שלחו אותם לחינוך תורני

נכונות לשלם מחירים גבוהים מאוד על חינוך ילדים.

הרב אהרון אגלטל , י"ד באייר תשס"ז

יהדות לבן ריק
לבן ריק
צילום: ערוץ 7

האם אתה אוהב את ילדיך? המסורת העתיקה של עם ישראל מלמדת על הנכונות לשלם מחירים גבוהים מאוד על חינוך ילדים. אומנם, אבות אבותינו לא חבשו את ספסלי האקדמיה שנים ארוכות, אך האינסטינקט העמוק שלהם לימד אותם על הקריטיות שיש לחינוך טוב ומעמיק. לא במקרה היו היהודים למשל בפי הגויים שמסביבם: לתבונה,ליושר ולמידות טובות. למרות הצרות הרבות שהקיפו אותנו ולמרות התירוצים החזקים להיבלע בתרבות השלטת, לא עזבנו מעולם את תרבותנו המקורית ושימרנו אותה במשך אלפי שנים.

מהי הנקודה המרכזית של אותו חינוך עתיק יומין שנוכל ליישמה במציאות החיים המודרנית של היום?


החינוך התורני, מלבד היותו סוכן מידע, הוא מי שאחראי להעברת המידע הנצבר לתלמידיו. הוא רואה את עצמו כמי שאחראי להקנות לתלמידיו את המבט הבהיר ביותר אודות החיים, משמעותם ותכליתם
טרם שנענה על השאלה אנו צריכים להסכים על נקודת המוצא והיא פשוטה וכואבת: תחושת חוסר הנחת ממצב החינוך בארץ מקיפה מעגלים הולכים ומתרחבים. אין טעם, ולא כאן המקום, לעסוק בניתוח ההרגשות האלו ולבררם, אך לצערנו זוהי התחושה הרווחת. גם אם תחושה זו אינה משקפת אמת מדעית, אבל היא בכל זאת משמשת אינדיקציה חשובה מאוד למסקנה שיש כאן בעיה ועל כולנו להתמודד עימה.

העולם המודרני מצריך כישורים רבים ומגוונים ומערכת החינוך, בהתאמה, מנסה להעניק לתלמידיה "טעימה" מתחומים רבים ככל הניתן. הבעיה הגדולה שהולכת ומתחדדת עם השנים היא שלריבוי הידע אין משמעות כמעט בכלל בכל הנוגע לרובד החיים הפנימי של התלמיד. האם יש מי שבאמת חושב שלמתמטיקה גבוהה, כדוגמא, יש חשיבות בעיצוב חיים מוסריים יותר או לבניין אדם אמיתי יותר? היושר מחייב להודות שהדבר לא כך. הסיבה אינה מפני שמתמטיקה הינו מקצוע חסר חשיבות, אלא משום שאינו מתיימר ואינו צריך לעסוק ברבדים הנפשיים ובשאלות היסוד של החיים.

החינוך התורני, מלבד היותו סוכן מידע, הוא מי שאחראי להעברת המידע הנצבר לתלמידיו. הוא רואה את עצמו כמי שאחראי להקנות לתלמידיו את המבט הבהיר ביותר אודות החיים, משמעותם ותכליתם. חינוך שאינו עוסק בליבון היחס בין האדם לאלוקיו, ובהמשך לכך את היחס בין האדם מישראל לעמו, הוא חוליה נוראה בשלשלת השחתה רוחנית שאת פירותיה המרים אנו רואים לנגד עינינו יום-יום.


ההיסטוריה ההולכת ונכתבת לנגד עינינו כאן בארץ ישראל מעמידה אותנו שוב ושוב מול הצורך הדוחק בבירור זהותנו היהודית. לשמחתנו, זהות זו אינה יכולה להיות נקנית בחוויות של אוזני המן וסופגניות של חנוכה בלבד
ההיסטוריה ההולכת ונכתבת לנגד עינינו כאן בארץ ישראל מעמידה אותנו שוב ושוב מול הצורך הדוחק בבירור זהותנו היהודית. לשמחתנו, זהות זו אינה יכולה להיות נקנית בחוויות של אוזני המן וסופגניות של חנוכה בלבד, והיא מחייבת התייחסות לימודית מעמיקה המחוברת לשורשי הנפש.

אהבת הורים לילדים מחייבת קודם לכל את גילוי האחריות האצילית ואת הנכונות לתת לילד את מה שטוב לו באמת, לא רק במישור החומרי או המיידי אלא מתוך הבנה מעמיקה את שורשי נפשו המיוחדת ונשמתו היהודית להתאמץ להקנות לו חינוך יהודי מעמיק. רק כך נבטיח את המשך התפתחותם הנכונה של ילדינו ונרווה מהם נחת לשנים ארוכות וטובות שעוד יבואו. 

לכן, אימא יקרה: שלחי את בנך, בוגר הגן, לתלמוד תורה. ואתה, תלמיד כתה ח' חביב, לך ללמוד במקום שבו תגדל בתורה במקסימום כוחותיך.

המאמר הוא מתוך העלון "ראש יהודי".