חלופה ל"מועצה המתחדשת"

האם אפשר לחדש את הגוף שכשל?

גרשון אודם , כ' באייר תשס"ז

דעות לבן ריק
לבן ריק
צילום: ערוץ 7

אנו שומעים בחודשים האחרונים על צוות רבנים ואישי ציבור אשר מריצים מהלך לחידוש השורות במועצת יש"ע. האם אפשר לחדש את הגוף שכשל? האם אנשים שכשלו ומוססו את המאבק נגד הגירוש יכולים להוות חלק מצוות ההיגוי?


מועצת יש"ע שאמורה לשמש כמנהיגת הציבור, אך כבר שנים רבות לא עושה כן, לא תמכה בסירוב פקודה ולא תמכה בהתנגדות עיקשת ולמעשה רק מזערה נזקים וקיימה הפנינגים
בקיץ  תשס"ה גורשו מתיישבי גוש קטיף וצפון השומרון מבתיהם על ידי ממשלת ישראל. אנו, אוהבי הארץ, נשבענו לעשות הכל למען עצירת האסון. היינו בעד סירוב פקודה ובעד התנגדות עיקשת לגירוש והשתמשנו בביטויים קשים כלפי המגרשים ושולחיהם, אך הביטויים היו פחות חמורים מהגירוש הנפשע.

מועצת יש"ע שאמורה לשמש כמנהיגת הציבור, אך כבר שנים רבות לא עושה כן, לא תמכה בסירוב פקודה ולא תמכה בהתנגדות עיקשת ולמעשה רק מזערה נזקים וקיימה הפנינגים.

יכול להיות שלא היינו מונעים את הגירוש, אך לפחות היינו נאבקים ולפחות היינו מותירים רושם של אהבת הארץ ולא התרפסות כלפי הצבא והממשל. התרפסות שמשאירה טעם של עוד למגרשים.

מועצת יש"ע דואגת שנים לחיזוקם הפיזי וכלכלי של הישובים, אך בתור "מנהיגה" כשלה המועצה בזה שהתרפסה כלפי השלטון ורקמה דילים כל השנים, כדי להרוויח עוד תקציבים. מה עם הרוח, האם היא לא חשובה? מי עם השורשים האידיאליים שלנו, האם הם חייבים להמכר כל השנים בשביל תקציבים?

פורום ראשי מועצות יכול להיטיב פיזית עם ההתיישבות, אך לאמנה ומועצת יש"ע אין בעלות על הישובים ואין לגופים אלו את הסמכות לשאת ולתת על גורל הישובים וה"מאחזים".


אנו לא ניתן יד לחידוש דבר שכשל, אלא ניתן יד ליצירת מנהיגות חדשה: מנהיגות שתרצה להוביל את הציבור לאהבת הארץ, לאהבת ההתיישבות וללחימה למען הארץ
אנו חייבים לעמוד איתנים נוכח הדם הרב שנשפך למען הארץ הזו ולמען המגורשים הרבים אשר גורשו מבתיהם. עלינו לדרוש מהמנהיגים לשעבר ללכת הביתה. אנו לא ניתן יד לחידוש דבר שכשל, אלא ניתן יד ליצירת מנהיגות חדשה: מנהיגות שתרצה להוביל את הציבור לאהבת הארץ, לאהבת ההתיישבות וללחימה למען הארץ.

אנו אוהבי הארץ נתאגד ונקים חלופה ל"מועצה המתחדשת", אותה מועצה בשינוי אדרת.