הניצוץ שנדלק בחומש

שום כוח לא יזיז את הציבור המאמין במטרה.

אהוד סטודניה , ד' בתמוז תשס"ז

אהוד סטודניה
אהוד סטודניה
ערוץ 7

ישנם פעמים נדירות בהם יחיד או קבוצה מצליחים לחוש את הצורך הנפשי האמיתי של הציבוריות הישראלית .הם מצליחים ללחוץ על נימי העצבים הציבוריים העדינים, ובמעשה אחד הם משנים את הכיוון ההיסטורי .


כזו גם הייתה תנועת "גוש האמונים" שצמחה בסוף שנות השבעים. קבוצה זו הבינה שלאחר תחושת הרפיון שבאה בעקבות מחדלי "מלחמת יום הכפורים", יש צורך לעם להתמקד במעשים של בנייה ופיתוח
כזה היה מוטי אשכנזי ותנועת המחאה אותה הוא הנהיג לאחר המחדל של "מלחמת יום הכיפורים" (תשל"ג-1973). בתחושותיו הבריאות הוא הבחין כי צורך המדינה הוא בהחלפת ההנהגה הכושלת, זו האחראית למחדל של "מלחמת יום הכיפורים". על ידי מחאה צנועה ופשוטה של שביתה מול משרד ראש הממשלה הוא הניע מהלך היסטורי שסחף אחריו המונים. בתחילה הוא הביא להפלת ממשלת גולדה ומאוחר יותר ל'מהפך' של 1977 בו ניטל השלטון לראשונה ממפלגת העבודה והועבר לליכוד בראשות מנחם בגין .

כזו גם הייתה תנועת "גוש האמונים" שצמחה בסוף שנות השבעים. קבוצה זו הבינה שלאחר תחושת הרפיון שבאה בעקבות מחדלי "מלחמת יום הכפורים", יש צורך לעם להתמקד במעשים של בנייה ופיתוח. במעשיה היא כיוונה את הצורך הזה לעבר ההתיישבות בכל חלקי ארץ ישראל. תנועה זו אף על פי שבפעולותיה הראשונות השתתפו בסך הכל מאות בני נוער, התקבלה בחיבה ובאהדה בכל חלקי העם.  התמדתה במאבק הביאה לתוצאות ששינו את כל מפת ההתיישבות בארץ ישראל  .

היו שהתייחסו לתנועות אלו בתחילה בזלזול ובבוז, אחרים צעקו לעברם: "מי שמכם?!". אבל הם המשיכו בפעולותיהם ללא מורא ומתוך אמונה בצדקת דרכם. הציבור עם הנפש הלאומית הבריאה התחבר מהר ולעיתים מהר מאוד אל היעדים שהתנועות הציבו לעצמן.


כזו היא גם תנועת "חומש תחילה". לאחר גירוש עשרת אלפים יהודים מביתם, ללא שום סיבה מדינית או ביטחונית אמיתית, קמה תנועת "חומש תחילה"
כזו היא גם תנועת "חומש תחילה". לאחר גירוש עשרת אלפים יהודים מביתם, ללא שום סיבה מדינית או ביטחונית אמיתית, קמה תנועת "חומש תחילה". בו בזמן, הציבור היהודי הבין את הטעות שבבריחה מעזה ומצפון השומרון וקלט את הסכנה שבהפקרת השלטון הערבי בידי אנשי חמאס וגרורותיהם מאיראן. באותו זמן אנשי "חומש תחילה" הבינו את הצורך הציבורי האמיתי לשנות מהלך: מגירוש לחזרה, מהרס לבנייה ומייאוש לתקווה. על כן המשימה שהם חרטו על דגלם "חזרה לחומש תחילה" התקבלה בהבנה בקרב הציבור הרחב.

וכך ביום העצמאות, ראינו את עשרות אלפי אנשים, נשים וטף מנער ועד זקן, הנעים לאיטם בשדות שבין עינב לרמין בדרכם לכביש המוביל לסבסטיה ועיניהם נישאות מעלה לצפון, לכיוון חומש. כל זה ללא שום תמיכה לוגיסטית רצינית או ארגון קפדני, אלא בתנועה ספונטאנית אמיצה שקראה להמונים להתייצב לשורה .

כאשר מדליקים את הניצוץ הטמון בציבוריות הישראלית הבריאה, שום כוח לא יזיז את הציבור המאמין במטרה מלהשיג את היעד.

התנועות הללו גם בימים אלו ממשיכות ללבות את הניצוץ שנדלק, ומכינות את עצמם לעליות הבאות ביצירתיות ובהתלהבות. בטוחני שגם הפעם תנועת "חומש תחילה" תסחוף אחריה את הציבור עד אשר תושג המטרה: חומש קום תקום!

ובעזרת השם, אחריה יקומו כל ישובי צפון השומרון וגוש קטיף .