גם חרדי ודתי הוא בנאדם...

מצעד שכזה פוגע ברגשות האוכלוסייה הדתית והחרדית.

דניאל בר , כ"ה בסיון תשס"ז

דעות לבן ריק
לבן ריק
צילום: ערוץ 7

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית שתי הצעות חוק שנועדו למנוע את קיום “מצעד הגאווה” בירושלים. התיקון ל"חוק יסוד: ירושלים" יאפשר בעצם למועצת העיר ירושלים לאסור קיומם של מצעדים ותהלוכות "מטעמים של פגיעה בסדר הציבורי ברגשות הציבור או מטעמי דת".


העיר הקדושה ירושלים נשארה עדיין עיר קדושה ומיוחדת, עיר היסטורית וטהורה, ואנו רוצים לשמר אותה ככזאת ולא מעוניינים בהפיכתה לעיר ללא הפסקה...
רבים הם הקופצים למשמע התיקון בחוק והטענות, כגון: שהחוק פוגע בזכויות יסוד האזרח, פוגע בחופש הפולחן ועוד... נשמעות בעיקר מצידה השמאלי של המפה הפוליטית. אני שואל אתכם, מתחסדים יקרים, מה נשאר לנו? עיר אחת, עיר הקודש ירושלים. העיר האחרונה שאנו הציבור הדתי עוד יכול לתת את הטון, וזה בזכות ולא בחסד.

ירושלים היא פינת החמד שנשארה לנו. מדוע אתם כל כך מתעקשים לשנות את צביונה? מה כל כך משנה לכם אם תעשו את מצעד התועבה בתל אביב או בעיר אחרת? העיר הקדושה ירושלים נשארה עדיין עיר קדושה ומיוחדת, עיר היסטורית וטהורה, ואנו רוצים לשמר אותה ככזאת ולא מעוניינים בהפיכתה לעיר ללא הפסקה...

מה בסך הכל אנחנו רוצים: עיר אחת שתישאר קדושה לנו, שתסמל עבורנו מורשת של שנים רבות, עיר שמסמלת לכולנו (אמורה לסמל גם לכם) את אבותינו, הורינו, סבנו וסבי סבנו? את התורה הקדושה ואת בורא העולם.

רבים הערים בישראל שצביונם חילוני: מסעדות פתוחות בשבתות, מרכזי בילוי ובתי קפה פתוחים, מרכזי קניות וקניונים, תערוכות למיניהם ועוד... ירושלים לא כזאת, וטוב שכך. זוהי עיר שגם לציבור הדתי נעים לנפוש בה בשבתות. אין עוד עיר כזאת בארץ (בני ברק היא לא עיר תיירות ונופש) ולצערנו, לא תהיה. יש לשמר את ירושלים עיר הקודש כשמה, קדושה ונטולה מכל גחמות שונות ומשונות של יהודים שלא מצאו את דרכם או שפשוט עדיין מחפשים...

מצעד מסוג זה המתוכנן יכול להתקיים בכל עיר אחרת בארץ, אבל לא בירושלים. בירושלים קיים תמהיל אוכלוסייה שהמצעד מהווה עבורו פגיעה באמונתו. מצעד שכזה פוגע ברגשות האוכלוסייה הדתית והחרדית בעיר, בדיוק כמו שלא נחגוג את יום ירושלים או את יום העצמאות ברחובות עזה וג'נין כי הדבר יכעיס.


אנא, שמרו על קדושת העיר. השאירו את הלכלוך והפוליטיקה מחוץ לשערי עיר הקודש ורחוק מעיני התושבים הדתיים. לא בגלל חוק זה או אחר, אלא מתוך הבנה אמיתית לרחשי הציבור ורגשותיו
ביטול המצעד והעברתו לעיר אחרת צריכה להיות קודם כל על ידי מארגני המצעד, תוך הבנה שהציבור בירושלים אינו מעוניין בהם, בנוסף להתנגדות של תושבים מכל הארץ לרעיון זה. החרדים והדתיים בירושלים, מלבד זכותם הדמוקרטית להתנגד לקיום המצעד, עמלים על חינוך ילדיהם בצורה מסוימת שהם מאמינים בה, וקיום המצעד הורס את השקעתם במחי יד. חשבו על ילדכם שגידלתם אותם, למשל: להימנע מסיגריות ובא אורח לביתכם מעשן, ומציע סיגריות לילדכם. איך תרגישו? בדיוק כאן, ירושלים ותושביה החרדים חיים בבועה מתוך בחירה והבנה שכך יהיה הטוב ביותר למענם. אל תפריעו להם.

אנא, שמרו על קדושת העיר. השאירו את הלכלוך והפוליטיקה מחוץ לשערי עיר הקודש ורחוק מעיני התושבים הדתיים. לא בגלל חוק זה או אחר, אלא מתוך הבנה אמיתית לרחשי הציבור ורגשותיו שכל כך חשובים לכם, ואתם מאמינים בזכויות וחופש הבחירה. גם חרדי הוא בנאדם. גם לו יש זכות לבחור מה טוב בשבילו ומה לא. קיום תהלוכה ססגונית וצבעונית שאינה צנועה לא מתאימה לו ולילדיו.

אל תעשו את המצעד בכלל. יש מעשים שראויים להיעשות בחדרי חדרים. ואם, בכל זאת החלטתם לעשות, אל תעשו אותו בירושלים.