פתרון המיגון

פתרון כל - כך שחצני ומנותק מהמציאות עד כדי שיגעון.

יעל בן - יאיר , ה' בסיון תשס"ז

דעות לבן ריק
לבן ריק
צילום: ערוץ 7

תוכניות המיגון המדוברות מזכירות לי את אנשי חלם שבנו בית חולים מתחת לגשר ההרוס, כדי שיוכלו לטפל בכל אותם פצועים קשים שיפלו מהגשר השבור כשהם יעברו עליו. השיטה הזאת של טיפול שטחי סימפטומטי בבעיות הוא תופעה קשה שגורמת לנו לדרוך במקום.
 

תוכניות המיגון המדוברות מזכירות לי את אנשי חלם שבנו בית חולים מתחת לגשר ההרוס, כדי שיוכלו לטפל בכל אותם פצועים קשים שיפלו מהגשר השבור כשהם יעברו עליו
התקדמות אמיתית לפתרון אמיתי בכל תחום חייבת לגעת בשורשי הדברים. את שורשי הדברים נמצא בשאלות המהות והזהות: מי אנחנו? מה אנחנו עושים פה? האם יש לנו תפקיד? מהו? וכו'...

הפתרון האבסורדי של מיגון בתי שדרות כל כך שחצני ומנותק מהמציאות עד כדי שיגעון. מי שמכיר קצת את שדרות יודע שחלק גדול ממנה בנוי מבתים פרטיים פשוטים עם גג רעפים. לא מדובר במיגון של כפר קטן עם 20 תושבים. זאת עיר עם יות מ- 20,000 תושבים. לו יצויר שאכן ימגנו את בתי העיר, ולו בשביל לצאת מהבושה של הצעתו הרחמנית הנדיבה של התורם גאידמק, אז מה?  האם נהיה כל הזמן בבית? ואיך נביא אוכל מהמכולת? אז אולי שלב ב' בתוכנית המיגון יהיה למגן את כבישי העיר כדי שבכל זאת, אם לא מהקסאמים לא נמות במצור... ואז מה?

אז יקומו כלכלנים ויעשו חשבון  שאם כבר ממגנים את כל הבתים והכבישים, אז אולי יותר משתלם לבנות תקרת בטון "אנטי קסאמים" מעל כל העיר, מעין תקרה שתהווה תשובה הולמת לירי הבלתי פוסק על העיר הזאת. ואז מה?

כעבור מספר ימים אנשים ירצו לחזור לשגרה, לעבודה מחוץ לעיר ולחיים נורמאלים. אבל בינתיים יורי הקסאם, הרי לא ינוחו וישקטו מול הפתרון הגאוני הישראלי, והם עלולים לשכלל את טווח הקסאם עד אשקלון, נתיבות אולי אפילו אשדוד ואז מה?

אז, אולי נציע מיגון קצת יותר רחב שיכלול גם את דרכי הגישה, לפחות לערים הסמוכות כדי לשמור איכשהוא על שגרתנו הקדושה.
                                                                       ואז מה?