ספינת השוטים

שוב חזרו הקברניטים השיכורים להתהולל על הספינה.

יוסי בלום-הלוי , כ"ט בסיון תשס"ז

יוסי בלום הלוי
יוסי בלום הלוי
צילום: עצמי

ספינת השוטים, הקרויה מדינת ישראל, שטה לה בים סוער. היא מנוקבת בתחתיתה ככברה בעוד קברניטיה ושועיה חוגגים על סיפונה הלומי יין וסמים במסיבת חשק פרועה ובעת שהמנהיגות השיכורה מתהוללת לה מעל לכודים בני עמה בקרקעיתה של הספינה. הם מוכי אימה ופחד למראה המים החודרים אליה ומטביעים אותה לאיטה. כך תיאר לובה אליאב בספרו "ארץ הצבי" את מדינת ישראל של מפלגת המערך, יורשתה של מפא"י הישנה, ערב מלחמת יום - הכיפורים.


היום, 40 שנה לאחר המלחמה ההיא, 34 שנים למלחמת יום הכיפורים, שוב חזרו הקברניטים השיכורים להתהולל על ספינת ישראל הטובעת
המערך המתהולל שהיה אז בראשות: גולדה, דיין, פרס, גלילי ובר-לב תוארו בפרסומי הבחירות במעין "כוורת מנצחת". אבל הכוורת הזו לא ייצגה מנהיגות מנצחת, אלא הנהגה כושלת המנותקת מהמציאות שהתרקמה אז נגד מדינת ישראל בחזיתות סוריה ומצרים, שש שנים לאחר הניצחון ב"מלחמת ששת הימים".
 
היום, 40 שנה לאחר המלחמה ההיא, 34 שנים למלחמת יום הכיפורים, שוב חזרו הקברניטים השיכורים להתהולל על ספינת ישראל הטובעת. כמה סמלי שהנצר האחרון למפא"י ההיסטורית ולכוורת הצרעות של המערך, מפלגת העבודה הכושלת של 2007, נבחר להיות נשיאה התשיעי של מדינת ישראל. כך גם ייזכר ה- 13 ליוני 2007 ליום הניצחון הכפול, זה של הלוזר הנצחי וזה של הטפלון הנצחי, אהוד ברק. אלה הפשלונרים הנצחיים שהובילו אותנו איש בדרכי אוסלו למלחמת התשה נצחית, לאלפי חללים ופצועים, לאובדן שטחים ואינטרסים חיוניים, לשקיעה של יכולת צבאית והרתעה ולהתרפסות ולכניעה בפני הגרועים שבטרוריסטים.

שוב עלו הכושלים הללו על סיפון ספינת ישראל בדרך אל המלחמה הבאה, זו  שאיש איננו מטיל ספק שתפרוץ כאשר השאלה היחידה היא מתי? והעם אומר הלל ומברך את השיכורים וההוזים הללו בדומה לגלדיאטורים בקולוסאום של רומא שהיו מתייצבים בזירה מול הקיסר הרומי ומברכים אותו (לטינית): Ave Caesar! Morituri Te Salutamus"". כלומר: "ההולכים למות מברכים אותך הקיסר".                                                                         .