מסיכת מועצת יש"ע נפלה

הפרצוף המכוער החדש-ישן של מועצת יש"ע נחשף.

אריה יצחקי , י' בסיון תשס"ז

דעות לבן ריק
לבן ריק
צילום: באדיבות המצולם

בשנה האחרונה עמדו ראשי מועצת יש"ע הקורסת וצפו בחריקת שיניים כיצד ההנהגה בשטח נשמטת מידם. הנוער הנפלא שלנו שראה את מחדליהם בכפר מיימון ובגוש קטיף התנער מהם מיד. אצל המבוגרים התהליך היה ארוך יותר וזה טבעי.


בשנה האחרונה עמדו ראשי מועצת יש"ע הקורסת וצפו בחריקת שיניים כיצד ההנהגה בשטח נשמטת מידם. הנוער הנפלא שלנו שראה את מחדליהם בכפר מיימון ובגוש קטיף התנער מהם מיד
התהליך החל בעמונה כאשר חלקם גורשו מהשטח בחרפה ובבוז, ונמשך במבצעי עליית המאחזים בסוכות ובחנוכה ואחר- כך בעליות לחומש, בהם לא היה להם חלק ונחלה. מפקדי הצבא, המשטרה והשב"כ צפו בנעשה בחרדה והבינו כי אם התהליך יימשך, הרי שתוך זמן קצר תעבור השליטה בציבור "הכתום" לידי גופים חדשים.

הופעת ההנהגה החלופית בדמות "מטה חומש תחילה", "נאמני ארץ- ישראל", "נוער למען ארץ - ישראל" ושאר ארגונים טהורים ונקיים הכניסה אותם לפאניקה של ממש. הסתבר להם שיש חלופה ואפילו חלופה מעולה שתתקן את כל אשר עיוותו וקלקלו. בעיקר הרגיזה אותם התביעה לערוך בחירות דמוקרטיות אמיתיות ביישובי יש"ע, בהם יוכלו ליטול חלק כל התושבים מגיל 16 ומעלה.

היה ברור להם כי כאן תהיה מפלתם הסופית, ולכן הם שלפו את רעיון "מועצת יש"ע החדשה". במסווה של רענון וארגון מחדש הם בנו הנהגה שאת חוט השדרה שלה מהווים ראשי המועצות "הכישלונרים", רבנים ומנהיגי ציבור ששיתפו פעולה בגלוי עם ממשלת הזדון. כדי לכסות על ערוותם, הם החליטו לצרף למועצתם כמה עלי תאנה תמימים בדמות מנהיגי ארגונים כתומים חדשים. אך הם התקשו מאוד למצוא אנשים מתאימים שיבלעו את הפיתיון. גרוע מזה, כבר בישיבה הראשונה גילו שניים מן התמימים שנפלו בפח: צפריר רונן ובועז העצני את המזימה ופרשו מיד. כמה תמימים אחרים, וביניהם נועם ארנון, עדיין לא החליטו משום שחוש הריח שלהם פחות מפותח. הם פקפקו אם "הברייה החדשה" היא נבילה או טריפה.

ביום ה', ז' בסיוון תשס"ז, נפתרה ההתלבטות. כתב העיתון "מעריב" רועי שרון פרסם ידיעה מרעישה: "צה"ל החליט לאשר עליית רבבות בני נוער להריסות הישוב חומש שבצפון השומרון". רועי שרון מפרט מה הביא לשינוי במדיניות: "מועצת יש"ע שלא הוזמנה להשתתף בעליות הקודמות שהתבצעו בפסח וביום העצמאות ולא לקחה חלק בהכנות, צפתה בתחושה לא נעימה באלפי הכתומים הכובשים מחדש את חומש... הפעם החליטו במועצה שלא לתת לארגוני האופוזיציה הימניים להתחזק ולקבוע את המציאות בשטח, והם יזמו בעצמם את המהלך. לשם כך הם פנו למערכת הביטחון בבקשה להתיר את העלייה", והם זכו כמובן מיד לשיתוף פעולה מלא. "האלוף המגרש" יאיר נווה אישר בשמחה, ראש האגף היהודי בשב"כ המליץ בחום; ואם היה למישהו פקפוק מה עומד מאחורי ההסכמה בא "גורם צבאי בכיר" וסיפר ל"מעריב": "הסיבה לכך היא הרצון לחזק את מועצת יש"ע... למערכת הביטחון יש אינטרס שהשליטה בציבור הכתומים תהיה בידי מועצת יש"ע ולא בידי ארגונים קיצוניים יותר שלעיתים פועלים בניגוד לחוק...".


נמאסו עלינו היוהרה, ההתנשאות והחוצפה שהם מסווה לפחדנות ולחשש מפני החלטת יהודי יהודה ושומרון. מה שיקבע הוא מבחן הקלפי
אין צורך להכביר במילים. המסכה נפלה והפרצוף המכוער החדש-ישן של מועצת יש"ע נחשף. בין הוגי רעיון המועצה החדשה יש שניים שלא השתייכו עד עתה לקבוצת ה"כישלונרים" והם: הגב' שרה אליאש והרב אליקים לבנון. משניים אלה, אם אכן יש להם מעט יושרה, אנו מצפים שיודיעו מיד כי הוליכו אותם שולל וניצלו לרעה את תמימותם ועתה הם דורשים לקיים מיד בחירות דמוקרטיות למועצת יש"ע בהם ייטלו חלק כל תושבי הישובים ביש"ע, כולל תושבי הישובים העירוניים החילוניים והחרדים. לא יהיה שום שריון כסאות ותפקידים בזכות "ייחוס אבות", "הקמת ישובים בעבר", צבע, סוג הכיפה וסיווג הישיבה האולפנה והמכינה.

נמאסו עלינו היוהרה, ההתנשאות והחוצפה שהם מסווה לפחדנות ולחשש מפני החלטת יהודי יהודה ושומרון. מה שיקבע הוא מבחן הקלפי. ואגב, נדרוש כמובן הצבת משקיפים חסרי פניות בקלפיות שהרי אנו מכירים היטב את מעללי ההנהגה הקודמת שאין לה רתיעה מפני שקרים וזיופים.

אם אכן יתקיימו בחירות הגונות וראויות, אין לי ספק מה יהיו תוצאות האמת.

להתראות בקלפיות.