בוש דאשתקד

משגע לראות את ההתרפסות חסרת התקדים של הממשלה.

אורי אליצור , ו' בשבט תשס"ח

הכתבים האמריקנים שהתלוו לבוש בביקורו מתוסכלים נוראות. הם מתרוצצים אחרי הפמליה הנשיאותית, מפרס לאולמרט ומאבו מאזן ל"יד ושם". הם מראיינים אזרחים נרגשים ושולחים למערכת הדלפות נדירות מחדרי חדרים, וכלום. המערכת לא מחזירה טלפונים. שום דבר לא מתפרסם, אף אחד לא מתעניין. אמריקה עסוקה ראשה ורובה בדרמות של בחירת הנשיא הבא, ומסעו של הנשיא בוש מעניין אותה כשלג דאשתקד, משהו שלא שווה כותרת גם בעמודים האחוריים. האנשים שכן עושים את הכותרות הראשיות של היום משתדלים להיות מרוחקים ככל האפשר מג'ורג' בוש.


הכתבים האמריקנים שהתלוו לבוש בביקורו מתוסכלים נוראות. הם מתרוצצים אחרי הפמליה הנשיאותית, מפרס לאולמרט ומאבו מאזן ל"יד ושם"
הדמוקרטים מתעבים אותו, והרפובליקנים נזהרים שלא להיות חשודים בקשר איתו. אי אפשר לבטל את הסברה שכל המטרה של ביקור בוש אצלנו הייתה לברוח מהבית. שם החיים מתנהלים כבר בלעדיו, והוא בא כדי לחוש עוד קצת את נחת השטיחים האדומים, החצוצרות, ומסיבות העיתונאים הצפופות. בוושינגטון כבר לא נשאר לו הרבה מכל זה.

בין אם זה לגמרי נכון ובין אם זה קצת נכון, זה נותן איזשהו מושג על עוצמת הלחץ האמריקני: משהו קרוב מאוד לאפס. אמריקה לא באה לא באיומים ולא בהבטחות, לא מקל ולא גזר. שום אינטרס ישראלי לא הועמד בסכנה למקרה שאנחנו מאכזבים את בוש, ושום דבר שישראל נכספת אליו לא יתקרב אלינו במטר אם בוש ייצא מכאן מרוצה. בוודאי שבוש היה מאוד שמח לגמור את הקדנציה עם עוד טקס היסטורי אקזוטי בבית הלבן, מניף ידיים עם אולמרט ואבו מאזן, אבל הוא יודע שגם אם זה יקרה זה לא יהיה רציני, ומכל הדברים שהוא עוד רוצה להספיק זה לא הדבר שעומד בראש מעייניו, והוא עצמו כבר לא בראש מעייניה של וושינגטון.

נמוך מהעשב


לכן, כל כך משגע לראות את ההתרפסות חסרת התקדים של ממשלת אולמרט, יותר נמוך מהעשב. באמת שלא היו דברים כאלה מעולם, ואני לא מדבר על גולדה מאיר ויצחק שמיר
לכן, כל כך משגע לראות את ההתרפסות חסרת התקדים של ממשלת אולמרט, יותר נמוך מהעשב. באמת שלא היו דברים כאלה מעולם, ואני לא מדבר על גולדה מאיר ויצחק שמיר. לא פרס ולא רבין, לא ברק ואפילו לא שרון שהיה שיאן ההתרפסות והחולשה מול אמריקה לא התבזו ככה. מפת הדרכים העמידה בנבזות, שכל אדם הגון צריך היה לסרב לה, את הפסקת הטרור מול הפסקת הבנייה בהתנחלויות, כאילו לבנות בתים ולנטוע עצים זה אותו דבר כמו לפוצץ אוטובוסים ולרצוח אנשים, כאילו הטרור הוא עונש צודק על חטא ההתנחלות. גם רבין גם פרס, וגם אהוד ברק סירבו בשעתם לקבל את המשוואה הזו, לא מפני שהם בעד התנחלות, הם נגד, אלא מפני שהמשוואה היא בלתי נסבלת מבחינה מוסרית ומפני שדרישת ההקפאה חותרת תחת הריבונות הישראלית.

ואולי גם מפני שראש ממשלה ישראלי צריך גם לומר לפעמים לאמריקה "לא" ולהתעקש על משהו, אחרת לא יכבדו אותו.

אבל בדבר אחד היה במפת הדרכים שמץ של הוגנות והדדית: לא ייעשה שום דיון בסוגיות הליבה לפני שהרשות מוכיחה שליטה מלאה בשטח ומפסיקה לחלוטין את הטרור. במעט הזה ממשלת אולמרט כבר ירדה מזמן לתנאי מינימום שבמינימום, הפסקה זמנית חלקית בטרור והוכחה מזערית קטנטנה של שליטה: לא בשטח, לא באוכלוסיה, אפילו לא ברחוב שמאחורי המוקטעה. רק בפנים, בכוחות המזוינים הכפופים לך. לא לחמאס. עזוב אותם. אלה שכפופים לך, אבו מאזן. לפתח', לאש"ף. לשרים בממשלה שלך ולפקידים בכירים במנגנון שלך. את הארגונים האלה כבר פירקת? כבר רמזת שאתה מעוניין לפרק? התשובה היא לא. גם אין שום פעילות פלשתינית להפסקת הטרור. כלום. הצגות לתקשורת ודלתות מסתובבות.

השחיתות מכסה
 

מה לעזאזל עקץ אתכם עכשיו לוותר גם על המינימום הזעיר הזה של כבוד ושל שכל ישר, ולהתחיל לדון איתם במצב כזה על ירושלים, על גבולות, ועל פליטים
מה לעזאזל עקץ אתכם עכשיו לוותר גם על המינימום הזעיר הזה של כבוד ושל שכל ישר, ולהתחיל לדון איתם במצב כזה על ירושלים, על גבולות, ועל פליטים. מה קרה? האם קונדוליסה ביקשה? אתם השתגעתם לגמרי? אתם הרי החלטתם לא ללכת במסלול הזה. הממשלה שלכם. אתם מבינים שבמסלול הזה רק תיתנו ותיתנו, ולעולם לא תקבלו כלום. אתם רואים שבדרך הזו ירושלים תחולק ולא יהיה שלום בירושלים, מאה יישובים יוחרבו וזה רק יגביר את הדרישה להחריב עוד. אתם החלטתם שבדרך הזו מוויתור לוויתור הטרור רק יגבר, וגם נסיגה לקווי 67' עד המטר האחרון לא תביא שום דבר מלבד קסאמים על כפר סבא וקטיושות על פתח תקווה.

אז מה עובר עליכם? קונדוליסה רוצה לקדם את זה. וואללה, ממש סיבה טובה לסגת מכל העמדות. הרי לא היה שום לחץ. העונש הכי גדול היה עלול להיות שבוש לא יבוא השבוע, אלא בעוד חודשיים. זהו? על זה מוכרים את כל העקרונות? יכול להיות שכל זה בשביל וינוגרד? מה עובר עלייך ציפי לבני? מה קורה לך צחי הנגבי? ומה קורה לך, שאול מופז? מה אתם שותקים? אתם לא מרגישים איך השחיתות אוחזת גם בכם?