בלי בושה

הוא האחרון שיכול לזעוק מרה על טרור טילי הקאסם.

יגאל אמיתי , ט"ו בסיון תשס"ז

דעות לבן ריק
לבן ריק
ערוץ 7

לפעמים נדמה שכבר ראינו הכל: שיאים של עזות מצח, חוצפה וגסות הלב. ובכל זאת, בכל פעם מפתיעים אותך מחדש לאיזה תהום עוד אפשר לרדת, כדברי חיים-נחמן ביאליק: "אין מדרגה נמוכה – שאין נמוכה ממנה".


לפעמים נדמה שכבר ראינו הכל: שיאים של עזות מצח, חוצפה וגסות הלב. ובכל זאת, בכל פעם מפתיעים אותך מחדש לאיזה תהום עוד אפשר לרדת, כדברי חיים-נחמן ביאליק: "אין מדרגה נמוכה – שאין נמוכה ממנה"
כזהו מאמרו של גלעד שרון, בנו ראש הממשלה לשעבר, שהתפרסם השבוע ומותח ביקורת על אוזלת היד של אולמרט וממשלתו, עקב מטר הקאסמים הבלתי-פוסק. לשרון הבן יש עניין אישי בהפסקת טרור הקאסמים שכן ביתו ורכושו נמצאים בתוך טווח הירי. יתכן כי אילמלא כן לא היה גלעד נזעק כל-כך, אבל אולי אני חושד בכשרים.

אלא שגלעד שרון הוא אחד מהאנשים הבודדים במדינה ש"ההתנתקות" הועילה להם. הוא האחרון שיכול לזעוק מרה על טרור טילי הקאסם. הרי האיש הזה ומשפחתו היו הדוחפים והמובילים ליציאת כוחות צה"ל מרצועת עזה, וגירושם הכפוי של אלפי אזרחים ישראליים על רכושם ומפעל חייהם. הרי הוא ומשפחתו סובבו על האצבע הקטנה מדינה שלימה, גרמו לה לבזבז 10 מיליארד ₪, הוציאו את הצבא מאימוניו למלחמה ואימנו אותו נגד החצי הכתום של העם, קרעו את הליכוד ואמללו עשרות אלפי אזרחים. הם, משפחותיהם וילדיהם.

"אולי, גם לך גלעד שרון יש איזושהי אחריות למטר הקאסמים המתמיד?!". אולי בגללך רצונך להתחמק מפלילים וממאסר על החשדות החמורים נגדך, גררת את כולנו להרפתקה מסוכנת?!".

אחרי שכמעט כל יום מכה על חטא "ההתנתקות אחד מתומכיה" (השבוע נוסף אליהם, אפילו ראשון מבשרי התוכנית, יואל מרקוס). אחרי שהרמטכ"ל יעלון ואלופים במילואים, עיתונאים וסופרים, שרים ואנשי-רוח, בכירי שב"כ ופרשנים צבאיים מתחרטים על תמיכתם ב"התנתקות", מנסה שרון הבן להצטדק ולטעון שהיועצים המשפטיים טענו שהנסיגה "מסירה מאיתנו את האחריות ומאפשרת לנו להגן על עצמנו באופן חופשי יותר". שרון הצעיר שוכח, ומנסה להשכיח גם מאיתנו, שגם אחרי הנסיגה הבליג אביו על מטרי הקאסמים, ולא שינה שום זיז מהבלגתו הכרונית.


גלעד שרון קורא לממשלת ישראל, שהרכבה דומה להפליא לממשלת אביו, להתפטר. המסקנה אומנם נכונה, אבל אם נותרה טיפת בושה במדינה הרי שהוא האחרון שמותר לו
שרון הבן טוען, כי הסרת האחריות מבחינה בינלאומית לרצועת עזה היא הישג של "ההתנתקות". ניחא, לא נתווכח עם האוויליות שבטיעון שהרי אין מדינה בעולם שהייתה מגרשת מבתיהם 10,000 מאזרחיה בשביל הכרה מדינית כלשהי.

"אבל, הרי עוד לפני המהלך המסוכן וההזוי הזה שהובלת אתה ואביך, הוזהרת ללא הרף מעל כל בימה שכל הבורח מהטרור – הטרור רודף אחריו, ש"העקירה תיתן פרס לחמאס" (זוכר את הסטיקרים?!), שהפלשתינאים לא מוטרדים מהכיבוש של גוש קטיף ורצח יהודים הוא משימת-קודש ולא שיקול תועלתי (דברי חאלד משעל, 29.5). לא רצית לשמוע, לא הסכמת להקשיב ולא היית מוכן לעצור או אפילו להאט".

גלעד שרון קורא לממשלת ישראל, שהרכבה דומה להפליא לממשלת אביו, להתפטר. המסקנה אומנם נכונה, אבל אם נותרה טיפת בושה במדינה הרי שהוא האחרון שמותר לו.