הרב של יפו

בג' אלול נפטר הרב זצ"ל, ובג' אלול ננסה ללכת בדרכו.

הרב יובל אלפרט , ב' באלול תשס"ז

יהדות לבן ריק
לבן ריק
צילום: ערוץ 7

לפני 103 שנה הגיע ליפו הרב אברהם יצחק הכהן קוק, ובימים אלו קם גרעין צעיר של ממשיכי דרכו שחוזרים ליפו.


מיהו הרב קוק שהקים בעקבותיו דור שלם של ממשיכי דרך? איך אפשר להגדיר? נכתבו ספרים שלמים. יש שהדגישו את אהבתו לעם, לכל יהודי באשר הוא, החל מתומכי תורה ועד לכל חלוץ
לרב קוק שכיהן עד אז כרבה של העיר בויסק יצא שם כלמדן מופלג וירא שמים אמיתי. היו לו הצעות למשרות ברוסיה, אך הוא בחר להגיע לארץ ישראל.

רוסיה היתה מרכז התורה באותו זמן. מיליוני יהודים ומאות אלפי לומדי תורה, ובארץ ישראל הכל היה רק בתחילתו. אך הרב בחר להגיע ארצה לכהן כרב של יפו והמושבות.

מיהו הרב קוק שהקים בעקבותיו דור שלם של ממשיכי דרך? איך אפשר להגדיר? נכתבו ספרים שלמים. יש שהדגישו את אהבתו לעם, לכל יהודי באשר הוא, החל מתומכי תורה ועד לכל חלוץ. יש שהתלהבו מלמדנותו וחדשנותו ההלכתית ובקיאותו יוצאת הדופן בכל חדרי התורה. יש שהתפעלו משליטתו הכוללת בפילוסופיה או מהיותו ענק בקבלה.

כששאלו את בנו, הרב צבי יהודה קוק, עליו אמר הרב כי הוא המבין את שיח נשמתו. הוא ענה בשתי מילים "התורה הגואלת".

שתי מילים שכוללות שלושה נושאים: 

התורה - אותה תורה. זאת התורה לא תהא מוחלפת. כל אות ואות וכל תג ותג. אין הלכה בשולחן ערוך שאיננו מאוהבים בה.

אנו לא בסופרמרקט שבוחרים מוצרים ומצוות, אלא חיים ומקיימים את דבר ה' שלימד אותנו מי ומה אנחנו.

על ידי התורה אנו חוזרים לטבעיות שלנו. "טעמו וראו כי טוב ה'".

הגואלת - לאחר 2,000 שנות גלות, ה' החזיר אותנו לארצנו. זאת בדיוק הגאולה לה התפללנו. אנו לא קובעים להקב"ה איך מנהלים את העניינים. ואם כך בחר הקב"ה לנהל את הגאולה, אנו שמחים ופועלים בכל כוחנו לקדמה. אנו חיים היום בימות המשיח.

התורה הגואלת - יש לתורה מה לומר גם לגבי סדרי הגאולה: איך מנהלים מדינה, ואיך מנהלים צבא? ה' שמדריך אותנו להדליק נרות חנוכה, מלמד אותנו גם איך מנהלים מדינה. עקרונות של צדק מוסר ואנושיות מדברים אלינו מתוך התורה.


לא כלכלה ובטחון באנו לבשר לעולם ממדינת ישראל, אלא תיקון כל העולם עד לגאולה השלימה. בג' אלול נפטר הרב זצ"ל, ובג' אלול ננסה ללכת בדרכו
על נרות חנוכה יש עשרות ספרים, אך על דמוקרטיה ומדינה יש ספרים בודדים.

מורשת הרב קוק היא בואו וראו מה ה' עושה בדורות הללו, וכמה טוב וחסד בארץ הזאת.

מי שהביא את יסודות המוסר לכל העולם בספר הספרים, לא גמר להגיד את דברו. לא כלכלה ובטחון באנו לבשר לעולם ממדינת ישראל, אלא תיקון כל העולם עד לגאולה השלימה. בג' אלול נפטר הרב זצ"ל, ובג' אלול ננסה ללכת בדרכו.

היו שותפים עימנו. בואו להגשים חזון, ולמלא אתגר חברתי רוחני עכשווי.

שנה טובה.

המאמר הוא מתוך "ראש יהודי".