נתניהו מפרק את הימין

נתניהו אינו מתנכר לאיש, אלא הוא מתנכר לציבור שלם.

מיכאל פואה , ז' באלול תשס"ז

דעות לבן ריק
לבן ריק
צילום: באדיבות המצולם

בסיום הבחירות בליכוד עמדתי יחד עם חבריי בכניסה לבניין שנשכר על ידי הליכוד, וכניסתי לבניין נמנעה על ידי בריונים שחסמו את הפתח במצוות נתניהו. הסלקציה בכניסה הזכירה תקופות קשות בחיי העם היהודי. תומכי פייגלין שאינם בעלי חזות יהודית מובהקת נכנסו, תומכי נתניהו נכנסו כולם, אבל רק מי שהיה מתומכי פייגלין ובעל חזות יהודית מובהקת נחסמה כניסתו. לא משנה אם הוא חבר ליכוד חבר מרכז, חבר מזכירות או כל תפקיד אחר. ל"יהודים" אין כניסה.


כאשר נתניהו עלה לשלטון היה זה בסיוע מאסיבי של המחנה הלאומי היהודי. בלי ההתגייסות הטוטאלית של "נתניהו טוב ליהודים", היה נשאר הליכוד באופוזיציה
כאשר נתניהו עלה לשלטון היה זה בסיוע מאסיבי של המחנה הלאומי היהודי. בלי ההתגייסות הטוטאלית של "נתניהו טוב ליהודים", היה נשאר הליכוד באופוזיציה. אולם נתניהו לא ידע להכיר טובה ולהישאר נאמן, ומאז הליכוד בראשותו צנח ל-19 מנדטים ולאחר מכן ל-12 מנדטים. נתניהו המתנכר לפייגלין אינו מתנכר לאיש, אלא הוא מתנכר לציבור שלם. הוא משדר שלמעשה הוא אינו מנהיג של הרוב היהודי. מנהיג ליכוד שזוכה לתשבחות במאמר מערכת של "הארץ" שהמפרגנים לו הם אמנון אברמוביץ וחבריו, לא ישכנע אף אחד ביכולתו לשנות את המצב החמור בו נתונה מדינת ישראל.


אם נתניהו ימשיך להילחם ב"פייגלין" ובמה שהוא מייצג, סביר להניח שבתוך שנה הליכוד יצנח חזרה מפסגת הסקרים לתחתיתם, והדרישה לבחירה מחודשת של יו"ר התנועה תעלה בכל עוצמתה מחדש
מחנה פייגלין בליכוד הוא נכון להיום עובדה קיימת. אפשר לדון כמה הוא שווה בתוך הליכוד, אך ההתייחסות למחנה זה כלא לגיטימי לא תאפשר לליכוד לעמוד בראש המחנה הלאומי. בעקבות סגירת הדלתות בליל הבחירות בפני נציגי המחנה האמוני, זכה נתניהו לתמיכה אפילו מהעיתונאים אותם הוא כלא בתוך הבניין. אולם תמיכה זו לא מוסיפה אפילו קול אחד בבחירות, אלא להיפך: בדרך זו נתניהו והליכוד מאבדים את התמיכה ממי שיכול להביא אותם לשלטון, והדבר יבוא מהר מאוד לביטוי בסקרים.

איני בטוח שנתניהו מסוגל להודות בטעותו, ולשלב ידיים יחד עם פייגלין כדי לנצח את השמאל. אך אם נתניהו ימשיך להילחם ב"פייגלין" ובמה שהוא מייצג, סביר להניח שבתוך שנה הליכוד יצנח חזרה מפסגת הסקרים לתחתיתם, והדרישה לבחירה מחודשת של יו"ר התנועה תעלה בכל עוצמתה מחדש.

אני קורא לנתניהו להתעשת, ולהפסיק את מסע הדה - לגיטימציה לרבע ממפלגתו ולציבור האמוני. המשך הפלגנות והסכסכנות יוביל לריסוק המחנה שנתניהו נבחר לעמוד בראשו, וכולנו נראה כיצד השמאל ממשיך לדרדר את המדינה לתהום.