לא להתיר מכירת קרקעות ללא-יהודים

על הכנסת לאסור מכירת אדמות לכל מי שאיננו יהודי.

יוני גולדבלט-לבב , כ' בתשרי תשס"ח

בעקבות העתירה לבג"ץ שהגישו הארגונים הערבים, מוסא ועדאללה, מיסודו של ארגון השמאל הקיצוני "הקרן החדשה לישראל", החליט היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז לחייב את מנהל מקרקעי ישראל ואת "קרן קיימת לישראל" לאפשר מכירה של קרקעות גם לאזרחים ערביים. ההחלטה הינה פתרון זמני לשלושת החודשים הקרובים, בהם תגיע המדינה להסדר עם קק"ל לחילופי קרקעות שיאפשרו בעתיד רכישה בלתי מוגבלת של אדמות מדינה על ידי אזרחים ערבים.


זכורה בוודאי לכולם הקופסא הכחולה שהוצבה בבתי ספר יהודיים ברחבי העולם, ובה ילדים צעירים היו מפקידים את מעט הפרוטות שקיבלו לטובת המולדת של העם היהודי
בעקבות החלטתו השערורייתית של מזוז התאגדו שורה של אישים מרכזיים, וביניהם: הרמטכ"ל לשעבר משה (בוגי) יעלון, חתן פרס נובל הפרופסור ישראל אומן, דובי הלמן, פרופ' שמחה יגל, פרופ' דוד קאסוטו ופרופ' קופל בבקשה להצטרף כמשיבים ציבוריים לעתירות שהוגשו נגד קק"ל. טענתם העיקרית היא שבמידה שהמדינה תכריח את קק"ל לאפשר מכירה של קרקעות לאזרחים ערבים, היא תמעל באמונם של כל תורמי קק"ל מאז הקמתה בשנת 1901 במהלך הקונגרס הציוני החמישי בבאזל על ידי חוזה המדינה ד"ר בנימין זאב הרצל.

במשך שנים אסף העם היהודי שקל לשקל מכספי עמל כפיו לטובת מצוות גאולת האדמות בארץ ישראל. זכורה בוודאי לכולם הקופסא הכחולה שהוצבה בבתי ספר יהודיים ברחבי העולם, ובה ילדים צעירים היו מפקידים את מעט הפרוטות שקיבלו לטובת המולדת של העם היהודי. כך הצליחה קק"ל לגאול אדמות, והיום היא אמונה על למעלה מ 13% מאדמות ארץ ישראל.

ההחלטה של מזוז אינה מפתיעה, ובוודאי תעלה בקנה אחד עם כל פסיקה של בג"ץ שתיפסק בנושא זה בעתיד. לאחר פסק דין קעדאן שהתיר לערבי-מוסלמי לרכוש קרקע אדמה בישוב היהודי קציר, אין לצפות להפתעות מכיוונו של בית המשפט העליון. הקו ה"דמוקרטי" לכאורה שמובילים ממשיכי דרכו של אהרון ברק כבר פגע בעבר רבות בזהות היהודית הייחודית של מדינת ישראל, זהות שמבדילה אותנו משאר המדינות. ואולם אפשור מכירת הקרקעות לערבים מהווה את אחת מנקודות השפל של האקטיביזם השיפוטי של בג"צ במסע הצלב שלו נגד המדינה היהודית היחידה בעולם.

