האם מימיי לא ששתי בתקלת חברי?!

"ישראל ערבים זה בזה", זו מציאות חיים.

אשר מבצרי , ב' בחשון תשס"ח

דעות אשר מבצרי
אשר מבצרי
ערוץ 7

8,000 יום ו-8,000 לילות, וכולם בכלא. 22 שנה, מתוכם שבע שנים בצינוק ובבידוד. מה כל זה אומר לך?!


שנים רבות של סבל בכמה בתי סוהר עם התנאים הקשים ביותר הרסו את המערכת החיסונית שלי. לחץ הדם שלי נמצא כבר מזמן מחוץ לסקאלה
ביום ד' הקרוב, ה' במרחשוון, ימלאו 8,000 יום לשביו של יהונתן פולארד. קשה לדמיין מה עובר על אחינו יהונתן שמסר את נפשו כדי להצילנו. כך הוא כתב מהכלא לפני זמן מה:

שנים רבות של סבל בכמה בתי סוהר עם התנאים הקשים ביותר הרסו את המערכת החיסונית שלי. לחץ הדם שלי נמצא כבר מזמן מחוץ לסקאלה. יש לי כולסטרול גבוה, סוכרת, דלקת פרקים כרונית, סימפטומים של גלוקומה, התקפות קשות מכיס המרה וגידולים בסינוס, ושלטונות הכלא מונעים ממני להיבדק על מנת לוודא האם הם ממאירים או שפירים. בנוסף, יש לי סינוסיטיס כרוני אשר גורם לי לעתים קרובות לדימום, לסחרחרות, לבחילה ולכאבי ראש נוראיים (מנחם רהט, "מעריב", ניסן תשס"ו, 04.06). 
 
מאז מצבו רק החמיר. יהונתן בסכנת חיים, ולכן הפעולה להצלתו צריכה להיות מהירה להביא אותו הביתה חי. התקופה הקרובה היא שעת כושר אמיתית לשחרור פולארד. האחריות כעת מוטלת על כולנו, על כל אחד ואחת מאיתנו. לעיתים הוא שואל עלינו ועל פועלנו. מה למסור לו שעייפנו, שהנושא נדוש ואנו מחפשים נושאים חדשים ומלהיבים?

אך בשורש יש כאן יותר מזה. אם נעמיק נבין שהמאבק לשחרורו של פולארד חשוב לא רק עבורו, אלא לא פחות עבורנו. המאבק הוא על עצם האחווה, הערבות והכרת הטוב שהם הבסיס לקיומנו כאומה. המאבק הוא על עצם עתידה וקיומה היהודי של מדינת ישראל, כמדינה המוּנעת מערכים יהודיים.

כל כך קל להתעלם מיהונתן ולומר: "מה אני יכול לעשות?!" כשמשהו בתחום ארץ ישראל מפריע לנו, אנו מרימים קול זעקה אפילו בלי להיות בטוחים שזה ישפיע. אנו עושים זאת שוב ושוב בלי להתייאש. ועכשיו, עם יהונתן? מה קורה לנו? מה קורה לי? זהו מבחן גדול לכולנו, עד כמה ליבנו רגיש לאחינו הזועק מהבור.

לא מזמן כתב על זה מחנך יקר (על פי דבריו היפים של טוביה ליפשיץ בחוברת "תה ותהילים בלי יהונתן פולארד"):


עשרים ושתיים שנים אנחנו חיים את חיינו באושר ובנעימים, ששים ושמחים בשמחותינו הפרטיות. וחברנו יהונתן פולארד שמסר חירותו בעבורנו נמק בבור האסורים
הסביר החכם (דברי רבי זירא במסכת מגילה כ"ח) מדוע האריך ימים: "מימי לא ששתי בתקלת חברי". שואל העולם: מה רבותא היא זו? מדוע שנשמח בתקלת החבר? עונה העולם שכך פירושו: לא ששתי בשמחתי הפרטית בעת שחברי שרוי בתקלה.

