מדברים על הכל

כולם יודעים, ואף אחד לא עוצר את זה. אף אחד לא צועק

אורי אליצור , י"ז באדר תשס"ח

בניגוד לימי אוסלו, הפעם זה לא חשאי: אולמרט נפגש עם אבו מאזן אחת לכמה ימים, וציפי לבני בראש צוות רשמי וגלוי מנהלת מו"מ רציף עם צוות פלשתיני בראשות אבו עלא. שני הצדדים מדווחים על התקדמות, ומספרים שמדברים על הכל. מה זה הכל? נסיגה לגבולות 67', חורבן ועקירה של יותר ממאה כפרים, עיירות, מושבים וקיבוצים, זכות השיבה של מיליוני פלשתינים לתוך מדינת ישראל ולתוך ארץ ישראל. מדברים גם על מסדרון פלשתיני שיחצה את ישראל לשניים כדי לחבר בין עזה ויו"ש, ומדברים מן הסתם גם על הסעיפים שלא יקוימו: הפסקת הטרור וההסתה, סוג כלשהו של הגבלה על הכנסת כלי נשק, והכרה בישראל כמדינת העם היהודי.


בניגוד לימי אוסלו, מדברים גם על חלוקת ירושלים. כאן צריך אומנם להסתייג בזהירות. על ירושלים מתנהל מו"מ תלת-צדדי או בעברית טרילטראלי. ישראל מנהלת מו"מ עם אבו מאזן ועם אלי ישי במקביל
בניגוד לימי אוסלו, מדברים גם על חלוקת ירושלים. כאן צריך אומנם להסתייג בזהירות. על ירושלים מתנהל מו"מ תלת-צדדי או בעברית טרילטראלי. ישראל מנהלת מו"מ עם אבו מאזן ועם אלי ישי במקביל. עם אבו מאזן מדברים על איך מחלקים את ירושלים, ועם אלי ישי מנהלים מו"מ על השאלה מה צריך להיות נוסח ההצהרה השבועית של ראש הממשלה שבאמצעותה הוא ירמה השבוע את אלי ישי. לא שאלי ישי לא יודע שמרמים אותו. הוא לא טמבל. הוא קורא עיתונים, ורכלנים אומרים עליו שאפילו טלוויזיה הוא רואה פה ושם. הוא יודע שדנים על חלוקת ירושלים. הוא רק דורש שמחמת הצניעות לא ידברו על זה בגלוי, ושמפעם לפעם התזמורת תפסיק רגע לנגן וההורים יודיעו לקהל המוזמנים שבכלל אין חתן ואין כלה. תודה על תשומת הלב, נא להמשיך לרקוד.

אין אשליות

ובניגוד לימי אוסלו, הפעם אין לאף אחד אשליות. הכל יודעים שהפרטנר שמולו מתנהל המשחק הזה לא מתכוון לשלום, לא מעוניין בשלום, ולא מסוגל להביא שלום גם אילו היה מעוניין. הוא לא יכול לספק את הסחורה בשום תחום. הוא לא מתכוון לפרק את ארגוני הטרור, ולא להשליט חוק וסדר, ולא להשקיע את מרצו בבניית מדינה ומשק וחברה. כבר חיזקנו את אבו מאזן בשלוש מאות מיני חיזוקים מייצור מקומי ומתוצרת ארה"ב ואירופה, והוא נשאר חלש ומדולדל. בשטחים שבהם הוא כאילו מושל, הוא שולט בחסות צה"ל והשב"כ הישראלי. ואם ישראל תיסוג משם הרי תוך ימים אחדים החמאס יעיף אותו, את אבו מאזן החזק והמחוזק ונתחזק, בדחיפה קלה.

ועוד בניגוד לימי אוסלו, הפעם לא מדברים על שלום. בימי אוסלו היו לא מעט אנשים שחשבו שזה הולך להיות כישלון ענק, שאם נותנים שלטון ונשק לטרוריסט כמו ערפאת ההיגיון אומר שזה יוליד גל נורא של טרור. אבל מולם התייצבו המאמינים וגערו בהם שהם חסרי אמונה באדם, ושהם פוחדים מהשלום.

היום אין מאמינים. אף אחד לא מדבר על מאה שנות פיוס. אף אחד לא חולם על שגשוג כלכלי ועל ידידות בין העמים ועל מיזמים משותפים. אף אחד לא דופק על השולחן כמו שמעון פרס בשעתו, ואומר: תפסיקו להפחיד את העם, לא יפלו קטיושות על אשקלון. כולם יודעים שייפלו קטיושות על אשקלון, ויפלו הרבה קטיושות גם על פתח תקווה, כפר סבא ונתב"ג.

לא איכפת


קודם זה היה רק הגיוני, ועכשיו כבר רואים את זה בעיניים. רואים את זה בשדרות יום - יום, ופעם בשבוע מקבלים תזכורת גם מאשקלון. כולם יודעים, ריבונו של עולם, ואף אחד לא עוצר את זה
כולם יודעים את זה, ובכל זאת הולכים על זה. כולם רואים שרעיון אוסלו היה כישלון ענק, שכל נסיגה ישראלית מביאה שפיכות דמים ולא שלום, שגם הנסיגה הבאה תביא דם ולא שלום, ושגבולות הקבע הנחשקים של ישראל הרזה והישנה יביאו קסאמים וקטיושות על כפר סבא, פתח תקווה ורמת גן. קודם זה היה רק הגיוני, ועכשיו כבר רואים את זה בעיניים. רואים את זה בשדרות יום - יום, ופעם בשבוע מקבלים תזכורת גם מאשקלון. כולם יודעים, ריבונו של עולם, ואף אחד לא עוצר את זה. ואף אחד לא צועק, ולא איכפת. התקשורת שמה את זה בעמוד 14 למטה, הכנסת מנערת את זה כמו שמנערים פירור לחם או זבוב, ואפילו הממשלה לא ממש מתעניינת. איך אפשר להסביר את זה?

עד כדי כך השחית אותנו שלטונה של המפלגה הזאת "קדימה" בראשות אולמרט. זוהי מפלגת שלטון שקמה בחטא, שעוצבה בידי יחצ"נים ציניים שמתפרנסים מכישרונם לשקר באופן משכנע, ושראשיה התפארו בכך שייחודה של המפלגה שלהם הוא בזה שאין לה שום אידיאולוגיה ושום מחויבות לעבר. מפלגת ההון והשלטון, הבית ברחוב כרמיה והעסקים של מרטין שלאף. מפלגת ראש הממשלה המושל מכוח תמיכה ציבורית של 5 אחוזים, עד כדי כך היא ייאשה אותנו עד שבפעם הראשונה מאז קום המדינה היא הצליחה לדכא את האכפתיות הישראלית: אין מוסר, אין מחויבות, אין אחריות ואין אידיאולוגיה, ואין סיכוי לשינוי כי הכל אינטרסים. קסאמים על כפר סבא? גל טרור? קטיושות בפתח תקווה. מה אפשר לעשות, חבל על הזמן. חבל לצאת להפגנה, חבל להיאבק בכנסת, חבל לשאול שאלות, המשחק מכור. שום דבר לא יועיל, איש לאוהליך.

ישראל חייבת להוריד אותם מהשלטון דבר ראשון.