שומרי החומות של ירושלים

להתייצב כתף אל כתף נגד המגמות הפוסט-ציוניות.

זבולון אורלב , כ' בטבת תשס"ח

זבולון אורלב
זבולון אורלב
צילום: פלאש 90

שמה של שכונת חומת שמואל (על-שם שמוליק מאיר ז"ל שהיה סגן ראש עיריית ירושלים מטעם המפד"ל ונהרג בתאונת דרכים לפני כעשר שנים) מקבל היום מובנים נוספים מעבר להנצחתו של שמוליק ז"ל. השכונה הממוקמת בפאתיה הדרומיים-מזרחיים של ירושלים, ומשמשת בפועל כחומה בצורה המגנה על ירושלים מפני חיבור חונק של בית - לחם עם השכונות הערביות של מזרח ירושלים. 2,500 המשפחות המתגוררת בה שרובן ככולן דתיות-לאומיות, הפכו להיות שומרי החומות של ירושלים. הממשלות הקודמות הבינו את חשיבותה האסטרטגית של השכונה ששמה הזמני היה "הר חומה", ולכן אושרה בה בנייה של כ-7,000 יחידות דיור במטרה ליצור מציאות בלתי ניתנת לשינוי. אהוד אולמרט, כראש עיריית ירושלים, היה מהתומכים הנלהבים ביותר בפיתוח השכונה ולזכותו אף ייאמר כי הוא שיזם את ההחלטה לפיה השכונה תיקרא על שם שמוליק ז"ל שהיה סגנו. 
 

השכונה הממוקמת בפאתיה הדרומיים-מזרחיים של ירושלים, ומשמשת בפועל כחומה בצורה המגנה על ירושלים מפני חיבור חונק של בית - לחם עם השכונות הערביות של מזרח ירושלים
למרבה האירוניה, דווקא אולמרט כראש הממשלה מגלה רפיון וחולשת דעת ומאפשר לחברי ממשלתו למנוע את המשך פיתוח השכונה. אי אפשר להתעלם מהכרזתו של שר הבינוי והשיכון בדבר הצורך "להתחשב" בתהליכים המדיניים עם הפלסטינים ולהקפיא תוכניות פיתוח יהודיות במזרח ירושלים, ובכלל זה גם ב"חומת שמואל". הדיווח בסוכנות הידיעות רויטרס הוא חד משמעי: שר הבינוי והשיכון החליט להקפיא את המשך הבנייה בחומת שמואל (הר חומה). בכך הרחיקה הממשלה לכת: לא רק גזירה של הקפאת בנייה נואלת ובלתי אנושית ביהודה ושומרון אלא הקפאת בנייה בירושלים, בירת מדינת ישראל והעם היהודי.

ירושלים השלמה היא חלק ריבוני בלתי נפרד ממדינת ישראל. רק לאחרונה אישרה הכנסת בקריאה טרומית הצעת חוק עליה חתומים עשרות חברי כנסת מכל סיעות הבית היהודיות והציוניות המשריינת את חוק ירושלים באופן שכל שינוי בו יחייב רוב של 80 חכ"ים ומעלה. יש לציין בצער כי גם בעניין ירושלים, כמו גם ביתר הנושאים הדתיים והלאומיים, אי אפשר לסמוך על ש"ס או על ישראל ביתנו המעדיפים ליהנות ממנעמי השלטון ועטיני האוצר על פני הדאגה לשלמותה ולביסוסה של ירושלים.

אולמרט כנראה קלט היטב שליברמן מוכן להחזיר לפלסטינים שכונות ערביות במזרח ירושלים. מכאן הוא גם יכול להסיק ששלמות ירושלים היא לא הערך החשוב ביותר לישראל ביתנו.  המבנה החדש של משטרת מחוז ש"י הושלם זה לא מכבר בשטח E1 שבין ירושלים למעלה אדומים, אולם איננו מאוכלס רק מסיבות מדיניות, לחץ אמריקני, ואין איש בש"ס פוצה פה ומצפצף. כנראה שמי שמוכן להעלות את מחיר הלחם בלי להניד עפעף, סובל מאטימות גם בעניינים אידיאולוגיים אחרים כמו ירושלים. ראויה לציון פעילותו של הרצל יחזקאל, יו"ר המינהל הקהילתי בחומת שמואל ויו"ר מועצת סניף המפד"ל בירושלים, העומד בראש המאבק להמשך הבנייה והפיתוח בשכונה.
 
סיפר לי חבר יודע דבר כי בשעה שירושלים עלתה על שולחן הדיונים בשיחות שניהל ראש הממשלה, אהוד ברק, עם יאסר עראפת ונשיא ארה"ב, ביל קלינטון, בקמפ-דיוויד, ולאחר שברק נכנע לדרישות עראפת לקבל אחיזה בעיר העתיקה ובהר הבית, אמרו חלק מחברי המשלחת האמריקאית לעראפת: "אנחנו, כנוצרים הבקיאים בכתבי הקודש יודעים כי בתנ"ך מוזכרת ירושלים כשייכת לעם היהודי למעלה מ-650 פעמים, ואילו בקוראן ירושלים אינה מוזכרת כלל. איזה בסיס מוסרי, היסטורי ודתי יש לך כדי לתבוע מעמד באגן הקדוש?". אין זה סוד שהנשיא בוש מקורב לחוגים הדתיים הנוצריים הבקיאים בכתבי הדת שלהם. לכן יש לישראל חובה וזכות להיאבק על דעת הקהל האמריקאית למען תדע שירושלים כולה שייכת למדינת ישראל ולעם היהודי.


המאבק על שמירת שלמות ירושלים נמצא רק בראשיתו. יש לו סיכוי מצוין להצליח אם נדע לשלב כוחות, להתעלות מעל חילוקי דעות ולהתייצב כתף אל כתף נגד המגמות הפוסט-ציוניות והפוסט-יהודיות של ממשלת אולמרט
הצלחה במאבק על דעת הקהל האמריקאית תהיה מקדמה רצינית להצלחה במאבק על שלמות ירושלים. מובן שתנאי מוקדם לכך הוא שקודם לכן נכונן ממשלה אשר מאמינה בערכי העם היהודי שירושלים במרכזם, ונשכנע גם את המפקפקים בכך שהמאבק על שלמות ירושלים הוא לב ליבו של המאבק על קיומה של מדינת ישראל כמדינת העם היהודי.  

במטרה להדגיש את מרכזיותה של ירושלים בחיי מדינת ישראל והעם היהודי הנחתי לאחרונה על שולחן הכנסת הצעת חוק הקובעת כי ירושלים היא לא רק בירת ישראל, אלא בירת ישראל והעם היהודי. הצעת חוק זו באה לבטא את מרכזיותה של ירושלים בחיי מדינת ישראל והעם היהודי ואת היותה בירת הנצח השלמה והמאוחדת, ולא עוד כלי לוויכוח פוליטי ומדיני של ממשלה קצרת דעת ותבונה.

המאבק על שמירת שלמות ירושלים נמצא רק בראשיתו. יש לו סיכוי מצוין להצליח אם נדע לשלב כוחות, להתעלות מעל חילוקי דעות ולהתייצב כתף אל כתף נגד המגמות הפוסט-ציוניות והפוסט-יהודיות של ממשלת אולמרט.

רק ביחד נוכל גם להצליח.