ממחר, כיסוי ראש

אין ספק שבעלי תשובה מחזקים את היהדות מלמטה.

מרים בר , א' באייר תשס"ז

יהדות לבן ריק
לבן ריק
צילום: ערוץ 7

כשהכרתי אותה היא היתה כבר בת 34: רווקה, חילונית וחביבה למדי. לאחר שנתיים פגשתי אותה שוב. השינוי האיר למרחוק. מה שצניעות יכולה לעשות! אפילו המבט בעיניה נעשה רגיש יותר ועדין יותר. היא חזרה בתשובה. מזל שיש ארגונים שכל עיסוקם הוא לאסוף נשמות תועות ולהחזירם הביתה.

מ. התקדמה בצעדי ענק. היא הייתה מוכנה תמיד לשמוע עוד ועוד והייתה נרגשת למה שניגלה לפניה וכל סביבתה חיזקה ועודדה.

ואז גילו אותה השדכנים.

כשהצעתי לה שידוך לראשונה היא הייתה עסוקה בבדיקת הצעה אחרת. "קודם אראה מה איתו", היא אמרה. "איתו" זה בחור קצת נכה, גרוש ואב ל-5 ילדים. אבל היא בדקה. היה לו מה שלה לא היה. הוא היה חרדי מהבית והיא בסך - הכל בעלת תשובה. אבל, אני ראיתי שהיה לה משהו שלו כבר לעולם לא יהיה. היא רווקה, בעלת תשובה והייתה נרגשת מכל הלימוד שלה. והשמחה שבה יכולה להספיק להרבה דתיים מבית.

היא נפגשה איתו מספר פעמים וגילתה קצת חורים באמונה שלו, אז זה לא הלך. אבל הצעות המשיכו להגיע אליה ברמה זו או אחרת והיא בדקה ברצינות ובקפידה כל הצעה. האור בעיניה התחזק ותנועותיה נעשו עדינות ורכות כמה שעוד אפשר היה.

לאחר נסיונות מספר, הצעתי לה בהתנצלות רבה גרוש ואב ל-2. אבל הייתה לי 'סוכריה': "הוא רב", אמרתי. ידעתי שזה ירגש אותה, אבל היא לא התרגשה. ברגע זה היא הודיעה לי: אני בודקת הצעה אחרת. גם הוא רב ואלמן עם 11 ילדים. לתגובתי המופתעת היא אמרה: "אני לא יודעת מה הזיווג שלי. אולי זה הוא?".

בסופו של דבר היא נישאה לפני שנה לבחור רווק, בדיוק עם מי שהיא רצתה. היה מרגש לראות אותה כל אותה תקופה: כמה אמונה כמה שמחה ביהדות וכמה מאור פנים. מה שאנחנו כבר התרגלנו כל כך, היא התלהבה בכל יום מחדש. היא התרגשה מכל לימוד, מכל סיפור ומכל מצווה.

אין ספק שבעלי תשובה מחזקים את היהדות מלמטה. מה שרבים עושים מצוות אנשים מלומדה, הם עושים בהתלהבות ובהתרגשות. מי יכול לעמוד לידם? הם מזכירים לנו רבות ממה שאנחנו נוטים לשכוח. הם מזכירים לנו שהתורה היא מקור מים חיים. צריך לראות כמה היא פרחה כדי להבין שזה כמשמעו.

והחתונה, הייתה זאת החתונה השמחה ביותר שראיתי מימי. אנשים הילכו מחייכים, רקדו ונסחפו. לא הצלחנו לשמח אותה כל כך, כי השמחה שהיא הרעיפה והראתה גימדה כל נסיון שלנו. היא רקדה בלי סוף, עד שנאלצו להושיבה מידי פעם לנוח. והאורחות שבאו עם המון רצון לחזק ולשמח (שהרי מדובר בבעלת תשובה...) נשארו מבולבלות. הייתה בה מספיק שמחה לכולם.

בסוף החתונה כשהיא הייתה עייפה ונרגשת וכולן מביטות בה מוקסמות, זרקה את הזר למעלה וקראה: "איזה כיף, ממחר כיסוי ראש!". בימים אלה כשאני שומעת דיונים בין צעירות, כן כיסוי ראש או לא כיסוי ראש, אני מבינה יותר מתמיד את כוחם של בעלי תשובה. ואני נזכרת במ. ובהתרגשות שלה למצווה הנוספת שבה זכתה בנישואיה - כיסוי ראש.

לפני שבועיים ילדה מ. בת. כשהתינוקת הלבושה בוורוד אחוזה בידיה ובעלה הטרי לצידה, חשבתי: איזה זוג צעיר ונחמד.