עליונות הכסף הערבי


ההחלטה של מזוז אינה מפתיעה, ובוודאי תעלה בקנה אחד עם כל פסיקה של בג"ץ שתיפסק בנושא זה בעתיד. לאחר פסק דין קעדאן שהתיר לערבי-מוסלמי לרכוש קרקע אדמה בישוב היהודי קציר, אין לצפות להפתעות מכיוונו של בית המשפט העליון
במהלך מרץ 2005 חשף עיתון "מעריב" כי קבוצה של משקיעים יהודיים, שמהווה חלק מעמותת "עטרת כהנים", חכרה מידי הכנסייה היוונית-אורתודוכסית חלקות קרקע בירושלים בשווי של עשרות מיליוני דולרים. הכנסייה בראשות הפטריארך אירינאוס הראשון מחזיקה בכ 18% מאדמות ירושלים, ובבעלותה עוד שטחים נרחבים בלוד, יפו, חיפה וערים נוספות בארץ. משנודע נושא מכירת הקרקעות פרצה סערה גדולה בעולם הערבי שבסופה הודח אירינאוס מכס הפטריארכיה. במהלך המהומה שפרצה, דרשו 53 חברי פרלמנט ירדנים את העמדתו לדין של אירינאוס באשמה שהפר את החוק הירדני שחוקק בשנת 1958 ושאוסר על מכירתם ליהודים של נכסים דתיים בירושלים. בסופה של הפרשה גייסה הרשות הפלסטינית בעצמה סכום שיא של 135 מיליון דולר כדי לטרפד את עסקת המכירה, ולהשאיר את הקרקעות בידיים ערביות.

הדוגמא האחרונה מבהירה היטב את הסכנות שבהתרת הרסן. מדינות המפרץ רושמות הכנסה של 1.2 מיליארד דולר ביום מייצוא נפט (במחיר שיא נוכחי של 84$ לחבית). הזהב השחור משמש אותן למימון פעילויות רבות וביניהן תמיכה בארגוני טרור, ומימון המשפחות של המחבלים המתאבדים. לא סוד הוא שצינור החמצן העיקרי שמצליח להחזיק את שלטון החמאס בעזה הן מזוודות של כסף מזומן שמגיע היישר מחשבונות הבנק של ברוני הנפט הסעודים.

כדי להבין את עוצמתם הכלכלית, צריך לשים לב כיצד מדינות המפרץ משתלטות בצורה איטית ומחושבת על הכלכלות של מדינות המערב, והופכות לבעלי הבית בחברות הגדולות בעולם. רק בשבוע האחרון השלימו קטאר ודובאי השתלטות מדהימה על 58% מהבורסה של לונדון LSE בהשקעה של עשרות מיליארדי דולרים. מהלך זה מצטרף לאחזקות של דובאי ב 20% מהנאסד"ק האמריקאי, ושליטה של בורסת קטאר ב 10% במפעילת הבורסה הסקנדיונווית OMX. מדינות המפרץ שולטות הלכה למעשה במערכת הפיננסית וקל להן לצבור גם השפעה על ההתנהלות המדינית של כל אחת מהכלכלות שבשליטן, שכן יציבותן של המדינות נמצאת בידיהם של ברוני הנפט.


מול הסכנות האלה, יש לקום ולומר בפה מלא: מדינת ישראל היא ביתו היחיד של העם היהודי, ומתוקף כך ישנן הגדרות שאולי אינן עולות בקנה אחד עם הגדרת הדמוקרטיה אליבא דבג"ץ, אך הן הכרח קיומי לעם היהודי בארץ ישראל
בתנאים האלה כאשר מדינות המפרץ השקיעו מתחילת השנה סכום שיא של 68 מיליארד דולר ברכישות בינלאומיות (לפי בלומברג) וכאשר כלכלות מערביות נופלות שדודות אל מול הררי הכסף הערבי, לא קשה לתאר מה עלול לעלות בגורלן של האדמות בארץ ישראל. ההכשר של מזוז לאפשר מכירת אדמות לערבים עלול להתגלות כצעד הרה אסון בדרך להפרטה כללית של אדמת הארץ והעברתה לידיים זרות ועוינות.

מול הסכנות האלה, יש לקום ולומר בפה מלא: מדינת ישראל היא ביתו היחיד של העם היהודי, ומתוקף כך ישנן הגדרות שאולי אינן עולות בקנה אחד עם הגדרת הדמוקרטיה אליבא דבג"ץ, אך הן הכרח קיומי לעם היהודי בארץ ישראל. כדי שאדמות הארץ לא יהפכו להיות שטר סחר מכר בידיהם של הערבים כמו הבורסות בלונדון ובשטוקהולם, על הכנסת לאסור בחקיקה מכירת אדמות לכל מי שאיננו יהודי.