צה"ל נגד מדינת ישראל

סירת וינוגרד היא גם סירת ההצלה של מדינת ישראל.

פרופ' אריה אלדד , א' באב תשס"ז

אריה אלדד
אריה אלדד
פלאש 90

השבוע התבשרנו כי הסנגוריה הצבאית שוקלת לעתור לבג"צ נגד "ועדת וינוגרד". גם אם הסנגוריה הצבאית אינה צה"ל, ו"ועדת וינגרד" מונתה בידי ממשלת ישראל ואינה "מדינת ישראל", יש יותר מסמליות מייאשת בצעד השערורייתי שנוקטים קצינים בכירים נגד ועדת החקירה העומדת לחשוף את כישלונם ומחדליהם במלחמת לבנון.


לפני מספר חודשים שמענו כי אלוף פיקוד העורף, האלוף יצחק גרשון (ג'רי), לא היסס לפנות לערכאות כדי למנוע פרסום דו"ח ביניים של מבקר המדינה על תפקוד העורף במלחמה
ראוי לציין כי אין זו הפעם הראשונה שקצין בכיר מאיים על מוסדות המדינה ועותר נגדם לבג"צ. לפני מספר חודשים שמענו כי אלוף פיקוד העורף, האלוף יצחק גרשון (ג'רי), לא היסס לפנות לערכאות כדי למנוע פרסום דו"ח ביניים של מבקר המדינה על תפקוד העורף במלחמה. האלוף שדיווח ביום פרוץ המלחמה לשר הביטחון כי "העורף מוכן" והמליץ לא להפעיל "מצב מיוחד בעורף", לא להפעיל את מערך מל"ח (משק לשעת חירום) ולא את מערך פס"ח ( פינוי, סעד, חללים), הצהיר כי "קו העימות ממוגן היטב ותושביו נמצאים במקלטים".

מי שהתרשל במילוי תפקידו, גרר רגליים ולא טיפל במיליון תושבי העורף, לא היסס לרוץ לבית המשפט העליון לחסום את פרסום דו"ח מבקר המדינה על מחדליו. מה הרוויח ג'רי? שלושה חודשים נוספים בכיסאו. ומה הפסידה ישראל? שלושה חודשים בהם הייתה יכולה להיערך טוב יותר למלחמה הממשמשת ובאה. לא נבנו מקלטים חדשים בצפון ושדרות הופקרה לגורלה. אבל האלוף לא מצמץ אפילו כשבא להגן על "שמו הטוב" שעלול היה להיות מוכתם, לו התפרסמו מסקנות הביניים לפני שלושה חודשים בטרם היה בידו להגיב על המסקנות.

בשבוע הבא יפרסם מבקר המדינה את הדו"ח המלא שלו על הפקרת העורף במלחמה, ואז נדע כולנו מה גודל חלקו של ג'רי במחדל. אבל עוד טרם פורסם הדו"ח אנו למדים כי שלושה חודשים  חשובים בעיני האלוף מהצעדים החיוניים להבטחת שלומם וביטחונם של מיליוני אזרחי ישראל. למען שמו הטוב יצאה הסנגוריה הצבאית נגד מבקר המדינה. למען "שמם הטוב" יצאו השבוע אלופים ותתי אלופים עלומי שם לעכב את פרסום דו"ח וינוגרד השלם, כיוון ששמם הטוב עלול להיפגם.

ראויים הדברים להיאמר, אבל כל עוד לא קבעה "ועדת וינוגרד" מיהם הקצינים הבכירים הנושאים באחריות אישית לכישלון, כל צה"ל נושא עליו את חותמת הכישלון הצורב. כל עוד לא הורחקו מן הצבא, לא יכולים קצינים ראויים מהם לתקן את מה שקלקלו. כדי למצות את "זכויותיהם האישיות" הם לא מהססים לעכב את פרסום הדו"ח ולצאת נגד המדינה .

כשהתפרסם דו"ח אגרנט לאחר "מלחמת יום הכיפורים" ידע הרמטכ"ל דדו ז"ל כי נעשה לו עוול נורא, אך הוא לא העלה אפילו על דעתו לתבוע את מדינתו האהובה שפנתה לו עורף. הוא הרכין ראש, קיבל עליו בשיברון לב להיות עוד קורבן למלחמה ההיא, ומת בשברון ליבו. דדו קיבל עליו את הכישלון המלחמה שהסתיימה בניצחון. במלחמת לבנון נכשלנו, אך למרות הכישלון אלופי צה"ל, החוששים אפילו להיחשף בשמותיהם ומסתתרים מאחורי הסנגוריה הצבאית, אינם מוכנים להמתין בראש מורכן למסקנות וועדת החקירה, והם יוצאים לבצע בה סיכול ממוקד או לפחות קרב נסיגה והשהייה.


מי שמעוניין היום יותר מכל אדם אחר בישראל לעכב את פרסום דו"ח וינוגרד הוא אהוד אולמרט. הדו"ח הזה עשוי לגאול את אזרחי ישראל ממנהיגותו הכושלת והמושחתת
האם גדל בצה"ל זן של מפקדים בכירים המוכנים לשים את האני הפרטי שלהם מעל האנחנו של המדינה וטובתה? ושמא לא רק את האני הפרטי שלהם הם משרתים, אלא גם אולי בעיקר את האני הפרטי של ראש הממשלה?

חמישה אלופים המשרתים היום בצה"ל כיהנו כמזכירים צבאיים בחוות שרון ובחצר אולמרט. הפוליטיזציה הזו של הצבא היא הרסנית. מי שמעוניין היום יותר מכל אדם אחר בישראל לעכב את פרסום דו"ח וינוגרד הוא אהוד אולמרט. הדו"ח הזה עשוי לגאול את אזרחי ישראל ממנהיגותו הכושלת והמושחתת. אולמרט יודע כי הוא עלול לאבד את מקום העבודה שלו לאחר פרסום הדו"ח. כל מעשה יכשר בעיניו כדי למנוע או לעכב את פרסומו, ולכן הוא מאיץ בנאמניו בצה"ל לעתור לבג"צ. האמינו לו : לו יכול היה לעשות כן בעצמו, הוא היה עושה זאת. אבל אם הוא אינו מעיז. הוא מאיץ בקצינים שיעשו את מלאכתו, גם אם התוצאה היא הרסנית. מספינתו הטובעת הוא שולח קצינים בכירים לקדוח חור בקרקעית סירתו של וינוגרד. אבל אנחנו זוכרים, סירת וינוגרד היא גם סירת ההצלה של מדינת ישראל.