"הַצֵּל לְקֻחִים לַמָּוֶת"

מה הלקח הנלמד מהשואה?

אשר מבצרי , כ"ז בניסן תשס"ז

דעות אשר מבצרי
אשר מבצרי
ערוץ 7

לקראת יום השואה והגבורה נשוב לעסוק בזכר אחינו ששת מיליוני הקדושים הי"ד, אולם פחות מדי אנו עוסקים בשאלת השאלות: מה הלקח הנלמד מהשואה?

כותב על כך הרב יוסף דב סולובייצי'ק זצ"ל, הרהורי וידוי נוגים ("קול דודי דופק"):
 

לקראת יום השואה והגבורה נשוב לעסוק בזכר אחינו ששת מיליוני הקדושים הי"ד, אולם פחות מדי אנו עוסקים בשאלת השאלות: מה הלקח הנלמד מהשואה?
"... נהיה נא גלויי לב: בשעת השואה הנוראה, כשיהדות אירופה הושמדה באופן שיטתי בתאי הגז ובכבשני האש, לא עמד הקיבוץ היהודי באמריקה על הגובה הראוי ולא פעל כמו שיהודים בעלי תודעת שיתוף גורל, שיתוף סבל וגם שיתוף פעולה מפותחת היו צריכים לפעול.

לא חשנו כראוי בצער האומה, ועשינו מעט להצלת אחינו האומללים. קשה לדעת, כמה היינו יכולים להשיג אילו היינו פעילים יותר. אני, כשלעצמי חושב שהיינו יכולים להציל הרבה, אבל אין ספק שאילו כאבנו את כאב אחינו כראוי, אילו הרימונו צעקה והרעשנו עולמות שרוזוולט יכריז התראת מחאה חריפה המלווה במעשים, היינו יכולים להאט בהרבה את תהליך הרצח ההמוני, היינו עדים לטרגדיה האיומה ביותר בתולדותינו ושתקנו.

לא אדון עכשיו על פרטים, זהו פרק מכאיב ביותר. אבל כולנו חטאנו בשתיקה למראה רצח מיליונים. האין אנו עומדים כולנו לפני כס המשפט של רבש"ע בגלל החטא הנורא של "לא תעמוד על דם רעך"? בייחוד כשהחוטא נוגע לא רק ל"רעך", אלא ל"רעיך"- למיליוניהם!

כשאני אומר "אנו", כוונתי לכולנו וגם אני בתוכם: חברי הסתדרויות רבנים ובעלי בתים, אדוקים וחופשיים, הסתדרויות יהודיות פוליטיות מכל המינים:

 "ראשיכם, שבטיכם, זקניכם ושוטריכם- כל איש ישראל… מחוטב עציך עד שואב מימך". הידעתם, מדוע היינו אדישים כל כך? מפני שנפגם חוש העממיות שבנו. לא תפסנו את עניין שיתוף גורל ומהות העם; חסרים היינו אותה מידת החסד שנטולה הייתה לכתחילה גם מאיוב, הלה נטול היה הרגש של שיתוף מאורע וסבל לפיכך לא ידע איך להתפלל בעד חברו. חרד היה רק לשלומו ולשלום משפחתו, גם בנו נעדרת חווית עם מחנה; לכן לא התפללנו בעד אחינו תפילה בלב וגם תפילת פעולה נמרצה של הצלה.

ההשגחה מנסה אותנו שוב פעם במשבר העובר על ארץ ישראל. מן הראוי לקבוע כאן בגלוי: אין הדבר נוגע לעתידה הפוליטי של הארץ בלבד. מזימות הערבים אינן מכוונות רק לעצמאותה המדינית, אלא כלפי עצם קיומו של הישוב בכלל...."

הדברים נאמרו בצורה ברורה, אולם לא קל להפנימם וליישמם.

אחד האנשים שהסיק את המסקנות, ואולי יותר מכל אחד בדורנו, היה יהונתן פולארד. פולארד ששיבעים מבני משפחתו נספו בשואה באירופה, לא יכול היה לראות את החיפוי האמריקני על אמצעי ההשמדה ההמונית של הערבים נגד ישראל. לכן מסר לישראל את המידע על סכנות ביטחוניות קיומיות, מידע שנמנע מישראל בניגוד להוראה חתומה מהנשיא רייגן .כך כתב יהונתן  פולארד בתחילת תקופת מאסרו, לרב ששאל אותו מה היו מניעיו להעביר לישראל את המידע הבטחוני?

"האם היה עלי לשבת בחיבוק ידיים ולא לעשות דבר שעה שסכין ננעץ בגבה של ישראל?  איזה יהודי המכבד את עצמו יכול היה לעשות כך?...

ככלות הכל, אותו גז בו השתמשו הנאצים לפני 40 שנה, לרצוח בו את אחינו באירופה, יכול היה בקלות לשוב ולשמש בידי הערבים להשמדת הישוב היהודי בארץ ישראל. האם באמת ציפו ממני לאפשר להיסטוריה לחזור על עצמה ולא לעשות דבר על מנת למנוע אסון מעמינו? האם יכול היית אתה לעמוד מנגד ולתת לדברים להתרחש?

אני מודה, הפרתי את החוק. אך לומר לך את האמת, מעדיף אני להעלות רקב בכלא מאשר לשבת חס וחלילה שבעה על מאות אלפי ישראלים שעלולים היו למות בגלל פחדנותי".

יהונתן פולארד הוכר כסוכן ישראלי, שחרורו הובטח ע"י קלינטון בהסכמי וואי(98), אולם הוא עדיין נמק בכלא בארה"ב כפי שכתב:

 "במשך 21 שנה אני מדמם באיטיות עד מוות לנגד עיני כל עם ישראל. במשך 21 שנה נותרו זעקותיי לעזרה חסרות מענה... אם חס וחלילה יאזל הזמן, לא תהיה שום דרך לכפר על החטא של עמידה על דמו של אח... ".

ביום השואה נשוב ונשאל את עצמנו ואת כל מנהיגי הציבור:

י
אני מודה, הפרתי את החוק. אך לומר לך את האמת, מעדיף אני להעלות רקב בכלא מאשר לשבת חס וחלילה שבעה על מאות אלפי ישראלים שעלולים היו למות בגלל פחדנותי"
הונתן פולארד הפנים את לקח השואה ועשה הכל להצילנו ולמנוע שואה נוספת ח"ו ממדינת ישראל , אולם מה אנו עושים למען הצלתו?!

לאחרונה נפתחה שעת כושר מיוחדת, כפי שהתבטאו בכירים אמריקאים בתקשורת, שהגיע  הזמן לשחרור פולארד. אולם בפועל עד היום, עדיין לא הוגשה בקשה ישראלית רשמית לשחרורו למרות מצבו הקשה.

על כולנו לעשות הכל כדי לתקן את העוול שנעשה למי שהציל יהודים רבים ופעל למנוע שואה נוספת מעמנו. עלינו להזדרז להצילו לפני שיהיה ח"ו מאוחר מדי.

לפרטים ולחומר הסברה: www.freepollard.org (054-6437218)

לצפייה בסרט עליו: http://www.freepollard.net/inside/movie.asp

חשוב מאוד לכתוב ולחזק  את אחינו יהונתן בכלא. מומלץ לכתוב באנגלית שכן הצנזורה בכלא איננה מאפשרת ליהונתן לקבל לידיו מכתבים בעברית.

כתובתו של יהונתן:

Jonathan Pollard 09185-016
P.O.Box 1000   Butner, NC
U.S.A. 27509 – 1000