ועכשיו, ש"ס

גם אם הרב אינו קורא סקרים, אלי ישי קורא.

פרופ' אריה אלדד , כ"א בשבט תשס"ח

אריה אלדד
אריה אלדד
פלאש 90

לא העיסוק בנושאי הליבה במסגרת המו"מ עם הפלשתינאים גרם לליברמן לצאת מן הממשלה. השר לאיומים אסטרטגיים ידע יפה שאולמרט ואבו מאזן לא דנו בחודשים האחרונים בהאמרת מחירי הנדל"ן בירושלים. גם חלוקת ירושלים לא גרמה לו להתפטר שהרי הוא תומך בחלוקה כזו, והיא אפילו מופיעה במצע מפלגתו.


מי שנכנס לממשלה כדי לחסום ניצחון צפוי של נתניהו בבחירות, יצא ממנה בגלל קו המגמה בסקרים. הקו האדום לא היה בהצהרות אולמרט, אלא בטבלאות שהונחו על שולחנו של ליברמן
מי שנכנס לממשלה כדי לחסום ניצחון צפוי של נתניהו בבחירות, יצא ממנה בגלל קו המגמה בסקרים. הקו האדום לא היה בהצהרות אולמרט, אלא בטבלאות שהונחו על שולחנו של ליברמן. יש גבול למה שהיה מוכן לשלם כדי לעצור את ביבי.

בוחריו של ליברמן לא הזדרזו להתנער ממנו. היה צורך במסע שכנוע נמרץ, בתקשורת האלקטרונית והכתובה, כדי להוכיח להם שתמכו במנהיג שהמילה שלו אינה מילה, שאין  לסמוך עליו. וגם אם רבים מבוחריו של ליברמן רצו בהמשך ישיבתו בממשלה, היו רבבות אחרים שנטשו אותו והם שהכריעו.

ועכשיו, ש"ס.

לכאורה, המשימה קשה יותר. לכאורה אין טעם לשכנע את בוחרי ש"ס וחברי הכנסת שלה משום שההחלטה אינה בידיהם. ש"ס נוהגת להציג את ציבור בוחריה כמי ששומע למצוותו של הרב עובדיה יוסף, ואת חברי הכנסת שלה כנטולי רצון חופשי או שיקול דעת. עמדתו של הרב  נקבעת על פי שיקול דעתו בשאלת "פיקוח נפש", ובגלל הנימוק הזה נמנעה ש"ס בהצבעה הרת הגורל על  הסכם אוסלו א', ובכך פתחה את שערי הארץ בפני ערפאת וכנופיותיו.

אלף וחמש מאות יהודים נרצחו מאז. על פי הוראת הרב הצביעה ש"ס גם נגד קיומו של משאל עם בשאלת ה"התנתקות". שותפיו של ערפאת בכנסת ישראל, כמו גם עוקרי ההתיישבות היהודית מחבל עזה וצפון השומרון, ואלו המבקשים עתה להקים מדינת טרור בלב הארץ ובירתה ירושלים ידעו תמיד להבטיח כי הכניעה לערבים תמנע שפיכות דמים. פעם ופעמיים נפל הרב עובדיה יוסף ברשתם, האם ייפול בשלישית ויפיל את כל מדינת ישראל עימו?


לכאורה, קשה יותר להוציא את ש"ס מהממשלה, אבל גם עסקני ש"ס ומנהיגיה הנשמעים למצוותו של הרב יודעים לקרוא סקרים, ולא כל מצביעיה ילכו בעיוורון אחר הנחיותיו הפוליטיות
לכאורה, קשה יותר להוציא את ש"ס מהממשלה, אבל גם עסקני ש"ס ומנהיגיה הנשמעים למצוותו של הרב יודעים לקרוא סקרים, ולא כל מצביעיה ילכו בעיוורון אחר הנחיותיו הפוליטיות. אם ש"ס תישאר בממשלת אולמרט, היא תאבד כמחצית מתומכיה. בניגוד לליברמן וחלק מתומכיו, אין בש"ס איש שיהיה מוכן להרים ידו על ירושלים. אולמרט יודע זאת, ולכן יבטיח לאלי ישי כי שאלת ירושלים תעלה רק בסוף המו"מ עם אבו מאזן, ועד אז מה איכפת לו לשבת בממשלה, ולהניח לה להתקדם בכל שאר הנושאים:  הפסקת הבנייה ביו"ש ופינוי מאחזים לאלתר, עקירת כל ההתיישבות ביהודה ובשומרון והכנסת פליטים ערבים לישראל בהמשך, וירושלים רק בסוף.

אולמרט יבטיח לאלי ישי ואפילו יטריח עצמו לחצר הרב כדי "לשתף אותו בהתייעצויות מדיניות" לחלוק לו כבוד, וללעוג לו מאחורי גבו שהוא ינווט את המו"מ כך שלא ייגרם לש"ס נזק תדמיתי של מי שידיו שופכות את הדם. ואסור כמובן לשכוח את משרד הדתות  שהוענק לש"ס זה עתה: איך אפשר לוותר עליו מהר כל כך?

אלא שמצביעי ש"ס מבינים כבר היום שממשלתו  של אולמרט ותוכניתו המדינית תלויים  רק בהם. והתירוץ, שאם הם יצאו ייכנסו מר"צ ו"אגודת ישראל", שוב לא יעבוד: שפיכות דמים היא שפיכות דמים. מי שיש לו חלק באחריות להכנסת ערפאת לארץ ישראל ובכל הדם שנשפך בעטיו מאז אוסלו, לא יוכל שוב להיות שותף לפשע נגד עם ישראל וארץ ישראל. ואם מצביעי ש"ס  עדיין אינם מודעים למשמעות המשך הישיבה בממשלה, הם ידעו זאת בעתיד הקרוב.


אם ש"ס תישאר בממשלה גם אחרי פרסום דו"ח וינוגרד ותאפשר לאולמרט להוביל את המדינה להתרסקות, היא תיווכח שאף היא מתרסקת
ליברמן לא יצא מהממשלה עד שלא נשחק כוחו הפוליטי. זה יהיה גם גורלה של ש"ס משעה שכל אמצעי ההסברה יכוונו נגדה ונגד מנהיגיה על שהם נותנים ידם לחורבן  ישראל.  אפילו ליברמן, הידוע כמי שמתחפר בעמדותיו ככל שגוברות ההתקפות עליו, לא היה  מתאבד פוליטי. ש"ס היא בין פטיש "דעת תורה" של הרב עובדיה יוסף לסדן הביקורת הציבורית שתפגע בה ובמנהיגיה.  גם עליה אסורה ההתאבדות אם  משום דין תורה ואם מפחד הבוחר.

אם ש"ס תישאר בממשלה גם אחרי פרסום דו"ח וינוגרד ותאפשר לאולמרט להוביל את המדינה להתרסקות, היא תיווכח שאף היא מתרסקת.

גם אם הרב אינו קורא סקרים, אלי ישי קורא.