מי פה המושחת?

האם אנו בלי לשים לב נחתנו למעמד רפובליקת בננות?

ציפורה בראבי , י"ד באדר תשס"ח

דעות לבן ריק
לבן ריק
צילום: ערוץ 7

איך זה שכבר שנים רבות מתנהלת המדינה על ידי מנהיגות זחוחה המבלה יותר בארוחות גורמה מאשר מדיונים אמיתיים ורציניים לגבי המדינה? איך זה שרוב הדיונים על עתיד המדינה מתנהלים בעיקר עם אויבינו או לחילופין עם מנהיגי מדינות אחרות? ולמה ארצות הברית נותנת עצות (הוראות) מה לעשות?


איך זה שכבר שנים רבות מתנהלת המדינה על ידי מנהיגות זחוחה המבלה יותר בארוחות גורמה מאשר מדיונים אמיתיים ורציניים לגבי המדינה?
האם אנו בלי לשים לב נחתנו למעמד רפובליקת בננות? יכול להיות שאף שיש לנו מנהיגות אינטליגנטית - שמאלנית נאורה, ובכל זאת המדינות הגדולות מוצאות לנכון להדריך אותנו?
 
לא יותר טוב לחזור להיות מדינה קטנה ופרובנציונלית אבל חזקה, לוחמת ועקשנית הדואגת לקיומה ברצינות, המטפלת במפגעים שלה מתוך דאגה אמיתית לעצמה ולא לפוטוגניות שלה?
 
מאחר שאנו מדינת דמוקרטיה, הרי לא נוכל להטיל את האשמה לכל התחלואים על הממשל. מאחר שאנו מדינת דמוקרטיה, יתכן שהעם אשם לא פחות ואולי יותר בהתבוססות הזאת ובהתדרדרות .
 
הרי בדמוקרטיה יש כלים לשינוי. אז למה אין שינוי כבר הרבה שנים? 
 

והמסקנה שלי היא שהחולאים בעם מביאים לאדישות לגבי התנהלות הממשל, ואז הממשל מסתאב יותר. והעם מלבד לטקבק לא מתאמץ יותר מדי
והמסקנה שלי היא שהחולאים בעם מביאים לאדישות לגבי התנהלות הממשל, ואז הממשל מסתאב יותר.
והעם מלבד לטקבק לא מתאמץ יותר מדי. וכך, כל הערכים הנפלאים שחונכנו עליהם: אכפתיות, ערבות הדדית, צניעות בהנהגה, ירושלים אחת שלימה, אהבת הארץ, ציונות, אחד בעד כולם, ארץ ישראל לעם ישראל, הפרחת שממה, בוודאי היו עוד דברים... כל האידיאלים הנשגבים, נראים רחוקים ותמוהים. ובמקום "אחרי" המיתולוגי, יש "קדימה"...כי אני עסוק במשהו אחר.

מצב כזה הינו כר נרחב לשלטון מסואב .
 
דרוש מנהיג אמיתי ונקי כפיים, אך כפי שלמדנו בהיסטוריה בתקופות קשות לעם עלול לקום רודן רשע שמנצל את עייפות העם ואדישותו, להשתלט ולהרוס חלילה או כפי שלמדנו בהיסטוריה היהודית - תנכי"ת שעשוי לקום איש נעלה שיכניס בעם רוח חדשה ותקווה גדולה.

השאלה היא, מתי? והאם נשרוד עד אז?