בידקו היטב למי אתם תורמים

לתרום צדקה אמיתית לגופי חסד הידועים בציבור.

סא"ל (מיל) מאיר אינדור , כ"ח באלול תשס"ז

מאיר אינדור
מאיר אינדור
צילום: חזקי ברוך

בשבועות האחרונים הציבור הדתי ציוני נחשף לקמפיין גדול עתיר אמצעים כספיים בעיתונות ובדפי פרשת השבוע מטעם גוף חדש ובלתי מוכר הקורא לתרום עבור משימות צדקה. במודעות יש המלצות רבנים של הציונות הדתית עם תמונותיהם והבטחות להתפלל על התורמים בקברות צדיקים.


בשבועות האחרונים הציבור הדתי ציוני נחשף לקמפיין גדול עתיר אמצעים כספיים בעיתונות ובדפי פרשת השבוע מטעם גוף חדש ובלתי מוכר הקורא לתרום עבור משימות צדקה
התחלתי לפקפק באמינותם כשהם פירסמו מודעת התרמה לנפגעי טרור בערב יום הזיכרון, תוך ניצול היום הרגיש להתרמה. לתורמים הם הסבירו שם שהם מגייסים כספים עבור משפחות נפגעות טרור.

כיוון שאני יודע מעבודתי את היקף התמיכה הכספית הממשלתית הגדולה לנפגעים, ומאידך את הניסיון של "שנוררים" מקצועיים מדי פעם להציג האוכלוסייה בנרטיב של האלמנות והיתומים "שנשבר מטה לחמם" וכו', התחלתי לעקוב אחרי הגוף.

התחלתי לבדוק אצל רבנים ששמותיהם הופיעו במודעה כממליצים שלהם.

הרב יעקב שליט"א בנו של הרב שפירא שליט"א ענה שאבא לא קרא לתרום לנפגעי הטרור, לגוף ההוא. הוא אף התקשר אליהם בפניי וביקש את המכתב שלטענתם הרב חתום, אך עד היום המכתב לא התקבל.

פנייה נוספת של הרב יעקב, אחרי פרסום שני, עם "קריאה נרגשת" לתרום למטרה אחרת לא נענתה עד היום, למרות שהרב יעקב שליט"א השאיר שם הודעה טלפונית.

השבוע הסתיימה בדיקה שערך לבקשתי הרב רפי עטיה המקורב לבית הרב אליהו שליט"א. הוא דיבר עם חמישה אנשים בלשכת הרב אליהו, ואף אחד מהנוגעים בדבר לא ידעו על הסכמת הרב. פנייה שנעשתה למזכירת לשכת הרב נענתה על ידה שאומנם מונחת פנייה של הגוף לקבל אישור של הרב,-אבל בינתיים אין  הסכמה. פניתי גם לרב ליאור ששמו הופיע גם הוא באחד מהפרסומים. הוא אמר שאומנם קרא לתרום למשפחה מסוימת, אבל הוא לא ידע שהיא משמשת גוף שכלל לא מוכר לו. ממילא הוא אינו יכול לתת המלצה לאותו גוף, למרות שהמודעה יוצרת רושם כזה.


אם ברצונכם לתרום לקראת הימים הנוראים צדקה אמיתית תרמו לגופי חסד הידועים בציבור, וכן לפרויקטים של צדקה שאתם מכירים את פעיליהם ומנהליהם אישית
בדיקה במוסדות הרשמיים העלתה שאין אישור על ניהול תקין של העמותה ואין לה אישור פטור ממס.

אחרי בדיקת הפרסומים של אותו גוף במסגרת מסע פרסום חסר תקדים, בהון עתק וכמעט כל שבוע, הגעתי למסקנה שהתמיהות מרובות על התירוצים.

אם ברצונכם לתרום לקראת הימים הנוראים צדקה אמיתית תרמו לגופי חסד הידועים בציבור, וכן לפרויקטים של צדקה שאתם מכירים את פעיליהם ומנהליהם אישית. אל תתרשמו ממודעות גדולות צעקניות בנוסח "גוועלד" מעוצבות בדרמטיות. זכרו, הפרסום בתשלום אינו מהווה הכשר לגבי ישרות ואמינות. בעלי העלונים והעיתונים יקבלו כמעט כל מודעה בתנאי שאינה פרובוקטיבית. גם אם כתובים שמות רבנים ששמותיהם צורפו ללא ידיעתם.

הכל בנוי על ההנחה שהרבנים אינם קוראים את העלונים והעיתונים, ואם כבר ייוודע להם "לא יעשו מזה עניין" ורק יבקשו להפסיק לפרסם. לעיתים המפרסמים יפסיקו ולעיתים גם לא, כמו שהיה במקרה עם הרב שפירא שלמרות שהתבקשו בעדינות הם המשיכו. לפעמים יקומו גם "עסקנים" ו"מאכערים" נוגעים בדבר שמקבלים אחוזים וטובות הנאה לשכנע את הרבנים ש"הכל  בסדר".

אל תסתכלו רק על הרבנים "הממליצים" ש"צורפו" לפעמים ל"מצווה" בלא ידיעתם או בדרכים עקלקלות. בדקו היטב מי הם ראשי הקרן? כמה זמן הם פעילים, והאם יש להם מסורת של פעילות? האם הם ישרים בפרסומיהם? האם אינם מגזימים בבעיות כדי לגבות יותר תרומות? פרסומים דרמטיים לא עולים בקנה אחד עם יושר ציבורי ואישי.


אסור שאדם יתרום למען מטרה אחת מתוך רצון לסייע למטרה זאת, וימצא את עצמו תורם למטרה שנופחה שאילו היה יודע את האמת והעובדות לא היה תורם
אמת בפרסום, אתיקה ומוסר הם הייסוד בעבודה ציבורית בגיוס הציבור ל"דבר מצווה".

אסור שאדם יתרום למען מטרה אחת מתוך רצון לסייע למטרה זאת, וימצא את עצמו תורם למטרה שנופחה שאילו היה יודע את  האמת והעובדות לא היה תורם.

אנא, העבירו את זה הלאה לפני שהעניין יהפוך לשיטפון אשר גם יפגע בסוף במוסדות הצדקה האמיתיים, בתורמים ובציבור התמים.