לא נשארים ידידים...

אז אם כבר יש ידידים, אז שבי עם דף ועט ונסי לשדך.

מרים בר , י"ג בתשרי תשס"ח

קודם אציין תופעה שקיימת בתנועות נוער מסויימות. הבנים והבנות לא מורשים לדבר זה עם זו, יש הפרדה והם יכולים רק לפזול. הם באמת צנועים, באמת תמימים, והם רוצים להיות בסדר כמה שאפשר, אבל זה כך כל עוד יש במה לאיים עליהם. בן שימצא מדבר עם בת, לא יכנס להדרכה וכן להיפך.


אין ספק שנושא הידידים הוא בעייתי בחברת רווקים ובחברה דתית בפרט. למה צריך ידידים? למה אם "דייט" לא צלח, נשארים ידידים? לא יותר טוב שכל אחד יפנה לדרכו ויחפש את מזלו?
בגיל 16 בערך כשהם כבר נכנסים להדרכה, מותר להם לדבר. לא זאת בלבד, הם עורכים מפגשים משותפים, בנים ובנות, מכוח תפקידם כמדריכים בישראל: ישבצי"ם, מפגשי פיצה, מפגשי "על האש" וכדו'. יש שיחות. בתחילה בענייני הסניף, אחר כך בענייני מבחני הבגרות ואחר כך... אולי על הסרט האחרון שראו או אולי משהו אחר. ואחר כך? אחר כך נשארים ידידים.

היא בת 26. היא חיננית, חייכנית וצנועה. אי אפשר לסיים איתה שיחה. הטלפון לא חדל מלצלצל, כי היא עונה לכולם. וזה לא רק חברות, אלא יש לה גם המון ידידים. איך בחורה כמוך מכירה כל כך הרבה? "זה פשוט", היא אומרת, "מהסניף, מההדרכה ו.. מהדייטים. בחורה חביבה שכמותה אם לא יוצא נישואים, אז נשארים ידידים. "יש ביניהם כמה מקסימים", היא אומרת במבט משועשע-חולמני. 

אז מה הבעייה. את טוענת שאת רוצה להתחתן, אז מה עם כל הידידים האלה? היא מביטה מבולבלת. איתם? הם סתם ידידים.

מה זה סתם? מה זה ידידים? למה את צריכה ידידים?

אז ככה, ידידים צריך כי לפעמים נחוץ מלווה לכנס כלשהו מטעם עמותת שידוכים או אחר. לפעמים נחוץ מלווה להצגה, לטיול או דברים שכאלה.  

ואי אפשר למצוא מישהו בין כל המקסימים האלה שלך? מסתבר שאי אפשר. הם ידידים טובים מדי. הם כמו.. אחים. ויש לך המון חברות רווקות למה את לא משדכת ביניהם? שוב נעשה מבטה מבולבל. "זה לא משהו שעולה בינינו", היא אומרת, "לא נעים לי".


אז אם כבר יש ידידים. שבי עם דף ועט ונסי לשדך. מה איכפת לך? צאו מה"סחבקיות" הזו. עד מתי? יתכן גם שמרוב "התיידדות", מתביישים להעלות את האפשרות לזיווג
אין ספק שנושא הידידים הוא בעייתי בחברת רווקים ובחברה דתית בפרט. למה צריך ידידים? למה אם "דייט" לא צלח, נשארים ידידים? לא יותר טוב שכל אחד יפנה לדרכו ויחפש את מזלו? אבל הפתיחות נמצאת גם בחוגים האלה. יש שיחות בבעיית הרווקות המשותפת, יש צחוקים, יש המון ציניות ויש הומור סודי משותף, אך אין בדיקת אפשרות אמיתית לזיווג. ככל שתרבי ידידים, תרחיקי מעצמך את זיווגך.

אז אם כבר יש ידידים, אז שבי עם דף ועט ונסי לשדך. מה איכפת לך? צאו מה"סחבקיות" הזו. עד מתי? יתכן גם שמרוב "התיידדות", מתביישים להעלות את האפשרות לזיווג. אם קורה שחוששים, כדאי לבדוק ואם משהו בא בחשבון, אפשר לבקש מצד שלישי לגשש. אולי יותר פשוט שיהיה פחות צחוקים והומור סחבקי ויותר להעביר את הקשר לפסים אישיים. אולי זיווגך נמצא בין אחד הידידים שלך והוא חושש מתגובתך. כדאי לבדוק, כי אם לא יהיה מאוחר מדי...

מובן שהדברים מופנים גם אליך, שיש לך המון ידידות טובות. עדיף חברה טובה אחת חברה לחיים.

חג שמח ובשורות טובות.