על החשבון ועל הנפש

רבים בתוכנו ממעיטים בחשיבותם של פוסקי הלכה.

שמואל אדלמן , י"ג בחשון תשס"ח

"גם מרבנים רבים אני לא מחזיק במדינה. אתה יכול לראות את זה גם היום. אתה רואה את הצביעות, ואתה רואה את הפחדנות. זה מדהים מה שקורה".
 

סוד גלוי שהציבור הדתי לאומי כבר התרגל לפסטיבל השנאה שמתחיל בי"ב חשון ומסתיים ב4 בנובמבר, ובו שוב ושוב הוא מועלה על המוקד כמי שאחראי, הוא ורבניו בראשו, לרצח ראש הממשלה וחמור מזה להפסקת תהליך אוסלו
את הציטוט הנ"ל אמר סטודנט דתי למשפטים ב"אוניברסיטת בר-אילן" בשם יגאל עמיר בהופיעו בפני ועדת שמגר. אם יש איזשהו חשבון נפש נוקב שיש לעשות בציבור הדתי, הרי שהוא גלום במשפט הכפירה המתנשא והיהיר הנ"ל.
 
סוד גלוי שהציבור הדתי לאומי כבר התרגל לפסטיבל השנאה שמתחיל בי"ב חשון ומסתיים ב-4 בנובמבר, ובו שוב ושוב הוא מועלה על המוקד כמי שאחראי, הוא ורבניו בראשו, לרצח ראש הממשלה וחמור מזה להפסקת תהליך אוסלו.

על כורחו הוא נאלץ לשמוע שוב כמה היה יצחק רבין מנהיג ישר ואמיץ, ועמד להביא לנו את השלום המיוחל. שוב ישמע הציבור מעל כל במה כמה מצווים אנו להמשיך בדרכו של הפוליטיקאי הכושל הזה ולוותר על ארץ ישראל ועל ביטחון תושביה. בכל שנה נתבע הציבור היקר הזה לעשות חשבון נפש, מפני שאם הזיות משיח השקר הזקן של תהליך אוסלו התנפצו לקול זעקות אלמנות ויתומים, הרי שאת האשמה ניתן לתלות דווקא בציבור שמשלם את המחיר הנורא ביותר על פירות הבאושים של הזיות אלו, ולדרוש ממנו לערוך חשבון נפש.

כל מי שיעיז להטיל ספק באשמת הציבור, יהפוך לשותף למעשה הרצח של יגאל עמיר ויוקע אל עמוד הקלון. במצב כזה ברור שהרצון הטבעי לעמוד מול האירוע, לערוך חשבון נפש ולהסיק מסקנות נמוג ואיננו. ואולם, אם יש מסקנה המתבקשת ממעשהו של יגאל עמיר הרי היא הפוכה למה שהתקשורת משמיעה בשמנו, בקולם של דתיי מחמד אלו ואחרים.

בלי להיכנס לשאלות הקשות סביב מותו של יצחק רבין שעד שלא ייענו ברצינות ובמקצועיות ימשיכו לכרסם בלב, גם אם יוכח מעל כל ספק שיגאל עמיר הוא רוצחו היחיד והאחראי הבלעדי לרצח יצחק רבין, כדאי לומר בקול: לא הסתת רבנים הובילה את עמיר להתנקש בחיי יצחק רבין, אלא להיפך: חוסר הנכונות של עמיר לשמוע בקול רב פוסק בשאלות הרות גורל הביאו אותו ללחוץ על ההדק.

הנה ציטוט נוסף של עמיר: "אני לא מעריך יותר מדי את הרבנים במדינה הזאת...", "ותביאי לי כל רב במדינה אני אוכל לשכנע אותו. אני אביא אותו למקום. הוא יראה את המקום, והוא יגיד גם דין רודף. רק היום האנשים מפחדים. הרבנים מפחדים פחד מוות".


הדפוס, האינטרנט וחופש המידע שיש לציבור הביאו רבים בתוכנו להמעיט בחשיבותם של פוסקי הלכה. כל נער או בחור כבר הפך לפוסק מומחה על סמך סעיף שראה, שו"ת שקרא או שיחה ששמע
הדפוס, האינטרנט וחופש המידע שיש לציבור הביאו רבים בתוכנו להמעיט בחשיבותם של פוסקי הלכה. כל נער או בחור כבר הפך לפוסק מומחה על סמך סעיף שראה, שו"ת שקרא או שיחה ששמע. למרות שאיש לא ייתן חוות דעת רפואית על סמך עצות מהדודה, מהפורום או מספרות מקצועית אלא יילך לרופא מוסמך ומוכר, הרי שכאשר זה מגיע לפסיקת הלכה כל עבד- מלך.

את  הפסוק "רבים חללים הפילה", דרשו חז"ל על זה שמורה הוראות לפני שהגיע להוראה: מעט ענווה, מעט התבטלות בפני פוסקי הוראה וגדולי תורה בישראל, דבר בלתי פופולארי בשיח הציבורי, הם המעט שראוי לכל אחד לעשות ביום זה.

אילו כך היה הדבר, היינו חוסכים את המשך אסון אוסלו שגרם רצח רבין, וייתכן שהיינו מצילים את גוש - קטיף ויישובי צפון השומרון.