שתי בדידויות

אורו של אולמרט דועך והולך גם כשהוא עוד ראש ממשלה.

פרופ' אריה אלדד , ל' בשבט תשס"ח

אריה אלדד
אריה אלדד
פלאש 90

בכ"ה בשבט תש"ב, לפני שישים ושש שנים, בחדר קטן על הגג ברחוב מזרחי ב' בתל אביב ירו בלשים בריטים באברהם שטרן, המכונה יאיר, כשהוא כבול והרגו אותו.


לרגע היה נדמה שאולמרט מדבר על בדידותו שלו, בדידותו של הנושא באחריות. אולמרט שאל על יאיר, אולי על עצמו: למה הוא קיווה, למה התפלל? על מה הוא לא יכול היה לוותר?
לפני שלושה ימים קיימה הכנסת דיון מיוחד לציון מאה שנים להולדתו של יאיר. ראש הממשלה נאם והיטיב לדבר. הוא הזכיר את יאיר הלוחם ואיש הרוח, ואחר כך דיבר על הבדידות של יאיר: לבד בחדר קטן, נרדף מבית ומחוץ, ולוהט באמונה שמהחדר הבודד ההוא תצא הרוח הגדולה שתביא לגאולת העם והארץ. לרגע היה נדמה שאולמרט מדבר על בדידותו שלו, בדידותו של הנושא באחריות. אולמרט שאל על יאיר, אולי על עצמו: למה הוא קיווה, למה התפלל? על מה הוא לא יכול היה לוותר?

ליאיר לא הייתה שום תוכנית הישרדות. גם כשהוצע לו מקלט בקיבוץ תמורת הפסקת מלחמתו בבריטים, סירב להציל את חייו במחיר כניעה. בחוסר כל, כשהרודפים סוגרים עליו והיישוב היהודי מנדה ומגדף, הוא כתב שירים, את י"ח עיקרי התחייה. וכשעסק במותו, היה זה רק כדי להפוך אותו לכוח מניע במלחמת  החירות. לאחר שהרגו אותו, היו הבריטים בטוחים כי בכך חיסלו את  לח"י אבל הם לא הצליחו להשמיד את שיריו. עיקרי התחייה שלו היו מנוע אדיר, חייו ומותו הפכו מיתוס, ולוחמי חירות ישראל ששבו והתלקטו היו שורות שירדו משיריו וניצחו את האימפריה הבריטית.

לפני יומיים הוצג בירושלים דו"ח וינוגרד. כבר בדו"ח החלקי, שהוא חלק בלתי נפרד מהדו"ח המלא, כתבה הוועדה כי אולמרט אחראי לכישלון במלחמה. זה היה אמור להספיק, אבל לאולמרט שהיה ועודנו חף מכל חזון היו כל האמצעים העומדים לראש מדינה, משאבים בלתי מוגבלים לשוחד פוליטי, ותקשורת המוכנה להפוך את עורה, ואחרי שתבעה ממנו לאחר המלחמה להתפטר היא מוכנה עכשיו להכתיר אותו בתואר ראש הממשלה הטוב בעולם, רק משום שהוא מבטיח להקים מדינה פלשתינאית שבירתה ירושלים.

אין לו חזון, אין "אג'נדה", ואין לו גם צורך בהם כפי שהצהיר בעצמו. יש לו תוכנית הישרדות ונבחרת יחצני"ם וספינולוגים המשדרים לעיתונאים שאולמרט "יצא טוב מאוד" מהדו"ח, ומצליחים לגרום לעיתונאים שלא לשאול את עצמם איך מי שהעיד על עצמו כי טעה ארבעים שנה, וועדת וינוגרד קבעה את אחריותו כראש הדרג המדיני לכישלון במלחמה, איך האיש הכושל הזה יצליח להגשים את חלומם הפוליטי.

איזו תהום רובצת בין בדידותו של יאיר שנלחם עד כלותו בלא כל תוכנית הישרדות אישית, כשהוא יודע שגם למותו יש טעם, ובין האיש המוכן להילחם עד כלותנו למען ההישרדות האישית שלו כשהוא יודע שבעצם דבקותו בכיסא ואי קבלת האחריות האישית הוא מחליש עם שלם, והופך את כל הציבור למיואש וציני. האיש אולמרט המסרב להתפטר גם אחרי הדו"ח,  גורם לאלפי לוחמים ומפקדים שיצטרכו לצאת להגן עלינו ולהכות באויב במלחמה הבאה, לחשוב אלף פעם לפני שיסכימו לסכן את חייהם במלחמה כזו. 


שתי בדידויות. יאיר הקים מדינה בבדידותו, כי חייו לא היו חשובים יותר ממנה. בלי תוכנית הישרדות, בנכונות להיות הגפרור שיצית להבות של מלחמת חירות. ואולמרט בבדידותו מוכן להרוס מדינה
האם היעד שיישלחו להסתער עליו הוא יעד חיוני לעם ישראל במלחמה או  ספין הדרוש לאולמרט מטעם כזה או אחר. איך יוכלו לבטוח בפקודות שיקבלו כשהם יודעים מי עומד מאחוריהן, ומה טיב שיקול דעתו? "ישראל לא תוכל להתקיים בלי שבה עצמה ובסביבתה יאמינו כי יש לה מנהיגות ראויה", אמר וינוגרד. גם אזרחי ישראל וגם הערבים יודעים כי אולמרט הוא מנהיג כושל.

שתי בדידויות. יאיר הקים מדינה בבדידותו, כי חייו לא היו חשובים יותר ממנה. בלי תוכנית הישרדות, בנכונות להיות הגפרור שיצית להבות של מלחמת חירות. ואולמרט בבדידותו מוכן להרוס מדינה. המדינה היא תוכנית ההישרדות של אולמרט. אורו של יאיר הולך וגובר שישים ושש שנים לאחר מותו, כי צרר את חייו והבעיר אותם להאיר לאומה את דרכה. אורו של אולמרט דועך והולך גם כשהוא עוד ראש ממשלה, כי הוא נכון לשרוף הכל כדי לרפד את שלטונו. גם אולמרט בודד. הוא מוקף רק בבובות, כי רק בבדידות מוחלטת ימצא עצמו אולמרט בסביבה שאינה מטיחה בו את כישלונותיו ותובעת ממנו לקבל אחריות ולהתפטר. במדינות אחרות היה אולי ראש ממשלה המקבל דו"ח כזה, מבקש סליחה מהעם ויורה בראשו.
 
אולמרט נשאר על מכונו, ומעדיף להקריב אותנו.