"ותהי לו לאשה"

מדובר במשהו חי, בבנים ובנות שלצערנו הולכים ונובלים

הסופר הרב יוסף אליהו , י"ח בחשון תשס"ח

לעורכי האתר, ברכת ה'!

אפתח בברכה ליוזמה הברוכה של האתר שלכם, להקצות פינה רחבה ומכובדת לנושא השידוכים ועידוד הנישואין. העניין הזה כואב לנו אישית. שלחנו את בנינו למוסדות טובים של החינוך הדתי-לאומי והם, אכן קיבלו שם ערכים של אהבת מולדת וגם תעודות וידע להתפרנס בכבוד. אך בשנים האחרונות אני חושבת שאת העיקר לא לימדו שם.


יש לנו בן בגיל 36 ובן בגיל 33. לימדו אותם הכל, חוץ מאשר להתחתן. אני מתבוננת סביב ורואה עוד עשרות כמותם. האם מישהו שם למעלה, במערכת החינוך הדתית, חשב לעשות איזו ישיבה בנושא?
יש לנו בן בגיל 36 ובן בגיל 33. לימדו אותם הכל, חוץ מאשר להתחתן. אני מתבוננת סביב ורואה עוד עשרות כמותם. האם מישהו שם למעלה, במערכת החינוך הדתית, חשב לעשות איזו ישיבה בנושא? אם יהיה כישלון בבגרות באנגלית או בהיסטוריה, ודאי שמיד יתכנסו כל הנוגעים בדבר. וכאן לא מדובר בהיסטוריה, אלא במשהו חי, בבנים ובבנות שלנו שלצערנו הולכים ונובלים מול עינינו... אין צער יותר גדול להורים מאשר לראות ילד מוכשר, פיקח וטוב-לב שלא מצליח למצוא בת - זוג. וכיוון שבגילאים האלה כבר "אסור" להורים לומר משהו, אנו מצפים שמישהו יעשה משהו.

אם קשה לעזור למי שעבר את גיל השלושים, אז לפחות שהבן נוסף שלנו שהוא בן 25 לא יגיע לאן שהגיעו אחיו. אנו רואים שמקימים גרעינים חדשים, ישובים חדשים והכל הוא טוב ומבורך, אבל מדוע אין יוזמה וחידוש בתחום ההיכרויות? מדוע הכל הוא פרי יוזמה פרטית? אם ראשי הציבור הדתי הגיעו למסקנה שצריך להקים גוף כמו "אמנה" שיזום וידחוף הקמת ישובים, מדוע לא חושבים גם על אירגון גדול לשידוכים?

הקימו ארגון ארצי מבורך בשם "פעמונים", לעזור למשפחות שנמצאות בקושי כלכלי, אך מדוע אין עדיין משהו דומה למי שמתקשה להקים בית בישראל? וכי הקושי של הרווק, עם כל מה שסביב לכך, הוא קטן ממי שנמצא בקושי כלכלי?!

אנו גרים רחוק מן המרכז, ויתכן שיש מסגרת שלא שמענו עליה. נשמח לשמוע כדי להציל, פשוטו כמשמעו, את ילדינו".

בתודה, משפחת ז. מצפון הארץ.


לצערנו, עדיין לא נמסר על הקמת "הרשות הלאומית לנישואין" עם המשאבים והכלים המתאימים. את "רשות הגנים הלאומית" כולנו מכירים. ובאמת, אלו חיים יהיו לנו ללא גנים?
לצערנו, עדיין לא נמסר על הקמת "הרשות הלאומית לנישואין" עם המשאבים והכלים המתאימים. את "רשות הגנים הלאומית" כולנו מכירים. ובאמת, אלו חיים יהיו לנו ללא גנים? גם על "הרשות הלאומית למלחמה בסמים" שמענו, כי קשה לנהל מדינה שתושביה צורכים סמים. אבל להתחתן, מי אמר שחייבים? מה הבעיה בכך שאדם "רוצה" להישאר רווק?! תרבות אמריקה הצליחה להעביר מסר זה לעולם: רווקות היא דבר נורמאלי וממילא, אין צורך בנקיטת צעד כלשהו לשינוי המצב.

אלא שיהודים טובים, ובעיקר נשים צדקניות עושות ימים כלילות להקמת בתים נאמנים בישראל:

* נפתח ונזכיר ארגון ארצי גדול שממלא מעט את החלל הגדול, ארגון יָשְׁפֶּה. במסגרת הארגון כמאה מתנדבות בכל הארץ שברשותן מאגר שמות של בחורים ובחורות שעברו ראיון, ופרטיהם הוכנסו למאגר ממוחשב. המאגר מכיל כיום אלפי שמות והינו ממוחשב ומתוחכם. הארגון מפעיל גם סדנות בירושלים ובתל אביב לצעירים ולצעירות בנפרד להכנה לחיי נישואין. עלות הרישום, 180 ש"ח.

* לפני ארבעה חודשים יזמו שני חבר'ה נמרצים, אביחי קדיס ומשה דרוקר, שבת פנויים ופנויות בישיבה התיכונית בנתניה. ההצלחה הייתה מסחררת לכל הדעות. מתוך ארבעים משתתפים ומשתתפות, התחתנו בינתיים ארבעה שהכירו באותה שבת. לעניות דעתי, ההצלחה אינה קשורה דווקא לשיחות ולסיפורים מה"שטח" ששמעו שם ממני, אלא בעיקר לעבודה המפרכת המקדימה שביצעו הם ונשותיהם במשך כחודשיים. ארבעים המשתתפים סוננו מתוך כמאה פונים וזאת כדי ליצור אחידות מרבית, דבר שהוכיח את עצמו. ההצלחה המפתיעה דרבנה אותם להקים ארגון חדש בשם "מתקשרים", ובקרוב תצא לדרך שבת נוספת. למעוניינים:

טל: mitkashrim@gmail.com  052/8531519

***

ומן המרכז לדרום: אחת הפעילוֹת הנמרצות בתחום, באזור באר - שבע, היא הגב' אורלי גבאי. פעילותה שכבר הניבה בתים רבים, מקבלת עידוד מ"בית מוריה" בעיר. השבוע ביום ה', כ' חשון, היא תקיים בו מפגש פנויים ופנויות בוגרי ישיבות ואולפנות. בתוכנית: הרצאה עם סיפורים מרתקים מה"שטח" שייקנה כלים מעשיים לנישואין ויהיו שם אורחים מעניינים... "בית מוריה", רח' אברהם אבינו 91 באר שבע. לפרטים: 08-6409760.

בהצלחה, ובשורות טובות במהרה!