עשרים ושתיים שנים אנחנו חיים את חיינו באושר ובנעימים, ששים ושמחים בשמחותינו הפרטיות וחברנו יהונתן פולארד שמסר חירותו בעבורנו נמק בבור האסורים. חיים כאלה של הדחקה אינם יכולים להיות חיים ארוכים. במה נאריך ימים? האם חס ושלום צודקים הטוענים כי כל אחד מאיתנו דואג רק לעצמו? שאף אנו עירניים רק כלפי סבלם של קרובים הדומים לנו, אך בעצם אדישים כמו אחרים בנוגע למי שלא מכירים אישית? אולי הכל אדישות אחת גדולה?

איני מאמין בזאת. "ישראל ערבים זה בזה", זו מציאות חיים. אבל ייתכן אולי שהתעייפנו מעט ואולי השגרה של 8,000 יום של פולארד בכלא עשתה גם לנו משהו...

הבה נתעורר, הבה נזוז והבה נצעק כולנו יחד:  LET MY BROTHER GO.
----------
בתקופה הקרובה ישנם תאריכים משמעותיים הקוראים לכולנו לעסוק בעניין אחינו יהונתן:

ה' במרחשוון, יום ד' הקרוב: יום ה-8,000 של יהונתן פולארד בכלא. יום זה ראוי לציון בכל מסגרת חינוכית וקהילתית, ויכול לשמש כפתיחה לחודש של עיסוק ופעילות (גם של התלמידים עצמם) בנושא.

ח' בכסלו: היום בו יתחיל יהונתן פולארד את שנתו ה-23  בכלא, יכול לשמש כשיא הפעילות למען שחרורו.

שבת "וישב": שבת הזדהות כלל ארצית עם יהונתן פולארד, בקריאה להוציא את "יוסף" של דורנו מהבור.


כל אחד צריך לחשוב לבד היכן הוא יכול לפעול, והיכן ביכולתו האישית ליזום פעילות חינוכית: יש לך עלון בקהילה או בבית כנסת בשכונה? כתוב בו. יש לידך סניף? תעביר פעולה
מוסדות חינוך רבים ומגוונים אמורים בזמן הקרוב לעסוק בנושא פולארד על כל היבטיו. כולנו מוזמנים להצטרף לכך וללכת בדרכו של אברהם אבינו שמסר נפשו להצלת לוט מהשבי. יחדיו נעסוק במצווה עליה נאמר (יורה דעה רנ"ב, ג'): "כל רגע שמאחר לפדות השבויים היכא דאפשר להקדים, הוי כאילו שופך דמים".

לפרטים נוספים: www.freepollard.net  .

לחתימה על העצומה למען שחרור יהונתן פולארד: http://www.mp100.info/clients/pollard/view.asp .

לקבלת מקורות, חומר חינוכי ולמצגת בנושא: amivtzari@gmail.com 054-4734057.

הרהורים חינוכיים

כל אחד צריך לחשוב לבד היכן הוא יכול לפעול, והיכן ביכולתו האישית ליזום פעילות חינוכית: יש לך עלון בקהילה או בבית כנסת בשכונה? כתוב בו. יש לידך סניף? תעביר פעולה. יש ליד בית הכנסת או המכולת שלך לוח מודעות? תלה בו שלט בכתב ידך. יש מי שמעביר דבר תורה בתפילה? דברו איתו שיתייחס לנושא. כתבו מכתב ליהונתן, ועודדו אחרים לעשות כן. כתבו מכתבים לממשלה ובקשו את שחרורו. התפללו עבור יהונתן בן מלכה.

יחדיו נפעל תוך תקווה שבעזרת ה' יתקיים בנו במהרה (ישעיהו ל"ה): "וּפְדוּיֵי ד' יְשֻׁבוּן וּבָאוּ צִיּוֹן בְּרִנָּה וְשִׂמְחַת עוֹלָם עַל רֹאשָׁם,שָׂשׂוֹן וְשִׂמְחָה יַשִּׂיגוּ וְנָסוּ יָגוֹן וַאֲנָחָה".