חיזקו וחיזקתם

אבו מאזן לא יהיה משת"פ שלנו.

אורי אליצור , כ"ט בתמוז תשס"ז

כידוע, נאמר בעשרת הדיברות "כי תבואו אל הארץ וחיזקתם את אבו מאזן חזק ונתחזק". מצוות חיזוק אבו מאזן נחשבת לאחת המצוות החשובות ביותר, עד כדי כך שיש יהודים שמכל התורה כולה לא מקיימים שום מצווה מלבד ברית מילה, סדר פסח וחיזוק אבו מאזן. חסידי אוסלו נוהגים לחזק את אבו מאזן בהתלהבות מיוחדת. מי שלא מכיר את החסידות הזו ומנהגיה עלול לחשוב כאילו מדובר בשיגעון או במטומטמות קיצונית, אבל באמת זו התלהבות של מצוה.


במסגרת קיום המצוה ה"דתית" החשובה הזו הולכת הממשלה לשחרר מאתיים וחמישים מחבלים אנשי פתח' ללא כל תמורה, וללא שום קשר לגלעד שליט או להסכם כלשהו. סתם, מחווה לאבו מאזן
במסגרת קיום המצוה ה"דתית" החשובה הזו הולכת הממשלה לשחרר מאתיים וחמישים מחבלים אנשי פתח' ללא כל תמורה, וללא שום קשר לגלעד שליט או להסכם כלשהו. סתם, מחווה לאבו מאזן. הרעיון הוא שהמחבלים המשוחררים של הפתח' יהיו אסירי תודה לאולמרט ולקונדוליסה רייס, וירגישו צורך נפשי - מוסרי להטיף נגד הטרור, להצטרף לכוחותיו המתונים של אבו מאזן ולסייע לו במלחמתו הבלתי נלאית נגד החמאס. המלחמה כמובן מחזקת את אבו מאזן. חוץ מזה אבו מאזן יתחזק מאוד כי אנחנו מאפשרים לו להוציא לאסירים של החמאס ולבני משפחותיהם את העיניים מרוב קנאה. תראו, תראו איך אני משחרר את החבר'ה שלי בקלי קלות, ואת הילדים שלכם אני משאיר בכלא. וכידוע אין כמו הקנאה והזעם אמצעי יעיל לחזק את המתחזק.

די, מספיק. אבו מאזן לא יהיה משת"פ שלנו. ואם הוא יהיה, זה לא יחזק אותו אלא יחסל אותו. וחוץ מזה, ממילא הוא הולך ליפול. צריך להיות עיוור כדי לא לראות את זה. יש שם ריב פנימי אלים על השלטון, אבל זה לא מאבק בין טובים ורעים ולא מלחמה בין מתונים לקיצונים, ואין לנו שום אינטרס להתערב במלחמות ביניהם. אנחנו האויב המשותף של כולם. במלחמה נגדנו אף אחד שם לא מתון ואף אחד לא מתכונן להפסיק את הטרור. האנשים שאנחנו הולכים להוציא מהכלא ולשלוח להיות גיבורי הרחוב, הרי הם מהפתח' ולא מהחמאס. והם בכלא. למה? לא בגלל מתינות וחתירה לשלום, אלא בגלל טרור נגד ישראל ובגלל ניסיון לרצוח יהודים. הם ינסו לרצוח שוב, הם יחזרו לטרור. זה ידוע מהניסיון, וזה ברור מההיגיון. למה לעזאזל, למה משחררים אותם?

תרביצו להם

ועניין אחר לגמרי. אמנון דה-הרטוך, פקיד בכיר ודווקא במשרד המשפטים, הכה חבר כנסת בתוך משכן הכנסת. למה? כי הוא העליב אותו. בכל הכנות הייתי בטוח שכל המדינה תצטנף מבושה, וששר המשפטים יופיע בשידור חי ויבטא זעזוע. הייתי בטוח שתהיה הפגנה בכיכר כלשהי נגד השיא הזה של אלימות שעוד לא הייתה אצלנו. והרי מפעם לפעם כשמישהו בכנסת מתלהם יותר מהרגיל, מקרינים לנו בטלוויזיה את התמונות מהפרלמנט של קוריאה שבו חברי פרלמנט הלכו מכות, והקריין או המגיש נאנח ואומר: "נו, לבושה הזו עוד לא הגענו". אז עכשיו הגענו. וזה אולי יותר גרוע, כי האלימות לא פרצה בין חברי פרלמנט שבסופו של דבר נבחרו כדי לנהל את הוויכוחים הכי מסעירים ולהתנצח בנקודות הכי רגישות, אלא פה עובד מדינה הכה נבחר ציבור. הבנאדם הרביץ לבוס שלו. שהרי העם הוא הריבון, חברי הכנסת הם המייצגים שלו, ושרי הממשלה ועובדי המדינה לכל דרגותיהם עובדים אצלם. זה בערך כמו שמ"פ או מג"ד יתנפל פתאום על הרמטכ"ל וירביץ לו. למה? כי הוא העליב אותו.
 
לא הייתי טורח כל כך על העניין הזה אילו לא קראתי עיתונים ושמעתי רדיו ביום שלמחרת. לתדהמתי גיליתי שרוב הפרשנים והוגי הדעות מזדהים עם המרביץ. הקו הכללי היה שמגיע לו, כלומר למוכה.  פורמאלית כמובן, כתבו כל החכמים, אסור בשום אופן. אלימות היא אלימות היא אלימות, אבל בינינו? הגיע לו לחטוף סטירה. בן כספית אמר ברדיו שמי שמכנה יהודי אחר בשם גרמני או נאצי מגיע לו שיגררו אותו לכיכר רבין, יורידו לו את המכנסיים ויכו אותו בשוטים לחים. הוא יכול להתחיל מהעורך שלו. אמנון דנקנר קרא לאיתמר בן גביר "נאצי", הוא נתבע לדין ובית המשפט הרשיע אותו. ולייבוביץ עם היודונאצים, ושולמית אלוני עם מוסוליני שלה שהיא מדביקה לכל יריב מיצחק רבין ועד בנימין נתניהו. אז מגיע להם מכות? הייתם קורצים עין וטופחים על השכם למי שמחטיף לה סטירה?


אם מישהו היה מכה חבר כנסת מהשמאל הייתם עושים הפגנת ענק ותובעים להעמיד אותו לדין, ואם יהודי היה מכה חבר כנסת ערבי הייתם מייללים ומתחילים להספיד את המדינה, אבל כאן זה חרדי ומגיע לו לחטוף סטירה תמיד
לומר ליהודי שהוא גרוע מהגרמנים זה באמת מכוער מאוד וגם לומר לחבר כנסת שהוא בהמה זה מכוער מאוד, אבל לא זה העניין פה. אם מישהו היה מכה חבר כנסת מהשמאל הייתם עושים הפגנת ענק ותובעים להעמיד אותו לדין, ואם יהודי היה מכה חבר כנסת ערבי הייתם מייללים ומתחילים להספיד את המדינה, אבל כאן זה חרדי ומגיע לו לחטוף סטירה תמיד. אם הוא אמר גרמני אז בגלל זה, ואם הוא לא אמר גרמני אז בגלל משהו אחר. ראית חרדי? תן לו סטירה, כי מגיע לו.