כבו את הטלוויזיה, והדליקו את החיים

צפייה ממושכת היא בזבוז זמן יקר, וגורם להרס.

מאור צוברי , ג' בחשון תשס"ח

יהדות לבן ריק
לבן ריק
צילום: ערוץ 7

שלום רב,

אני נמנה על הציבור הדתי-לאומי, ורציתי לשתף אתכם בנקודה כואבת שמעסיקה אותי זה שנים. אני יודע שהנושא מורכב וקשה, ובכל זאת אני מבקש מכם שתקדישו כמה דקות מזמנכם לקריאת הדברים. כל הרוצה לקחת את הדברים ייקח:

1. 
הזמן הוא ערך יקר שאי אפשר להחזירו. צפייה ממושכת ולא מבוקרת היא בזבוז זמן יקר, וגורם להרס מערכות שלמות: חיי החברה, משפחה, חוסר שינה, לימודים וכדומה
הזמן הוא ערך יקר שאי אפשר להחזירו. צפייה ממושכת ולא מבוקרת היא בזבוז זמן יקר, וגורם להרס מערכות שלמות: חיי החברה, משפחה, חוסר שינה, לימודים וכדומה.

2.  הורים הרוצים שקט תעשייתי מושיבים את ילדיהם מול המרקע כדי להשיג שלווה בבית. זוהי תופעה נוראית. האם על מנת להשיג רגיעה, נשתמש באמצעי כל כך שלילי ומזיק?!

3.  ההרגל לצפות בטלוויזיה, והמחשבה השטחית המלוּוה בהמון יצריות הרסנית אינם מאפשרים לקלוט מושגים עליונים ומופשטים בתורה, ובוודאי פוגעים ביראת השמים ובקישור למקורות הקודש.

4.  נרענן קצת מחקרים עדכניים להגברת התודעה:

א. מחקר שנעשה לאחרונה בניו זילנד הראה כי צפייה ממושכת בילדות מול המרקע מגבירה את הסיכון לבעיות בריאות בבגרות (פורסם בגיליון רפואי  The Lancet ). כמו כן, פורסם באוניברסיטת ת"א שאנשים הצופים בטלוויזיה במשך שנים, עלולים להיפגע במוחם, להשתגע או לחלות באלצהיימר.

ב. סקר באמריקה שנערך בקרב ילדים בכיתות ג'-ח' גילה שככל שגדל מספר שעות הצפייה, כך מתרבים תסמיני החרדה, הדיכאון והלחץ הפוסט-טראומתי.

ג. הטלוויזיה הופכת הרבה אנשים לאלימים. בניסוי שנערך השתתפו בני 16 - 14 שצפו שלוש שעות ביום בסרטים אלימים ואחרים שצפו שעה ביום, התוצאה היתה שאלימותם של הראשונים היתה פי חמישה מזו של השניים.

ד. אילולא הייתה טלוויזיה בארה"ב היו שם פחות 10,000 מקרי רצח, פחות 70,000 מקרי אונס ופחות 700,000 מקרי אלימות.

ה. הטלוויזיה יוצרת אנשים חסרי יכולת ריכוז ובעלי חשיבה שטחית, דבר שגורם לניוון החצי השמאלי של המוח.

ויש עוד הרבה לכתוב אלא שהזמן קצר.

5. אז מה כן?


הזמן הוא ערך יקר שאי אפשר להחזירו. צפייה ממושכת ולא מבוקרת היא בזבוז זמן יקר, וגורם להרס מערכות שלמות: חיי החברה, משפחה, חוסר שינה, לימודים וכדומה
קִיראו ספרים, הירשמו לקורסים שיעשירו את חייכם, שחקו משחקי כדור, לימדו תורה, פעלו בעשיית חסד, צאו לטיול עם המשפחה, קיימו פעילות גופנית קבועה מחוץ לבית, השתתפו בחוגים, הזמינו חברים הביתה, והכי חשוב: התחילו לשוחח עם בני המשפחה, להקשיב זה לזה, לתמוך זה בזה, ועוד.

מומלץ לקרוא את הספר "האמת מאחורי המסך" של ש. כהן שמסביר בצורה נפלאה נושא זה.

6.  אנחנו דתיים, לא?

אז נסיים בפסיקה הלכתית מובהקת של אחד מגדולי דורנו:

"אבל עצם הכנסת טלויזיה בבית כבר העלו גדולי הפוסקים של דורנו לאסור הדבר בהחלט, משום מושב לצים וביטול תורה, והמסתכל בתכניות הטלויזיה הוא מגרה יצר הרע בעצמו על ידי הסתכלות בסרטים של תועבה, ומשחית נפשו... וכל שכן במראות הטלויזיה שעל זה נאמר (בסוטה ח' א'): אין יצר הרע שולט אלא במה שעיניו רואות. וקראו על המביא טלויזיה בתוך ביתו, לא תביא תועבה אל ביתך. וכל שכן מי שיש לו ילדים בבית שמכשילם ומחטיאם ומרחיקם מהדרך הישרה, ועובר על מה שנאמר: 'אל תשכן באהלך עוולה. ושומע לנו ישכון לבטח'".