בחזרה לחומש

להפיח תקווה במקום בו צמח הייאוש.

תגיות: גוש קטיף
נדב העצני , ד' בניסן תשס"ז

ביום שני הקרוב ינסה גרעין של מתיישבים לחזור ולהיאחז ביישוב חומש שבשומרון, יישוב שהוחרב רק לפני שנה וחצי על ידי ממשלת ישראל. בניגוד לחבל קטיף, דווקא בחומש ובצפון השומרון צה"ל מגלה נוכחות גבוהה מאז העקירה. למעשה, צה"ל מטייל כמעט חופשי אפילו בג'נין שגם ממנה "התנתקנו", וככה הוא מצליח לסכל באופן מעורר השתאות את הפיגועים בראשון -לציון ותל - אביב. רק בחומש, שא נור, גנים וקדים ניתן לראות את התוצאות היחידות של מורשת שרון - החורבן. 
 

אריאל שרון, לפני המטמורפוזה, אהב להעלות אורחים חשובים דווקא לחומש להדגמת חשיבות השליטה בשומרון. הוא נהג לומר שאם חומש לא הייתה קיימת, צריך היה להמציא אותה
חומש ממוקמת על הר נישא ועוצר נשימה, ממנו ניתן לראות את החרמון, חיפה ואשדוד. גוש דן, על מלוא ערפיחיו שרוע למרגלות הפסגות. אריאל שרון, לפני המטמורפוזה, אהב להעלות אורחים חשובים דווקא לחומש להדגמת חשיבות השליטה בשומרון. הוא נהג לומר שאם חומש לא הייתה קיימת, צריך היה להמציא אותה.

ואכן, למארגני העלייה המחודשת על הקרקע עומדת חומש כאתגר התיישבותי שצריך להמציא מחדש. קיימת סימבוליות רבה בנטיעת האתגר הזה דווקא בחומש, קילומטרים ספורים מהמקום בו פרצה ההתיישבות בשומרון לפני 31 שנה - תחנת הרכבת בסבסטיה.

הייתי אז בסבסטיה ונוכחתי בהוראות המתונות שקיבלו צה"ל והמשטרה מרבין ופרס. הפעם האופרה תהיה שונה לחלוטין. ממשלת אולמרט ממשיכת דרך העקירה של שרון, לא תוכל לשאת את ההתיישבות המחודשת. למרות שאולמרט ורבים מבכירי "קדימה", אז פרחי תנועת ז'בוטינסקי, יצקו מים בזמנו על ידי חלוצי השומרון. הפעם הם יפגינו אפס סובלנות. חומש הרי לא מסתדרת אם ההנחיות שמגיעות מוושינגטון, ואולמרט, כמו שרון, הפך מזמן לבובה אמריקנית.

הפקודות שייצאו נגד האחיזה בחומש מוזרות, במיוחד לאור ההכאה על חטא של רבים מראשי "קדימה" המודים בפה מלא שה"התנתקות" כולה הייתה טעות איומה.

בראשית השבוע השתתפתי בפאנל עם שר הקליטה זאב בויים שלא מצא מילה אחת טובה לומר על הנסיגה והעקירה בהם תמך בעוז לפני שמונה - עשר חודשים. אבל, נראה אותו תומך בחזרה לחומש. האמת היא שגם לשיטת "קדימה", אין כל סיבה לסכל את חידוש ההתיישבות. מילא עזה, שם הסיפור אחר, אבל מצפון השומרון לא באמת נסוגונו. קהילת חומש רחוקה מכל כפר ערבי והיא חשובה מבחינה ביטחונית, צחה אקולוגית.

אבל ממשלת אולמרט תסרב ותתעקש, כדי לא להודות בכישלון, כדי לא להסכין עם היפוך המגמה מעקירה וחיסול להרחבה ובנייה.

בימים אלו, במר מצוקתו, אולמרט כבר אינו דוחה את התוכנית הסעודית, את חלוקת ירושלים, את זכות השיבה ואת אימוץ הקו הירוק. הקו הזה בוודאי שלא מסתדר עם אחיזה מחודשת בפסגות הרי המרכז. אולמרט גם לא זקוק להתחזקות מחודשת של מחנה הכתומים, אלו שכשלו לפני שנה וחצי ואלו שאיבדו את ההנהגה וההשפעה שלהם בקיץ אחד טראומטי.

דווקא מכל הסיבות הללו, חשוב במיוחד לחדש את היישוב היהודי בחומש. דווקא, כדי להפיח תקווה במקום בו צמח הייאוש. דווקא, כדי לחזק את השיבה לארץ ישראל. דווקא, כדי לסובב לאחור את גלגל העקירה. ובוודאי, דווקא כדי  להחזיר את הביטחון, אחרי שהתחוור כי המתכון היחידי למניעת טילים בתל - אביב הוא הישיבה בהרי יהודה ושומרון.


יוזמי העלייה לחומש לא שוגים באשליות. הם יודעים שאולמרט ופרץ לא יחסכו בשוטרים, כדי להדוף אותם. אבל, הם מודאגים הרבה יותר מהשקט בה פונה גוש קטיף ומהייאוש שתקף את הכתומים מאז
יוזמי העלייה לחומש לא שוגים באשליות. הם יודעים שאולמרט ופרץ לא יחסכו בשוטרים, כדי להדוף אותם. אבל, הם מודאגים הרבה יותר מהשקט בה פונה גוש קטיף ומהייאוש שתקף את הכתומים מאז. הם מעודדים, דווקא, מהעימות הקשה בעמונה ומחפשים בריקאדות, כדי לחשל הנהגה חדשה. זו שאבדה להם בכפר מיימון.

הם גם מודעים לשינויים האדירים שעברו על החברה הישראלית: אולמרט אינו שרון, הצבא איננו הגייסות של דן חלוץ והתודעה הציבורית מוכנה ופתוחה. היוזמים מחפשים הזדמנות להתעמת עם אולמרט ולקבוע עובדות חדשות. הם מבינים את הפוטנציאל הפוליטי שטמון בחידוש המאבק ההתיישבותי. ואכן, הליכוד ומפלגות הימין כל כך אבודים שלא תזיק להם קריאת כיוון אידיאולוגית. מניסיון העבר, ראשי הליכוד ובייחוד נתניהו, חייבים לעמוד מול קוטב חזק מימינם, כזה שיספק משקל נגד לכוחות האדירים שלוחצים עליהם משמאל. והקוטב הזה חייב להיות רב און, כזה שחייבים להתחשב בו אם רוצים להיות בשלטון.  

אין ספק שהכאוס השלטוני, ביצת השחיתות ואובדן הדרך הציבורי מזמנים היום ואקום שממתין לכניסת גורמים רעננים ונחושים.

החזרה לחומש יכולה לזמן כוח חדש ולסמן תקווה ודרך חדשים-ישנים.