האם להתחתן איתו?

לפעמים אנשים שואלים את עצמם: האם כדאי להתחתן איתו?

הרב שמואל אליהו , ט"ו באייר תשס"ז

שאלון למשודכים:

למי מיועד השאלון? פעמים רבות אנשים שואלים את עצמם:

[א] האם כדאי להכיר את פלוני או את פלונית?

[ב] גם במהלך הפגישות עולה השאלה: האם להמשיך או לא?

[ג] והעיקר, אחרי שנפגשתם חודש או חודשים אתם שואלים את עצמכם: האם כדאי להתחתן? לכולם מיועד השאלון.


מתי מחליטים? החלטה על חתונה כדאי לקבל רק אחרי חודש או חודשיים של היכרות. לפני חודש של היכרות, לא כדאי לקבל החלטה. אפילו אם זה נראה לכם ודאי טוב, תנו להחלטה להתבשל
מתי מחליטים? החלטה על חתונה כדאי לקבל רק אחרי חודש או חודשיים של היכרות. לפני חודש של היכרות, לא כדאי לקבל החלטה. אפילו אם זה נראה לכם ודאי טוב, תנו להחלטה להתבשל.

מה עושים כשיש ספק? אם יש לכם ספק, המשיכו להיפגש. זאת לא החלטה שמחייבת חתונה. כמה זמן אפשר למשוך את הספק? בדרך כלל אומרים. כי אם אתם לא יכולים לקבל החלטה אחרי שלושה חודשים, כדאי לכם לעצור ולחשוב: האם כדאי למשוך?

איך משתמשים בשאלון? ענו תשובות לשאלות הבאות. תנו ניקוד לתשובות. סכמו את התוצאות וראו את המסקנות המומלצות.

1] אהבה: האם אתם אוהבים אחד את השני? האם אתם מצפים לראות אחד את השני? אהבה היא דבר מתפתח. האם יש גרעין ראשוני? האם אתם רואים שהרגש שלכם יוכל לצמוח ולעלות במהלך חיי הנישואים? האם אתם רואים את עצמכם חיים יחד עשרות שנים? תנו דירוג, כל מספר שבין 0 ל-10.
 
0= אדישות.  5= מצד אחד - מצפים לפגישות ומצד שני יש ספקות.
10= כמו שיר השירים.

2] בריאות: האם בן או הבת הזוג בריא? האם יש מחלות תורשתיות? (קחו בחשבון שמי שיש לו בעיה, בן או בת הזוג  יספרו עליהם רק בפגישה השלישית) תנו דירוג, בין 0 ל-10.

0 = הכי גרוע. 10= הכי בריא.

3] מידות או ויכוחים: האם המידות של בן או הבת הזוג שלכם מתוקנות? האם הוא או היא זריזים או עצלים? האם הם בעלי חסד או אנוכיים? האם הם בעלי תאווה או זהירים? האם הוא או היא כועס כשמרגיזים אותו? האם יש ביניכם הרבה ויכוחים? האם זה קורה לעיתים קרובות? איך אתם פותרים אותם?  תנו דירוג, בין 0 ל-10.

0 = הכי מקולקל. 10 = הכי מתוקן.

4] התאמה בתוכניות לעתיד: האם התוכניות שלכם לעתיד מתאימות או משלימות? האם אתם מסכימים על הכיוון של החיים שלכם? האם יש הסכמה על מקום מגורים ועל דרך לפרנסה? האם יש התאמה בכיוון חינוך הילדים? (אין צורך לסכם על השם שתתנו לילדים ולא על בית הספר) תנו דירוג, בין 0 ל-10.
 
0 = אין התאמה בשום עניין.
5= התאמת חלקית. (אבל סיכמתם מראש על רב שיחליט במקרים שלא תהיה הסכמה ביניכם).
10= מתאים בכל דבר ועניין.

5] אמונה ומצוות: האם דרך החיים שלכם דומה או שונה? האם בן או בת הזוג שלכם מאמין? מתפלל? מקיים מצוות? באיזה רצינות הוא עושה את זה? האם זה מתאים למה שאתם עושים ודורשים מעצמכם? תנו דירוג, בין 0 ל-10.
 
0 = אין התאמה.
5 = זרמים שונים (אבל סיכמתם מראש על רב שיחליט במקרים שלא תהיה הסכמה ביניכם).
10= מתאים ודומה.

6] עבר: האם העבר הקרוב של בן או בת הזוג שלכם מתאים לתוכנית שלכם ולמה שאתם מאמינים בו. אם יש עבר שלילי והוא רחוק, ככל שהוא מתרחק כך השפעתו פחותה. (את השאלות יש לשאול על שני בני הזוג בעיקר  על הבנות). תנו דירוג, בין 0 ל-10.

אם הכל בנוי רק על "הבטחה" שיהיה שינוי לטובה = בדרך כלל אין מקום לחתונה.
 
