הנשיאה זועמת

אל תנסי, כבודה, להתמודד עם זה בנאומים זועמים.

אורי אליצור , כ"ה באייר תשס"ז

טקס השבעתם של שופטים חדשים בבית הנשיא הוא אחד המעמדים הממלכתיים המכובדים והמרוממים ביותר מאלה שמקנים למערכת המשפט את גלימת הכבוד והאמון שאמורה לעטוף אותה.


השבוע התקיים הטקס הזה לראשונה תחת נשיאותה של דורית בייניש והיה מסקרן לשמוע את נאומה במעמד הזה, כדי לנסות ללמוד מה יהיה הסגנון החדש שהיא מביאה איתה למערכת המשפט
השבוע התקיים הטקס הזה לראשונה תחת נשיאותה של דורית בייניש והיה מסקרן לשמוע את נאומה במעמד הזה, כדי לנסות ללמוד מה יהיה הסגנון החדש שהיא מביאה איתה למערכת המשפט. ובכן, הגברת השתמשה ברגע החגיגי הזה כבמה לנאום התחשבנות פוליטי דל בתוכנו וירוד בסגנונו: "גורמים שונים", אמרה השופטת בייניש, נשיאת בית המשפט העליון, "בהם עבריינים, חשודים ואישים פוליטיים פועלים להכפשת שופטים, להחלשת מערכת המשפט ולהצגתה באור שלילי מתוך תכליות פסולות".

שימו לב לדמגוגיה: עבריינים, חשודים ואישים פוליטיים. כמו אין כניסה לכלבים ויהודים. הבכיר שבאישים הפוליטיים המעלים את חמת הנשיאה הוא שר המשפטים דני פרידמן שהיה נוכח במקום, ואכן מצלמות הטלוויזיה לא החמיצו אותו וחזרו והתעכבו על פרצופו המופתע, תוך כדי שהם משדרים את נאום בייניש. אני במקומו הייתי משיב לה ואומר שלאחרונה רוצחים, אנסים ושופטות בכירות מנסים לכפות את רצונם על אחרים.

כל אחד באולם ידע מה הבעיר את חמתה של בייניש. חברה שלה, נאווה בן אור, לא הושבעה באותו מעמד לתפקיד שופטת מחוזית. מישהו הגיש הסתייגות והוועדה לבחירת שופטים החליטה ברגע האחרון לבדוק את ההסתייגות ולעכב את המינוי. אילו היה שר המשפטים עושה את רצונה של בייניש, כפי שהיה מקובל בימי הנשיא אהרן ברק והשרים הנגבי ולפיד, היה רוב בוועדה בעד המינוי. אבל פרידמן החליט באופן עצמאי ובניגוד לעמדת בייניש שיש כאן מה לבדוק, וכך נוצר רוב בוועדה שתמך בדיון מחודש בעניינה של בן אור.

הדיסטנס והכבוד

לא נעים היה לראות אותה כך בקטנותה. מאכזב לשמוע את השופטת הכי בכירה, זו שעומדת בשפיץ של השפיץ של כל מערכת בתי המשפט, מתיזה קצף כזה על השר שמולו היא אמורה לעבוד: משום שהוא לא רואה את תפקידו להיות עושה רצונה האוטומטי ומשום שפעם אחת בהיסטוריה הוועדה למינוי שופטים לא קיבלה את דעתה. ועוד יותר בלתי נעים לראות אותה יוצאת כל כך מכליה בגלל מינוי של חברה אישית שלא הסתדר לה (זמנית), מה שמחזק את התחושה המציקה שמא העסק הזה הוא כולו מועדון חברים שמסדרים ג'ובים זה לזה. מין מהדורה אקסקלוסיבית של מרכז ליכוד סודי.


אולי הגיע הזמן שנתקרב ונראה אותם קטנים. הערפל נתן להם כבוד ויוקרה והעניק לבית המשפט את הכוח שלו. זה נכון, אבל היום בית המשפט כבר צבר לעצמו יותר מדי כוח
אהרן ברק הצליח לשמור על הסודיות. הוא רצה דיסטנס וערפל תקשורתי סביב שופטי בית המשפט שלו, והתקשורת העניקה לו שיתוף פעולה כמעט דתי. לא חיטטו שם, לא פרסמו פרטים מביכים. לא ידענו ולא שמענו מי נגד מי שם במסדרונות? מה החולשות והיצרים של האנשים הנכבדים האלה? איך בדיוק הם מתמנים? מי באמת מציע את המועמדים? מי באמת קובע מי ישודרג ומי יקודם, מי ינוע ומי ינוח? הכל היה מאחורי הקלעים, הכל בשקט. בעידן התקשורת החושפת בלי חשבון ובלי רחמים, בימים שהשקיפות הפכה להיות סיסמה שנשבעים בה, איכשהו סביב בית המשפט נשמרו הדיסטנס והערפל התקשורתי ואלה באמת העניקו לבית המשפט את הילת הכבוד ואת אמון הציבור שהם מקור כוחו.

בגודל טבעי

ואולי זה הדבר העיקרי שמתחיל להשתנות בעידן בייניש. רואים אותם בגודל טבעי, כמעט בחלוק ונעלי בית. דוקטור בורג האגדי אמר פעם שההבדל בין הר גדול לשר גדול הוא בזה שההר הגדול, ככל שאתה מתקרב אליו נראה יותר גדול. כמו השר, גם השופט הוא לא הר וככל שמתקרבים אליו הוא נראה יותר קטן. ואולי זה טוב. אולי הגיע הזמן שנתקרב ונראה אותם קטנים. הערפל נתן להם כבוד ויוקרה והעניק לבית המשפט את הכוח שלו. זה נכון, אבל היום בית המשפט כבר צבר לעצמו יותר מדי כוח. הוא היום החזק מבין שלוש הרשויות, והדמוקרטיה שלנו הופכת לאט - לאט להיות משפטוקרטיה. אולי עדיף שייראו קצת יותר קטנים.

גם על זה בייניש התלוננה באותו נאום. היא התלוננה גם על התקשורת: "אמצעי התקשורת לסוגיהם ... פועלים מטעמים של אינטרסים, עסקיים כלכליים ופוליטיים באופן המעודד מאבקים נגד מערכת המשפט". אמצעי התקשורת, כבוד הנשיאה, היו יכולים לעשות את זה לפני שנים רבות והם פעלו להיפך. נתנו לכם שקט ודיסטנס, כמה שרציתם. התקשורת היא שמאלנית ונאורה כמוכם. האינטרס שלה היה לתת לכם כוח, והיא נתנה לכם המון כוח. אבל אתם, השופטת, לקחתם מהכוח יותר מדי. עכשיו הגיעה העת להחזיר קצת: קצת מהכוח, קצת מהשחצנות וקצת מהאקסקלוסיביות של חבר מביא חבר.

אל תנסי, כבודה, להתמודד עם זה בנאומים זועמים. זה לא מוציא אותך גדולה.