יוצאים מהבור

החזרה לחומש היא עניין של זמן. הדבר בידינו.

יוסי דגן , ב' באב תשס"ז

יוסי דגן
יוסי דגן
צילום: הלל מאיר/TPS

בעוד חודש ימלאו שנתיים לגירושנו מביתנו ומאדמתנו בצפון השומרון. שנתיים לאותו יום ארור, י"ח אב תשס"ה, עת הושלכנו בידי כוחות הגירוש שחורי המדים אל תוך האוטובוסים וראינו מבעד לזגוגית את בתי הישוב ההולכים ומתרחקים, אותו יום בלתי נתפס של חילול ה' שאין גדול ממנו כשמאות ערבים רוקדים על ההר ליד שא-נור ודגלי אש"ף וחיזבאללה בידיהם.


הגיע הזמן להתנער, לקום מהעפר ולומר את הדברים מפורשות: שנתיים לגירוש אינן זמן לבכי, אלא זהו זמן לעשייה. לא עת מספד היום, כי אם עת תיקון
כדרכו של עולם וכדרכה של תקשורת, אנו צפויים לגל ההתייחסות המתחסדת התקופתית למצבנו כמגורשים, לצקצוקי לשון על מצב השיקום האישי הקשה, ולליטופי ניחומים של השתתפות בצער.

הגיע הזמן להתנער, לקום מהעפר ולומר את הדברים מפורשות: שנתיים לגירוש אינן זמן לבכי, אלא זהו זמן לעשייה. לא עת מספד היום, כי אם עת תיקון. כיום, כשעוד לא עברו שנתיים לגירוש, לפנינו בהחלט עומדת אפשרות לתקן.

אל מול ביצת הייאוש, השחיתות, הניוון ואובדן הדרך בה שוקעת המדינה בשנים האחרונות, מתחילה לנשב מחדש אותה רוח רעננה של ערכים, יהדות וציונות המכריזה קבל עם ועולם: עם ישראל חי! עוד ישנו דם חי הזורם בעורקי העם הזה, והוא הולך ומעורר את כל איבריו הרדומים.

כיום, ערב יום השנה השני לגירוש, אנו עומדים מול נקודת מבחן, אולי נקודת הכרעה היסטורית.

החזרה לצפון השומרון, מעבר למשמעות הפשוטה של השיבה הביתה לאדמת ארצנו הקדושה, מבטאת שינוי כיוון. בידינו להיכנס לקטר, לתא נהג הרכבת הדוהרת לתהום ולסובב את ההגה כדי לשנות כיוון.

אין נקודה טובה יותר להתחיל ממנה את השינוי מאשר צפון השומרון, וחומש תחילה.

גם לאחר הגירוש, הישובים שנעקרו בצפון השומרון נשארו בשליטה מדינית וביטחונית ישראלית מלאה (שטח c). הכבישים קיימים, המדרכות עדיין צבועות בכחול-לבן, צה"ל ממשיך להסתובב בחורבות הישובים, העצים והפרחים שבגינות ממשיכים לצמוח ומחכים לבעליהם שיחזרו להשקותם.

הדבר היחיד המעכב את המעשה ההגיוני והמתבקש כיום, לאור הקריסה המוחלטת של קונספציית הבריחה והרפיסות ששיאה בגירוש, הוא גאוותם של היושבים היום בשלטון שמתוך שיקולים פוליטיים קטנים אינם מוכנים להודות בטעות ולתקנה.

שנתיים לגירוש. זה הזמן לחדול מן הייאוש ולהתחיל בתיקון הטעות, כדברי רבי נחמן מברסלב שאם אפשר לקלקל, אפשר גם לתקן.


מאז החל המאבק על החזרה לחומש לא רק שאסון זה הולך ומתרחק, אלא שמתחילה להיווצר תחושה חזקה בציבור שניתן וצריך לתקן את העיוות הנורא, תחושה ההולכת ומתרחבת
אם לאחר הגירוש החלה להתפשט בציבור הרחב התחושה הקשה של משבר מתקרב, תחילת ייאוש והשלמה עם עקירת ישובים נוספים חלילה. מאז החל המאבק על החזרה לחומש לא רק שאסון זה הולך ומתרחק, אלא שמתחילה להיווצר תחושה חזקה בציבור שניתן וצריך לתקן את העיוות הנורא, תחושה ההולכת ומתרחבת.

החזרה לחומש היא עניין של זמן. הדבר בידינו.

ביום שלישי, ב' אב, נעלה בעזרת ה' לחומש ונתחיל בבניית הישוב מחדש. אתם שנאבקתם יחד איתנו לעצירת הגירוש והייתם שותפים נאמנים לבניית ופיתוח צפון השומרון ב"סיבוב הקודם", לכם אנו קוראים להצטרף אלינו.

חומש היא רק ההתחלה. אחריה יבואו שא-נור, גנים וכדים. ובעקבות צפון השומרון נקומם בעזרת ה' גם את הריסות גוש-קטיף.

מקץ שנתיים ימים יוצאים מהבור, חוזרים ובונים. וחומש תחילה.

כותבי המאמר הם: עקיבא סמוטריץ ויוסי דגן. הם חברי מזכירות גרעין חומש - שאנור ומארגני מטה "חומש תחילה".