פתרון לקורבנות חפציבה

מדובר באסון ציבורי וחובה על הכלל למצוא פתרון.

תגיות: גוש קטיף
עו"ד מרים גולדפישר , כ"ב באב תשס"ז

ליבי נכמר על כ-4,000 משפחות שנותרו ללא בית. אלו משפחות טובות ופשוטות מהמעמד הבינוני שהשקיעו את כל כספם בביתם, חסכו פרוטה לפרוטה, חנקו עצמם עם משכנתא, ויתרו על דירת חדר במרכז העיר הגדולה לטובת שיפור תנאים, ובחרו לבנות את ביתם בפריפריה, בקהילה הומוגנית, התואמת את אורח חייהם. בכך הם מתחברים גם לשכבות אחרות בעם, ומיישבים חלקים רחבים בארץ.


למרות שמדובר בחברת בנייה פרטית ובעסקאות פרטיות, מדובר באסון ציבורי וחובה על הכלל למצוא פתרון. למזלנו המדינה מתורגלת בפתרונות מעין אלו
כפי שצוטטו מספר תושבים בתקשורת: "כל החיים שלנו נמצאים בבית שאפילו לא לגמרי קיים, מה שהם עשו שם זה הרס משפחות". קונה אחרת הייתה תקיפה יותר ואמרה: "אני רוצה את הדירה שלי, זה כל מה שיש לנו בחיים". "אנשים שם מוכנים ללכת עד הסוף". " צריך להבין שלאנשים אין עכשיו מה לאכול". "זאת עגמת נפש שאני לא יודעת איך אפשר לפצות עליה, זה עוול" "מה שאנחנו עוברים זאת התעללות".

חברה מתוקנת אינה יכולה להישאר אדישה לנוכח מעשים אלו.

למרות שמדובר בחברת בנייה פרטית ובעסקאות פרטיות, מדובר באסון ציבורי וחובה על הכלל למצוא פתרון. למזלנו המדינה מתורגלת בפתרונות מעין אלו. יש לחוקק מיד חוק בעניין. יראו דוגמא הח"כים הלאומיים הדתיים ויזמו הצעת חוק, והח"כים החרדים המייצגים את הציבור הנפגע ודאי יצטרפו אליהם.

ניתן להטיל על מנהלת באשי את הטיפול במחוסרי הבית, שם הם ימצאו פיתרון לכל פולש. המדינה יכולה להקציב קרווילה צמודת קרקע לכל משפחה, אומנם לא בבית שמש או במודיעין עלית אך גם בגליל ובניצן חשוב שתהיה קהילה חרדית. ייתכן שיאלצו לפזר את הקהילה, אך בקלות ניתן להתחבר לקהילה חדשה במקום חדש. כדאי להזדרז עם הפתרון. כל זמן שהפולשים לא פרקו את הארגזים לא יהיה צורך באריזה בזמן הפינוי, דבר שיחסוך משאבים רבים למדינה.


עבור חלק מהפולשים תהיה זו גם חוויה להיפגש לראשונה עם מגורשי גוש קטיף. אולי אז הם יקלטו מה עבר על אלו שהעוול שנעשה להם נעשה על ידי המדינה ולא על ידי חברה פרטית
את ילדי הפולשים ניתן יהיה להסיע מהאתר החדש למוסדות החינוך בכל רחבי הארץ או שיקימו מוסדות במקום. ילדים הם קלי תנועה וקלי הסתגלות, ולכן ניתן להעביר אותם ממקום למקום. לחלק מהפולשים ניתן יהיה למצוא מקור פרנסה במקום כמו במוסדות החינוך שיוקמו וכדו'. כמו כן ניתן להקים כוללים במקום, ולעשות העברה של המלגות לבנק המקומי. לאלו שלא ימצא פתרון מיידי, ימצא פתרון שאינו מיידי.

ניתן לארגן סיור עבור הפולשים אליו יצטרפו פטרוניהם לשכונת הקרוילות בניצן כדי שיתרשמו מהמקום המשגשג. הם כבר יגיעו למקום עם תשתיות, והתושבים שם יוכלו לעזור בקליטתם.

עבור חלק מהפולשים תהיה זו גם חוויה להיפגש לראשונה עם מגורשי גוש קטיף. אולי אז הם יקלטו מה עבר על אלו שהעוול שנעשה להם נעשה על ידי המדינה ולא על ידי חברה פרטית שגם אם היו לוקחים ערבויות בנקאיות, הם לא היו יכולים למנוע את החורבן שלהם.