוז. בעצם חוכמת הסבתא, על פי הנכד, אומרת שחילוני חכם צריך להתקפל מול כל מתקפה של דתיים. אבל ברור לגמרי שזו לא הייתה כוונתה של המנוחה. בשום אופן אל תוותר על חפירות ארכיאולוגיות בגלל הפגנות של יהודים חרדים, אל תשתוק לפונדמנטליסט נוצרי אמריקאי, אלא תתווכח איתו ותחשוף אותו. אבל ערבי הוא דבר אחר. עם ערבי אין טעם להתווכח. אי אפשר להגיד לערבי אתה שקרן, גם אם הוא אומר באמצע היום שעכשיו לילה. זה לא נאור כי ערבי זה דבר אחר. עם כל אדם בעולם תהיה צודק, זו חובתך האינטלקטואלית וההומניסטית, אבל עם ערבי תהיה חכם. זו הגזענות הנאורה, סיפור על אהבה וחושך. אני מעדיף שנאה ואור, זוהי אופציה שנותנת הרבה יותר כבוד ושופכת הרבה פחות דם.