פקעת קורי העכביש

אנשים שארוגים זה לתוך זה בחוטים של אינטרסים.

אורי אליצור , כ"א באדר תשס"ז

מי היה מאמין, ומי יאמין בעתיד, שבית המשפט העליון דחף את האף הארוך שלו לסדק שבין הכנסת לבין מבקר המדינה, ושלמישהו הייתה החוצפה לבקש מהשופטים להורות למבקר ולכנסת מתי ועל מה מותר להם לדבר. מי יאמין שהשופטים לא גלגלו את העותרים מכל המדרגות. מי יאמין שהמבקשים לסתום לכנסת את הפה היו אלוף במדים בשירות פעיל וגם, בכל הרצינות, היועצת המשפטית של הכנסת. מי יאמין שהמבקר התקפל מול הלחץ. מי יאמין שלגמרי במקרה הלחץ הזה, והתקפלות המבקר משרתים את האינטרס האישי של ראש הממשלה, והם חיוניים להישרדותו הפוליטית.


הפקעת הזו כוללת בכירי ממשל וצבא, בכירי משפט, בכירי תקשורת ובכירי אקדמיה, אנשים שארוגים זה לתוך זה בחוטים של אינטרסים וחברויות ומוסכמות
האם נובע מכל זה שיש קונספירציה ענקית שבמסגרתה שופטי בג"ץ מקבלים הוראות בסתר מלשכת ראש הממשלה? לא. בג"ץ לא עובד אצל אולמרט, והיועצת המשפטית של הכנסת איננה נציגה של הקג"ב או של המאפיה בראשות אולמרט. אבל יש פה איזו פקעת של קורי עכביש שמגוננת על אולמרט בהסכמה שבשתיקה, בלי שום פרוטוקולים של זקני המפץ הגדול ובלי צורך בתיאומים והנחיות. לפעמים בבלי דעת. הפקעת הזו כוללת בכירי ממשל וצבא, בכירי משפט, בכירי תקשורת ובכירי אקדמיה, אנשים שארוגים זה לתוך זה בחוטים של אינטרסים וחברויות ומוסכמות. וגם במין תחושת צדק עמומה אבל עמוקה של מלחמת בני אור, של אנחנו הטובים והצדק איתנו, גם כשלא ברור למה ומי הרעים.

הפקעת הזו היא שמאפשרת את תרבות הספינים והבלופים מבית מדרשו של שרון, והיא עברה בירושה לאולמרט. אצל היורש היא אומנם חסרה את השיק והברק שהיה לה בימים הגדולים של פורום החווה, אבל היא עדיין מצוידת באותה עוצמה של ציניות ומושחתות כמו בימי שרון, ולפעמים עולה על המקור בהעזה וחוצפה. למשל, הרעיון להפוך את מבקר המדינה למבוקר שצריך להתגונן. להוריד מסדר היום את הביקורת הרצינית והיסודית והמחייבת שמביא משרד מבקר המדינה, ולשים בכותרות את הוויכוח אם השופט לינדנשטראוס הוא בכלל נורמאלי או שאולי הוא חולה פרסום ואדם קצת תימהוני.

מזליכה ללינדנשטראוס

נכון שהמאפיה של קורי העכביש כבר עשתה תמרון מוקדם על ד"ר ירון זליכה שמסכן את הישרדותו של אולמרט בפרשה אחרת. גם במקרה זליכה דחקו את הטענות הרציניות מסדר היום על ידי שהפכו אותו לקצת מוזר, דמות "שנויה במחלוקת", חולה פרסום. אבל כאן כבר לא מדובר באיש צעיר שהוא פקיד באוצר, אלא במבקר המדינה, שופט נכבד, איש רב ניסיון ומוניטין וגם מקושר לא רע.

שרון לא היה מיעז לעשות את זה. ראובן אדלר היה אומר לו תיזהר יש גבול למניפולציה שאתה יכול לחולל. מבקר המדינה הוא אחת מאושיות הדמוקרטיה. כל מי שיושב בכיסא הזה נהנה אוטומטית מאמון הציבור ומוגן בקיר זכוכית של יוקרה וכבוד. לתקוף אותו זה כמו לתקוף את בית המשפט העליון. אתה רוצה ספין נגד המבקר? לך תיזום איזה אירוע ביטחוני או מדיני שיגנוב את הכותרות ביום שהמבקר מפרסם את הביקורת. אפשר להקטין את עוצמת הרעש של דו"ח המבקר, אבל אי אפשר להשתיק אותו. בוודאי שאי אפשר לתקוף אותו אישית, כי זוהי התאבדות פוליטית.

אבל אולמרט הלך על זה, וזה עבד. פקעת קורי העכביש קצת השתעלה בהתחלה, אבל בסופו של דבר הגיבה טוב והתחילה לנשום באופן עצמוני. המסר עבר. אברמוביץ מעביר לחסון, חסון בועטת לכספית. מכספית לאלוף, מהאלוף לתעשיין, מהתעשיין לפופוליטיקה ומפופוליטיקה לפרופסור. אם תפסת את האנשים הנכונים, לפעמים אתה לא צריך יותר מ-20 איש כדי לחולל את המערבולת. הוויכוח על מחדלי המלחמה הושתק, ובמקומו מתנהל ויכוח על מבקר המדינה.

ממש גאוני.

רק בגלל נתניהו?


למה הם מגוננים עליו? בימי שרון הם עשו את זה בגלל ההתנתקות ולמען ההתנתקות. שרון הבטיח גירוש מתנחלים מהבית ופרס כל כך נחשק שאפשר להבין את ההתגייסות המודעת והבלתי מודעת למענו
למה הם מגוננים עליו? בימי שרון הם עשו את זה בגלל ההתנתקות ולמען ההתנתקות. שרון הבטיח גירוש מתנחלים מהבית ופרס כל כך נחשק שאפשר להבין את ההתגייסות המודעת והבלתי מודעת למענו. אבל מה אולמרט? מה הבשורה? למען איזו הבטחה עיתונאים הכי בכירים הופכים להיות משרתי שלטון. זה לא יכול להיות מוסבר בסתם התחנפות לצורך פירורי הדלפה. זו לא מוטיבציה מספקת בשביל להסכים ללכלך על מבקר המדינה ולהשתיק את הביקורת שלו. זה לא יכול להסביר מדוע אנשים שהמקצוע שלהם הוא חשיפה וביקורת ושהמוניטין המקצועי שלהם, תלוי בהפגנת עצמאות ואנטי ממסדיות כורתים ברית עם השלטון נגד הביקורת. זה לא יכול להסביר את העובדה שעיתונאים לא פורצים בצחוק כשמסבירים להם ששמונה חודשים אחרי שרשרת הכשלים של מערך העורף, עדיין מוקדם מדי לפרסם את דו"ח המבקר על זה.

מיליון אזרחים של המדינה מצאו את עצמם תחת התקפת קטיושות, מאות אלפים ישבו במקלטים לא מוכנים. הם סבלו מבעיות באספקת מזון ומים ושלא לדבר על מיזוג אוויר ועל אינפורמציה והכוונה וקצת טיפול חברתי. רבבות מצאו את עצמם פליטים במחנה גאידמק, והנושא לא מספיק דחוף לביקורת?

יכול להיות שפקעת קורי העכביש מוכנה לזייף, לחפף ולקלקל עד כדי כך, רק בגלל הפחד מנתניהו?