בעיתו ובזמנו

שיקול זה בנוי בעיקרו על ההתאמה האישית.

הרב איתן אייזמן , ו' באייר תשס"ז

יהדות הרב איתן איזמן
הרב איתן איזמן
צילום: חזקי ברוך

מהו הגיל האידיאלי לנישואין?

בבואנו לדון בשאלה חשובה זו, חשוב שנזכור שלושה כללים:

א. יש מצווה להתחתן.

ב. חובה לקיים את כל המצוות ובכללם, כמובן, גם את מצוות החתונה.
 
ג. אי אפשר לקיים מצווה זו בלחץ. כל אחד ואחת צריך למצוא בסבלנות ובנינוחות את בן או בת הזוג המתאים לו, ואם טוב להם והם מתאימים שיתחתנו.


אי אפשר לקיים מצווה זו בלחץ. כל אחד ואחת צריך למצוא בסבלנות ובנינוחות את בן או בת הזוג המתאים לו, ואם טוב להם והם מתאימים שיתחתנו
לפיכך, מי שמצא את בן זוגו בגיל צעיר מפני שהוא מרגיש שכך טוב ומתאים לו ואין הדבר נובע מלחץ חברתי או לחץ אחר, הוא יכול להתחתן. וכן להיפך, מי שמרגיש שנישואין בגיל צעיר אינם מתאימים לאישיותו וברצונו להמתין לגיל מבוגר יותר, מותר לו להמתין. לא צריך לדחוף את כולם לנישואין בגיל מבוגר מפני שהמתנה זו עלולה לעיתים "לתקוע" את האדם, אך גם לא צריך להלחיץ את כולם להתחתן צעירים מפני שיש אנשים שאינם בשלים לנישואין בגילאים אלו. ממילא, במרחב אותו הצבנו, ניתן לומר שגילאי 24 – 18 הם הגילאים האידיאליים.

אומנם, אצל הבנים מתווסף לנושא ההתאמה והבשלות גם השיקול של לימוד התורה, אך גם שיקול זה בנוי בעיקרו על ההתאמה האישית. ישנם אנשים שלאחר החתונה טרדות שונות מפריעות אותם מהלימוד, אך לעומתם ישנם כאלו שדווקא אחרי החתונה לומדים טוב יותר מפני שהם רגועים, שקטים ושמחים בילדיהם. כל אחד והאופי שלו. כמובן, שבגיל 16 הבחור לא צריך לחשוב על חתונה, אך מי שבשל והדבר מתאים לו יכול להתחתן גם בגיל 18.

חשוב להוסיף: כחברה, מוטל עלינו להקים מסגרות מתאימות שיסייעו לזוגות הצעירים בבנייה נכונה של הקשר הזוגי מתוך רוחב דעת. עלינו לקיים הרצאות וסדנאות הדרכה בנושאים אלו ולהקים פורומים של רבנים ומומחים שיתנו מענה בנושאים אלו. לא תמיד ההורים יודעים לעזור בנושאים אלו, וחשוב שנקרין לדור הצעיר שאפשר להעלות בעיות בקשר הזוגי גם לאחר הנישואין, על מנת שיבואו על פתרונם.

המאמר מתוך העלון "קוממיות".