בנק הפועלים מקים לתחייה

זוהי מפה פוליטית בעליל ואפילו נבזית.

אריה יצחקי , י"ז בניסן תשס"ז

דעות לבן ריק
לבן ריק
צילום: באדיבות המצולם

לקראת חול המועד והפסח יצא "בנק הפועלים" במבצע יפה ומבורך של כניסה חינם ל- 48 מוזיאונים, אטרקציות וגנים לאומיים נבחרים. בעיתונות פורסמו מודעות ענק הכוללות את מפת מדינת ישראל ובה ציוני "אתרי החינם", אך כשהעפנו מבט במפה הושבתה שמחתנו: זוהי מפה פוליטית בעליל ואפילו נבזית.


מי האחראי לביזיון? מילא "בנק הפועלים" של קואליציית ההון והשלטון, אך מה עם הרשות הממשלתית- רשות שמורות הטבע והגנים הלאומיים המופעלת על ידי המשרד לאיכות הסביבה? מה אומר על כך השר גדעון עזרא?
ראשית, במפה מופיע בהבלטה "הקו הירוק" המקולל שנעלם ב- 1967. יתירה מזאת, כדי שהמתבונן לא יטעה חלילה דאג הגרפיקאי למחוק במפת התבליט את תוואי השטח של יהודה ושומרון, האזור היחיד בארץ שאין בו הרים, בקעות או מישורים אלא כולו משטח אחיד ובצבע שונה מכל השאר. בחינת דע זה אינו שלנו, אלא שטח כבוש זר ומוזר.

אגב, בטעות חמורה השתרבבה לרשימה שמורת טבע אחת, המצויה בשטח המוקצה מחמת מיאוס רחמנא ליצלן, וזוהי שמורת הטבע עיינות צוקים שבצפון ים המלח. אולם, אותה לא סימן המפרסם בעיגול עם הכתובת "חינם". כנראה שמישהו עמד על הטעות האיומה והשתדל למחוק ולהעלים את האתר הלא- מתאים.

מי האחראי לביזיון? מילא "בנק הפועלים" של קואליציית ההון והשלטון, אך מה עם הרשות הממשלתית- רשות שמורות הטבע והגנים הלאומיים המופעלת על ידי המשרד לאיכות הסביבה? מה אומר על כך השר גדעון עזרא?

ראוי לציין שגם לגבי אתרי ירושלים בוצעה סלקציה קלאסית. כל חמשת אתרי החינם בירושלים מצויים במערב העיר, ואין אפילו אחד במזרחה למרות שיש שם את האתרים המבוקשים והתיירותיים ביותר כמו: עיר דוד, מנהרות הכותל, מגדל דוד, חומות ירושלים, הגן הארכיאולוגי- מרכז דוידסון ועוד. זה לא מקרי והמגמה הפוליטית ברורה בעליל: לא מסבסדים כניסה לאתרים "בשטחים כבושים" (להוציא את רמת הגולן, בינתיים...).

אגב, הסלקטורים שכחו שמתוך חמשת "האתרים הראויים" בירושלים, ארבעה המוזיאונים והגן הבוטני נמצאים בתחום הכפר הערבי הכבוש והנטוש שייח' באדר, והאתר "יד ושם" בתחום הכפר הערבי הנטוש והכבוש ח'רבת חמאמה.


אנו מציעים להם פתרון ראוי עוד יותר. בשנה הבאה יחבור "בנק הפועלים" לעמותת "זוכרות" ויממן הצבת שלטי זיכרון ב- 480 אתרי כפרים נטושים משנת תש"ח, כדי להופכם לאתרי ביקור בחינם
בשנה הבאה יצטרכו הטהרנים הפוסט- ציונים להקפיד יותר כדי שלא תצא שגגה חמורה כזאת מתחת ידם... אנו מציעים להם פתרון ראוי עוד יותר. בשנה הבאה יחבור "בנק הפועלים" לעמותת "זוכרות" ויממן הצבת שלטי זיכרון ב- 480 אתרי כפרים נטושים משנת תש"ח, כדי להופכם לאתרי ביקור בחינם. וכיוון שמטיילים בחוה"מ פסח ראוי לחבור ל"אגודה הערבית לזכויות אדם" מנצרת שמארגנת טיולים שנתיים של בני נוער בכפרים הכבושים בישראל, "כדי לחנך את הנוער לזהות פלסטינית".

סיסמת בנק הפועלים היא "להיות ראשון זה מחייב". יש כאן ניסיון לחייב את אזרחי ישראל לפעול לפי פוליטיקה שמאלנית פוסט ציונית.
 
על נאמני ארץ ישראל להגיב בהתאם. אם לא תבוא התנצלות או הבהרה מצד "בנק הפועלים", עלינו להחרים את הבנק הזה ולהופכו מראשון לאחרון.