פיתרון כלכלי

להודיע למשדכים שהם מתכוונים לשלם סכום כסף גדול.

הרב יהושע שפירא , י"ג באב תשס"ז

יהדות לבן ריק
לבן ריק
צילום: יוני קמפינסקי

הורים רבים חוסכים במשך שנים רבות כסף לחתונות בניהם ובנותיהם. והנה הילדים מגיעים לפרקם, אבל אין הצעות והחתונה מתעכבת ומתעכבת... כיצד פותרים את הבעיה?


משום מה, ברור לו שלכל נותני השירותים הללו עליו לשלם, אך בשביל צ'ק לשדכנים אין לו כסף. מצב זה חייב להשתנות
נושא הרווקות והשדכנות בציבורנו עולה בעת האחרונה שוב ושוב לסדר היום הציבורי, אך דומני שישנה נקודה חשובה שעדיין לא נתנו עליה מספיק את הדעת:

בימינו, הרווקים משקיעים זמן רב בחיפושים דקדקניים אחר בן או בת הזוג ה"מתאים לי בדיוק". חיפוש זה מלווה בבקורתיות מרובה, ובנוסף קיימת אצל רבים בעיה חמורה של חוסר יכולת להכריע ולקפוץ למים, וכך מתרחבת והולכת תופעת הרווקות המבוגרת. תופעה זו יוצרת בעיית משנה חמורה, עומס בלתי אפשרי על השדכנים המתנדבים והמזדמנים שבינינו.

השדכן משקיע זמן בטלפונים רבים של בירורים ובמספר הצעות שלא יוצאות אל הפועל, אחר כך הוא משקיע זמן בסיוע ויעוץ  למשודכים איך להיפתח לבן או בת הזוג, וכיצד להימנע מפגישות מיותרות ומבוזבזות. ואם נכפיל כל זאת במספר הניסיונות ובמספר הזוגות, הרי נבין שהדבר מוביל לקריסת מערכות אצל השדכנים.


אני חושב שתשלום גבוה לשדכנים הוא דבר חשוב, והוא גם מגיע להם בצדק. שמעתי בשם הרבי מלובביץ' שכסף שדכנות הוא הכסף הכי כשר
הפתרון לבעיה זו נעוץ בסדר עדיפויות שונה של ההורים במשפט בו פתחנו את דברינו. בדרך כלל אדם משקיע בחתונה כסף רב עשרות אלפי שקלים, אולם כסף זה הוא משקיע רק בדברים הטפלים לעיקר, כגון: אולם, תזמורת וצלם. משום מה, ברור לו שלכל נותני השירותים הללו עליו לשלם, אך בשביל צ'ק לשדכנים אין לו כסף. מצב זה חייב להשתנות. עלינו להפנים שחשוב להפנות חלק מהכסף לתשלום עבור העיקר, מציאת בן או בת הזוג, ואז כל מפת ההצעות והשדכנות תשתנה.

אני חושב שתשלום גבוה לשדכנים הוא דבר חשוב, והוא גם מגיע להם בצדק. שמעתי בשם הרבי מלובביץ' שכסף שדכנות הוא הכסף הכי כשר. אנחנו אולי מתקשים להתרגל לכך, אך אין ספק ששינוי משמעותי באורח חיינו בנושא חשוב זה יקדם בצורה משמעותית את העניין. אני קורא להורים ולבני הזוג להודיע למשדכים שהם מתכוונים לשלם סכום כסף גדול כשהשידוך ייצא בעזרת ה' אל הפועל. 

המאמר הוא מתוך עלון "קוממיות".