תשעה באב, אבל לאומי

לא צריך להאמין בבורא עולם כדי להתאבל בתשעה באב.

יואב רבינוביץ , ט' באב תשס"ז

דעות לבן ריק
לבן ריק
צילום: ערוץ 7

היום תשעה באב. ביום זה אני מתאבל על שריפת ירושלים, על חורבן ארצי ועל אובדן מולדתי מלפני כ- 2,000 שנה. אני לא עושה זאת מתוך היותי אדם דתי, אלא מתוך היותי יהודי. תשעה באב הינו יום אבל לאומי, ורק בעקיפין הוא אבל דתי.


ביום זה אני מתאבל על שריפת ירושלים, על חורבן ארצי ועל אובדן מולדתי, מלפני כ- 2,000 שנה. אני לא עושה זאת מתוך היותי אדם דתי, אלא מתוך היותי יהודי
תשעה באב כיום הוא אבל לאומי. אומנם הוא הולבש במשך הדורות בכל מיני מנהגים ותפילות דתיים, זאת כמו כל אירוע בהיסטוריה היהודית שקיבל במשך הזמן גם לבוש דתי.

אני מתאבל בתשעה באב בדיוק מאותן סיבות שאני חוגג את יום העצמאות של מדינת ישראל. הראשון, הוא יום העצוב בגין אובדן עצמאות ישראל ויציאה לגלות ארוכה, והשני הוא יום שמחה בו חודשה עצמאות עמי וארצי.

אנחנו נוהגים לציין באבל גם את יום השואה ואת יום הזיכרון לחללי צה"ל, שני ימי זיכרון אלה הם תוצאה ישירה של האירוע בתשעה באב כי אם בשעתו לא הייתה נחרבת ירושלים, לא היו באים לעולם: לא השואה, לא הקורבנות לתקומת מדינת ישראל, וגם לא הקרבנות שאנו מקריבים ממש כיום לקיום מדינת היהודים.

האירוע ההיסטורי של חורבן ישראל והליכת העם לגולה הוא שהביא בעקבותיו את כל הצרות שבאו על היהודים, וביניהם: את עלילת הדם בגולה, את ייסורי האינקווזציה בספרד, את הרציחות במסעי הצלב, את גזירות ת"ח ות"ט, את פרעות חרמליצקי בגולה, ובעיקר את שואת יהדות אירופה.

לא צריך כלל להאמין בבורא עולם כדי להתאבל בתשעה באב, אלא מספיק להרגיש יהודי אשר חש את כאב עמו, לאורך כל הדורות, ומרגיש זהות עמוקה עם אבותיו לאורך ההיסטוריה.


רק מי שמנותק כליל מתוך שרשרת הדורות, ומי שאינו מחובר כלל להיסטוריה היהודית יכול להשאיר את האבל הלאומי בתשעה באב לדתיים בלבד
רק מי שמנותק כליל מתוך שרשרת הדורות, ומי שאינו מחובר כלל להיסטוריה היהודית יכול להשאיר את האבל הלאומי בתשעה באב לדתיים בלבד.

לצערנו, גידלנו כאן בישראל יהודים שהם כמו עב"ם בחלל, ללא שורשים, ללא היסטוריה, ומכאן גם לצערנו ללא עתיד יהודי.

מי שבז היום לאבל על חורבן ירושלים וגאולת ישראל, וודאי יבוז מחר גם ליום השואה, ובמהרה ינתק עצמו גם מיום הזיכרון לחללי ישראל.

עם שמנותק מעברו, ההווה שלו לוטה בערפל ועתידו מפוקפק ביותר.