למוטט אותם

ניתן להכריע את המערכה, אבל אולמרט לא מסוגל לכך.

מיכאל פואה , ה' באדר תשס"ח

הפקרת אזרחי צפון הנגב, ובמיוחד אנשי שדרות, היא הוכחה ברורה שאולמרט לא הפיק שום מסקנה בעלת ערך מ"מלחמת לבנון השנייה". במקום להכריז מלחמה ולפעול כדי להגיע להכרעה ולניצחון, ממשלת אולמרט כרגיל מדשדשת. אך חמור מכך, ממשלת אולמרט מסייעת בפועל לחוטפי גלעד שליט וליורי הקאסמים. החשמל, האוכל, וחלק ניכר מהחומרים המשמשים ליצור הקאסמים מגיע ישירות ממדינת ישראל. סגירה הרמטית של המעברים כולל החשמל והמים תביא למשבר הומניטארי, כך מזהירים אותנו פרשנים. אזהרה זו היא האות לכך שבידי ישראל נמצא הכלי להכנעת החמאס, אך במקום להשתמש בכלי זה ממשלת אולמרט מזינה ותומכת באויבנו.


הדשדוש האולמרטי מביא להחמרת המצב. אולמרט שהיה מהוגי תוכנית הגירוש שהייתה אמורה לנתק אותנו מעזה, אינו נושא באחריות לכישלון התוכנית והוא חושש עתה להיכנס חזרה, כיוון שתהיה בכך הודאה ברורה בטעות שנעשתה
ביקור מתוקשר של ראש הממשלה בבית חולים בו מאושפזים פצועי הקאסמים המודיע שעזה יכולה מצידו לשתות ממי הים עד שגלעד שליט יוחזר ושכל מאגרי התחמושת יפוצצו בצורה מבוקרת יחד עם מתקפה הסברתית מתאימה, היו יכולים להפיל את האחריות ישירות על ראשי החמאס. תמונה של שר הביטחון בתחנת הכוח, באשקלון שספגה קאסמים, המסביר שאנחנו לא מספקים חשמל למי שיורה עלינו ומוריד את השאלטר לעזה הייתה יעילה יותר ממאות טנקים שיכנסו לעזה, וחלקם לא יחזרו. אולם הספינולוגים של אולמרט עסוקים במאבק תקשורתי מול המשפחות השכולות והמילואימניקים, ואין להם זמן לזוטות מעין אלו.

את בייניש ניתן לנטרל על ידי הכרזת מלחמה שמפקיעה את הזכות החוקית של בית המשפט העליון להתערב בנעשה. ומובראק היה חושש לצייץ אם הוא היה מבין שכל אמירה מיותרת מצידו תעביר את האחריות לעזה אליו. הוא כבר נכווה מספיק מפיצוץ הגדר.

הדשדוש האולמרטי מביא להחמרת המצב. אולמרט שהיה מהוגי תוכנית הגירוש שהייתה אמורה לנתק אותנו מעזה, אינו נושא באחריות לכישלון התוכנית והוא חושש עתה להיכנס חזרה, כיוון שתהיה בכך הודאה ברורה בטעות שנעשתה. אף על פי כן נראה שבלית ברירה נגרר למבצע צבאי גדול שיחזיר אותנו עמוק לתוך עזה. אין לי התנגדות לכיבוש עזה, ההיפך הוא הנכון: לדעתי יש להחזיר את היהודים לעזה ולא רק לגוש קטיף, אך את זה לא יעשו האהודים ברק את אולמרט. כניסה לעזה תהיה עוד סיבוב חסר פשר שבסופו ישראל תיסוג בבושת פנים. אני מעריך שחיילים רבים ישאלו את עצמם לפני כניסה לעזה, מדוע עלי לסכן את חיי סתם? מפקדים בעלי אחריות ישאלו, האם באמת הדרג המדיני רוצה שננצח? האם הדרג המדיני באמת רוצה שנכריע במערכה זו? אם כן, מדוע הפקודות כל כך מבולבלות? מדוע יד אחת מורה לנו להילחם, ויד שנייה מספקת חשמל מים ומזון למי שאנו אמורים להילחם בו?

ניתן למוטט אותם. ניתן להכריע את המערכה, אבל אולמרט לא מסוגל לכך ולכן עליו לפנות את מקומו. ברק וש"ס במישור הפוליטי, והצבא וחיילי המילואים במישור האזרחי הם אלו שמאפשרים לאולמרט להמשיך ולשחק בחיינו.