החזרת שליט תלויה רק בנו

אתם רוצים הכרה? תשחררו מיד את שליט וללא שום תנאים.

יוסף דוריאל , ב' בניסן תשס"ז

דעות יוסף דוריאל
יוסף דוריאל
ערוץ 7

ב- 20 במאי 1985 שוחררו ממאסר בישראל 1,150 מחבלים תמורת החזרת שלושה חיילים שהיו בשבי כנופיית ג'יבריל בלבנון. חוסר הפרופורציה המשווע וכן מספר תנאים משפילים לישראל שנלוו לעסקה נבעו לא רק מעליונות כושר הערבים "הפרימיטיביים" על זה של היהודים "החכמים" בניהול משא ומתן מזרח-תיכוני, אלא ובעיקר מהיעדר אפשרות לשחרר את שבויינו על ידי לחץ כזה או אחר על ממשלת לבנון שבשטחה הוחזקו השבויים, אך היא לא שלטה ולא התיימרה לשלוט בארגון שהחזיק אותם. מצב זה של שבויינו בלבנון לא השתנה גם אחרי מלחמת לבנון השנייה.
 

ברגע שהוקמה "ממשלת אחדות לאומית" פלשתינית היא קיבלה על עצמה אחריות לכל מה שקורה בשטחים שבשליטתה, כלומר אחריות על כולם. שאם לא כן, אי אפשר להכיר בה כממשלה ואין היא מוסמכת לנהל מו"מ כמייצגת ישות דמוקרטית שבחרה בה
לא כן המצב כיום ביחס לשבוי שלנו ברצועת עזה. ברגע שהוקמה "ממשלת אחדות לאומית" פלשתינית היא קיבלה על עצמה אחריות לכל מה שקורה בשטחים שבשליטתה, כלומר אחריות על כולם. שאם לא כן, אי אפשר להכיר בה כממשלה ואין היא מוסמכת לנהל מו"מ כמייצגת ישות דמוקרטית שבחרה בה. ברגע זה נגמרו התירוצים: אין יותר "שוטר טוב" (מחמוד עבאס?) ו"שוטר רע" (איסמעיל הנייה?), אלא ממשלה ונשיא הנושאים באחריות משותפת.

אם הם רוצים שיתייחסו אליהם כשלטון לגיטימי, עליהם לתקן מיד את ההחזקה הלא - לגיטימית של שבוי שנחטף משטח ישראל, לא באירוע מלחמתי וכן בשטח שנמסר לאחריות פלשתינית. ובמילים פשוטות: אתם רוצים הכרה? תשחררו מיד את גלעד שליט וללא שום תנאים. אין יותר מיקוח ואין משא ומתן, אלא מילוי תנאי בל יעבור לקבלת יחס נורמאלי מצד ישראל. וכשאין יחס נורמאלי מותר הכל, פרט לשלילת זכותם של תושבי הרצועה למים, מזון ותרופות. כלומר:  לא העברת כספים, לא דלק ולא מעבר דרך שטחי ישראל, וזאת לפי כל כללי החוק הבינלאומי.

ושיהיה ברור שנוסחה זו תחייב גם להבא.

והיא גם תעבוד אם הגייס החמישי בתוך ישראל לא יתגייס להריסתה. המסר הזה גם יבהיר לכל העולם שלא נשחק יותר בריבונות מדינת ישראל לפי נוסחת ה"כאילו" של הגשש החיוור. חייבים לעשות זאת מיד, לפני שמנהיגי העולם יתחילו לחפש נוסחאות לתמיכה בממשלה הפלשתינית, כאילו היא מילאה אחר התנאים המינימאליים עליהם הם עצמם החליטו. 
 
אם תרצו, יש כאן גם מבחן ללגיטימיות הממשלה הנוכחית בישראל אחרי מלחמת הביזיון בלבנון.