0 = אם בן הזוג שינה את דרכיו רק לאחרונה.
5 = אם הוא שיפר דרכיו לפני שנה\שנתיים.
10 = אם הוא שיפר דרכיו לפני שלוש שנים.

7] השכלה ומקצוע: האם הבן או בת זוג שלנו הוא משכיל או בעל מקצוע? האם למד במוסדות חינוך טובים? האם הוא משקיע בלימוד? האם יש לו מקצוע לפרנסה? (את השאלות יש לשאול על שני בני הזוג, בעיקר על הבנים). תנו דירוג, בין 0 ל-10.
 
0 = חסר השכלה ומקצוע - תשקלו טוב אם יש מקום לחתונה.    
7= עילוי או בעל מקצוע. 
10= עילוי ובעל מקצוע.

8] ייחוס: האם ההורים של בן או בת הזוג מנומסים, נחמדים והגונים? מה עושים האחים והאחיות?  תנו דירוג, כל מספר שהוא בין 0 ל-10.
 
כשהמשפחה בעלי מצה ומריבה = לא מתחתנים.
 
0 = כשהורים\אחים מאוד לא מנומסים ולא נחמדים.
10= כשהם הכי הכי.

9
מה עושים כשיש ספק? אם יש לכם ספק, המשיכו להיפגש. זאת לא החלטה שמחייבת חתונה. כמה זמן אפשר למשוך את הספק? בדרך כלל אומרים
] עדה:
האם העדה של בן או בת הזוג דומה לשלכם? זאת לא רק שאלה של מקום לידת ההורים. זה בעיקר תלוי בסגנון החיים של המשפחה שגדלתם בה. תנו דירוג, כל מספר בין 0 ל-5.

0 = עדה שונה ורחוקה מאוד במנהגים ובהתנהגות.
5 = עדה שווה או דומה.

10] יופי: יופי זה לא הכל אבל יש לו ערך (אפשר גם לשפץ). האם הוא או היא נאה בעינכם? דרגו מ-0 ל-5.
 
0 = לא יפה.  5= הכי יפה בעיניכם.

אם בן הזוג נראה מכוער בעיניכם = כדאי שתחשבו שנית האם יש מקום לחתונה?

11] גיל: בדרך כלל הבחור גדול מהבחורה בשנה או שנתיים. לפעמים הבחורה גדולה באותו הפרש. מה הפרש הגילים ביניכם? תנו דירוג, כל מספר שהוא בין 0 ל -5.

5 = כשיש הפרש של שנה שנתיים.  2= הפרש של חמש שנים
0 = כשההפרש 10 שנים.
 
כשיש הפרש של יותר מ - 10 שנים = בדרך כלל לא מתחתנים (אלא אם כן אתם בגיל מאוחר).

12] הסכמת הורים: האם ההורים מסכימים, נלהבים או מתנגדים לחתונה? תנו דירוג, בין 0 ל -5.

0 = ההורים מתנגדים ומאיימים לא לבוא לחתונה. 3= ההורים אדישים.
5= ההורים מאוד מרוצים.

13] כסף ועזרת הורים: כמה יש לבן הזוג? כמה ההורים עוזרים בחתונה ואחריה? תנו דירוג, בין 0  ל-5.
0 = אין כסף להורים או לבן זוג.  5= הורים מבורכים בכסף ובלב. יש חסכונות לבן הזוג.


משמעות התוצאות

 

אחרי שנפגשתם. בתשובות 1-5 אתם חייבים להגיע ל-5 בכל תשובה. בכלל הסעיפים צריך להגיע לשיבעים או שמונים. אם התוצאה פחות משישים, כדאי לשקול היטב אם יש בכלל מקום לחתונה
לפני שנפגשתם. חלק מהנתונים מן הסתם לא ידועים לכם וחלקם ידוע לכם משמועה או ידיעה חלקית. מלאו לפי מה שנמסר לכם. תנו לשאלה שאתם לא יודעים את התשובה 7 נקודות.

אחרי שנפגשתם. בתשובות 1-5 אתם חייבים להגיע ל-5 בכל תשובה. בכלל הסעיפים צריך להגיע לשיבעים או שמונים. אם התוצאה פחות משישים, כדאי לשקול היטב אם יש בכלל מקום לחתונה. אל תתפתו לחשוב שאתם תתקנו את בן או בת הזוג או שהדברים יסתדרו.

בגיל מבוגר: צריכים להתפשר על התוצאות. כמה? זה תלוי גם בגיל שלכם וגם בנתונים האישיים שלכם.

אורים ותומים: הטבלה הזו בנויה על "ניסיון חיים", אבל "חיים" הם לא "טבלאות", ובוודאי יש הרבה נתונים שאינם נמצאים בשאלון הזה. לכן אל תחליטו על סמך השאלון הזה בלבד. כדאי לכם להתייעץ על התוצאות עם ההורים, עם רב או עם מישהו חכם שרוצה בטובתכם.

בכל מקרה, אל תשנו את התשובות אחרי שתראו את התוצאות. 

בהצלחה - מזל טוב.