לא נמשך אליה

האם הם סבורים שעליהם לחוש משיכה לזר או לזרה?

מרים בר , י"ג בסיון תשס"ז

יהדות לבן ריק
לבן ריק
צילום: ערוץ 7

יושב בחור בפגישה מול נערה. הם משוחחים ומכירים. היא נאה וחכמה ומידותיה נפלאות. הוא בטוח שהיא תהיה לו אישה טובה וברור לו שהיא "תדע לפנק" אותו, אבל יש לו בעיה: הוא לא נמשך אליה.


נראה שחסר להם מידע בנושא. צריך יותר הסברים מפי רבנים אמיצים ומורות אמיצות למדוע עכשיו נשמרים ולמה? ומאחר שאין חינוך לזה מלבד להיזהר
נפגשת בחורה עם בחור חמד. הוא טוב לב ונאה, קשוב אליה ומתייחס בעדינות ובכבוד לדבריה, לחלומותיה. הוא ממשפחה טובה, באמת הכל בסדר והכל ממש לפי הספר, אבל יש לה בעיה: היא לא נמשכת אליו.

את הבחור לא שאלתי דבר, אבל את הבחורה שאלתי: מאיפה את יודעת? היא גדלה בחממה של החינוך הדתי לאומי, לפי כל הכללים. היא למדה במקומות הנכונים, שירות לאומי "מהודר" – במשך שנתיים וחלקם בחו"ל.

הדברים מפתיעים, מאחר שאין זה חד פעמי ההתבטאויות האלה. ואני תוהה: נוער שגדל ומתחנך על "שמירת נגיעה", על צניעות בלבוש, על צניעות בדיבור ויש אפילו שנזהרים בשמירת עיניים ומשתדלים לא להביט יותר מידי ומחונכים על איפוק, על ריסון ושומרים על עצמם היטב, האם הם מצפים בראייה ראשונה לחוש משיכה יצרית אל מי שמיועד או מיועדת? כיצד יכולים הם בפגישה אחת ולעיתים במספר פגישות להיות בקיאים בדרך גבר בעלמה? האם הם סבורים שעליהם לחוש משיכה לזר או לזרה? מאיפה הם לקחו את המושגים האלה? הרי אם לא נמשכים, זה בדרך כלל נובע מהחינוך הטוב ולא מפגם בבן או בבת הזוג לפגישה.

אצל החרדים מסבירים הרבנים לצעירים שעליהם לבדוק בפגישה ראשונה רק אם אין דחייה, כמובן לאחר שנבדקו אמות המידה האחרות. האם אצל הציבור הדתי- לאומי יש מי שמסביר את הצד הפיזי? או שאין מה להסביר כי הכל הם יודעים או אולי פשוט חוששים, כי הכל הם יודעים...

נראה שחסר להם מידע בנושא. צריך יותר הסברים מפי רבנים אמיצים ומורות אמיצות למדוע עכשיו נשמרים ולמה? ומאחר שאין חינוך לזה מלבד להיזהר. הם מתחנכים באופן עצמאי מסרטים, מספרים וממוזיקה חילונית, ומקבלים מושגים מעוותים לחלוטין על דברים שבינו לבינה. נראה שזה העונש על חינוך חצוי שחלקם מחנכים וחלקם מתירים.

ובאמת שמעתי על מורות המשוחחות מידי פעם על נושא הנישואים עם בנות ה-16-17. הן מכניסות את הנושא לשיחות היום – יום  ומעלות בעיות רוחניות בדרך כלל, והחביב מכולם הוא נשואי רבי עקיבא ורחל. אבל האם זאת דוגמא? פלא שמחליטים שזה גדול עליהם ובודקים התאמות אחרות? בכל אופן אלו שיחות לא מבוקרות, לא מאורגנות, אקראיות ולא מכוונות . זה טוב בשביל "לפתוח" את הנושא. יש לדאוג מלכתחילה למערך מסודר יותר וללמד לא רק ממה להישמר, אלא על מכשלות היצר ועל תעתועיו. יש להסביר על קשר הנישואים וללמד גם על "העשה". אם לא ילמדו אותם, הרי כפי שאנחנו רואים, הם ילמדו בעצמם. ובתקופה זאת הכל זמין ואין קל מזה. השאלה רק מה הם לומדים... וצעירים, כמו צעירים, לעולם לא אשמים. יש מעליהם הורים, מחנכים וכמובן רבנים. לא צריך לתת להם להסתדר לבד מתוך הנחה שבסוף הם ילמדו. כדאי לדאוג גם מה יהיה אותו לימוד. 
 

יש לחזק את ההחלטה לאמץ את דרכי הקדושה של התורה ולהתאמץ יותר כדי להגביר את יראת אלוקים שבנו, וכך תהיה ברורה יותר דרך בחירת בן הזוג
ועל זה אמר הרב דסלר זצ"ל: אברהם אבינו עליו השלום שלח את עבדו אליעזר להביא אישה לבנו יצחק. לכאורה נראה צעד זה מוזר ויוצא דופן, אך אברהם אבינו ידע שיצרו של אדם מכשילו ופוגם בשיפוט השכל. יש אנשים שאינם מסוגלים להבחין בין הטוב לבין הרע בתוך עצמם כאשר יצרם שולט עליהם... אין הם מכירים את התגובות הפסיכולוגיות בכל עניין שבו היצר שולט בהם. במקרים לא מעטים האמת הפשוטה היא, כי כאשר אדם בוחר אישה לעצמו הוא מגלה, לאחר שפגה שכרותו הראשונית, כי היא אינה כלל כמו מה שחשב.

כך גם מסביר הרב דסלר את כישלונם של אותם זוגות שמנסים "להכיר" יותר בטרם יינשאו ועוברים לגור יחד לשם ניסיון: הם משלים עצמם שלמדו להכירו היטב, אך משהתחתנו הם מגלים לעיתים קרובות, כי אין זה האדם עליו חשבו. מה שגם מסביר את ריבוי מקרי הגירושים בימינו.

יש לחזק את ההחלטה לאמץ את דרכי הקדושה של התורה ולהתאמץ יותר כדי להגביר את יראת אלוקים שבנו, וכך תהיה ברורה יותר דרך בחירת בן הזוג. יש לבדוק השקפה רוחנית, חלומות משותפים כשהמטרה האחת היא להקים בית נאמן בישראל, כי היצר מתעתע והרוח היא נצחית.