איפה הצניעות שלך?

ההתגבשות החיצונית נמשכת במקביל לעיצוב הפנימי.

מרים בר , כ"ג בחשון תשס"ח

יהדות לבן ריק
לבן ריק
צילום: ערוץ 7

כשמגיעים הילדים לגיל העשרה הם קצת מתהפכים. זהו הגיל בו החברות תופסת מקום רב בחייהם. מאחר שהם מאוד רוצים להצליח בחברה, הם מביטים סביב ובודקים מה הכי קל "למכור". כך הם מגלים בשנות גיבוש הזהות העצמית שלהם שלהופעה החיצונית יש משקל באמירה החברתית. סגנון הלבוש משתנה. רוצים להיות אופנתיים, מעודכנים והכי חשוב משתלבים... זהו מסע די ארוך. לעיתים הוא נמשך שנה, לעיתים שנתיים ולעיתים יותר...
 

תמיד יש בת אמיצה שקונה ראשונה את הבגד שאולי לא מתאים לטעמנו, אחריה קונות האחרות והנה זה הפך לעובדה בשטח וזה מה שילבשו בינתיים
וכשהם מחפשים מה הסחורה המבוקשת, הם מגלים לפעמים שזה חולצות בסגנון מסוים או חצאיות מסוימות. קוראים לזה אופנה.

תמיד יש בת אמיצה שקונה ראשונה את הבגד שאולי לא מתאים לטעמנו, אחריה קונות האחרות והנה זה הפך לעובדה בשטח וזה מה שילבשו בינתיים. כי כשממהרים להשתלב, הכי קל להשקיע בחיצוניות, בהופעה. ואם ההופעה המתבקשת היא חולצה או חצאית ממותג מסוים או אורך שרוול או חצאית שלא ממש מקובלים עלינו, מה פשוט מזה כדי להיות "אין"? כך, בעוד ההורים תוהים: מה קרה לילדה המתוקה והשלווה שלהם, הם יזכרו שאין שלווה בגיל העשרה. יש הרבה סערות, ומה שצריך זה חוף מבטחים ולזה צריכים ההורים לדאוג.
 
והבנים שעד היום כיסו ראשם בכיפות פשוטות וסטנדרטיות, אותם אחזו חזק במשחקי הכדור שלהם, פתאום מגלים שכיפה זה לא סתם כיסוי ראש. כיפה זה גם מקום לביטוי אישי: הרבה צבעים, הרבה דוגמאות והרבה גדלים... מזל שזה מקום קטן כל כך, אבל גם זאת התחלה.

כי גם הכיפה יכולה לומר משהו. היא יכולה לומר שאתם פתוחים לרעיונות ושאתם לא לגמרי "סגורים" בעניין הדתי, צניעות והלכות. זה יכול להראות שאתם לא בטוחים שקודם נהגתם נכון. זה יכול להגיד שאתם בודקים את הסביבה, בודקים אפשרויות. זה יכול גם סתם להעיד שאתם ממש בעניינים.
 

כי גם הכיפה יכולה לומר משהו. היא יכולה לומר שאתם פתוחים לרעיונות ושאתם לא לגמרי "סגורים" בעניין הדתי, צניעות והלכות. זה יכול להראות שאתם לא בטוחים שקודם נהגתם נכון
ואם דיברנו על כדור ועל משחקים, זה כמובן אאוט בגיל זה. כל נושאי השיחה שלהם משתנים. בהחלט יש להם מה לומר בשולחן השבת. פרשת השבוע שקודם נאמרה בחן וברצינות, מפנה עצמה לדיונים בפרשיות השבוע. משהו שקרה השבוע, לא לפני הרבה מאוד שנים... אפשר להתווכח איתם ואפשר להאזין או אפשר פשוט לנסות להתחלק: אבא יאמר דבר מה על פרשת השבוע, ואחר כך דיון משפחתי בפרשיות השבוע. 
 
כי החיפושים וההתגבשות החיצונית נמשכים במקביל לעיצוב האישיות הפנימית. אם מוסדות החינוך טובים ואם הבית טוב, הם בדרך כלל יעצבו נכון את דרכם ויחזרו אלינו שלמים וחזקים רוחנית בסעייתא דשמייא.

אין ספק שזוהי תקופה רגישה מאוד לילדים, אבל גם להורים שצריכים לשמור על איפוק ואיזון ועל המון אהבה שהרי טובים הילדים מאוד מאוד.
 
יתכן בהחלט שזוהי גם תקופה לגיבוש מחדש של זהותנו אנו, ההורים. אנו חייבים להיות מדויקים יותר, טובים יותר, צנועים יותר, סבלניים יותר וגם הרבה יותר אוהבים. בסופו של דבר, הילדים די מחקים אותנו בהתייחסותם לדברים.  גם אם הם יכחישו וגם אם אנחנו נכחיש.