רוצה חתן מושלם

אי אפשר לדעת מהיכן תפתח הטובה.

מרים בר , ז' בניסן תשס"ז

יהדות לבן ריק
לבן ריק
צילום: ערוץ 7

"אעשה לו עזר כנגדו -  במה אישה עוזרת לאדם? אמר לו: אדם מביא הביתה חטים, וכי חטים הוא כוסס? אדם מביא פשתן, וכי פשתן הוא לובש? והרי היא נמצאת מאירה את עיניו ומעמידתו על רגליו במעשה הלחם והבגד" (בראשית רבה).


אנחנו בדור האינסטנט. היום בלכתנו לקניות רוב עגלתנו מכילה מוצרים מוכנים. אפילו העוף כבר צלוי לפעמים. סבתי עליה השלום הייתה קונה עופות, מזמינה שוחט, מנקה וכו' ואחר כך בישלה אותו בדרכים שונות
ומי האיש אשר יביא היום לאשתו חיטים או פשתן למען תטחן את החיטים, תברור, תלוש ותאפה? ומי יביא לרעייתו פשתן למען תטווה ממנו בגד ללבוש?

אנחנו בדור האינסטנט. היום בלכתנו לקניות רוב עגלתנו מכילה מוצרים מוכנים. אפילו העוף כבר צלוי לפעמים. סבתי עליה השלום הייתה קונה עופות, מזמינה שוחט, מנקה וכו' ואחר כך בישלה אותו בדרכים שונות. היום אנו קונים עוף מוכן - רק להכניס לסיר ולבשל. ולעיתים  הוא אפילו כבר צלוי ואפילו עם תוספות.

ויש כמובן את מסעדות הקייטרינג. כל הטורח מתבטא במה בוחרים לאכול? ומה לפני מה? מי רוצה להשקיע יותר מידי? כבר התרגלנו למעט העבודה הזאת וחשים מותשים מאוד. את הקוסקוס הייתה אמי מכינה בעצמה. היא הייתה בוררת שני קילו סולת, מוסיפה אט אט מים, מגלגלת ומכינה קוסקוס לתפארת. היום אני כבר קונה שקית או שתיים, מוסיפה מים ומעט שמן ומקבלת כל כך מעט קוסקוס שבקושי אפשר לחוש בטעמו. ובכל זאת במשפחתי מתפעלים מ"ההשקעה" שלי ומהטורח.

לא רגילים להשקיע בדברים כאלה, אבל הטורח שנראה לנו מיותר וכמובן לא נחוץ היום, ביטא בעצם את אהבת האמהות למשפחתם ואת הרצון להשקיע בבעל ובילדים על ידי לישה כמעט אין סופית של בצק, על ידי הכנת חומרים מסובכים לקציצות, חיתוך, ברירה, קיצוץ עירבוב, טיגון, ניקוי דגים, ועוד... העבודה הייתה חיים.

היום מוצאים הכל מוכן. מה הפלא שרוצים גם חתן מוכן ומושלם או כלה מושלמת?

היום בודקים את המסלול המדוייק שהבחור או הבחורה עברו בחיים, את מוסדות הלימוד ואת מחשבותיהם ומה הם רוצים לעשות בחייהם. מי רוצה להסתבך בהשקעה במישהו שדרכו לא הייתה לפי המוכר לנו. ואולי יש בזה מן הצדק. אבל כדאי לפעמים לבדוק בכל זאת. יש הפתעות. אין צורך להתקבע על דימוי מסויים ועל מסלול מסויים. ההימנעות מפגישה, עם מי שלא לפי הקריטריונים, חוסמת אולי את האפשרות להכיר את הזיווג הנכון.

הסירוב להכיר מי שהוצג או הוצגה כחיובי ובעל תכונות נפלאות, רק מפני שהמסלול שלו הוא לא מה שחיפשנו, עלול לגרום להפסד הזיווג שנכתב כבר 40 יום לפני... שהרי איננו יודעים מה נכתב עבורנו. אם מתפללים על זיווג מסויים, עלולים להישאר ללא בן או בת זוג, כי הוא לא שלכם. אז עלולים להפסיד את מי שמיועד לכם.

לפעמים צריך להשקיע קצת יותר אחרי הנישואים, אבל זה עדיף על לא להשקיע בשום בן-זוג.


אני לא חושבת שצריך להתפשר (איך אפשר לחיות עשרות שנים עם מי שהתפשרנו עבורו?), אבל אני חושבת שצריך להיפתח. לפתוח קצת יותר את הלב ולבדוק גם מה שקודם היה בל יישמע ובל יוצע
רבי עקיבא היה אלמן בן 40 + ילד כשראתה אותו רחל שהוא מעולה וצנוע. וריש לקיש היה בכלל ראש כנופיית שודדים כשראה אותו רבי יוחנן והתלהב מכוחותיו ואמר לו: "חילך לאורייתא". הוא השיא אותו לאחותו היפה ואז באמת השקיע ריש לקיש בתורה וגדל מאוד. לא שאני ממליצה להינשא דווקא לאלמן עם ילד כמו רבי עקיבא או לשודד דרכים כמו ריש לקיש, אך כדאי לבדוק את האופי ואת הפוטנציאל. אפשר גם קצת יופי, אבל לא לשלול על רקע נתונים של מסלול מסודר אפילו שזה באמת הכי בטוח. אבל, בל נשכח שאף יוחנן כהן גדול הפך בסוף ימיו לצדוקי. אז נראה ששום דבר לא בטוח בחיים.

בעוד חודש יחול ל"ג בעומר וזהו זמן שמתקיימות חתונות רבות. משהו באביב, משהו בעונה הזאת מעורר געגועים למשהו, רצון להתחלות חדשות. זה בהחלט הזמן להכיר ולאהוב. אני לא חושבת שצריך להתפשר (איך אפשר לחיות עשרות שנים עם מי שהתפשרנו עבורו?), אבל אני חושבת שצריך להיפתח. לפתוח קצת יותר את הלב ולבדוק גם מה שקודם היה בל יישמע ובל יוצע.

אי אפשר לדעת מהיכן תפתח הטובה.

בשורות טובות לכולם!