לא תעמוד על דם רעך

הגיע הזמן לשחרר את האסירים או לדאוג לרווחתם.

הרב ינון אילני , ט' באדר ב תשס"ח

דעות לבן ריק
לבן ריק
צילום: ערוץ 7

כיום יושבים בכלא כ-20 אסירים לאומיים יהודים שפעלו מתוך אהבת העם והארץ. הגיע הזמן לשחררם או לפחות לדאוג לרווחתם.

אחת התופעות שהחזיקו את עם ישראל חי ומאוחד במשך כל השנים הייתה הערבות ההדדית. יהודים בכל העולם תמיד דאגו זה לזה ונחלצו לעזרת אחיהם שנישבו, וכן סייעו לקהילות שנקלעו למצוקה. לצערנו, דווקא היום במדינת ישראל אנו חוזים בהתערערות של מסורת מופלאה זו, וכך בעוד שלערבים יש שר לענייני אסירים והם לא חדלים לדאוג לרווחתם ולשחרורם, אנחנו למרבה הבושה אפילו לא זוכרים את אחינו הנמקים בכלא כתוצאה מאהבת עם ישראל וארץ - ישראל.


כיום, יושבים בכלא איילון ובמעשיהו כעשרים אסירים פוליטיים יהודים. רובם נשפטו על פגיעה או ניסיון פגיעה בערבים, אך יש גם כאלה שניסו להתנגד או למחות על פשעי הגירוש
כיום, יושבים בכלא איילון ובמעשיהו כעשרים אסירים פוליטיים יהודים. רובם נשפטו על פגיעה או ניסיון פגיעה בערבים, אך יש גם כאלה שניסו להתנגד או למחות על פשעי הגירוש, כמו: מורדי לוינשטיין ואליצור הראל שניסו להצית רכב בנתיבי איילון במחאה על הגירוש מגוש קטיף והשומרון, ואריה טסלר שפגע במכונית של שוטר אחרי עמונה. חלקם בעלי משפחות (למשל: עופר גמליאל אב לשבעה ילדים, שלומי דביר אב לשישה ומורדי הראל אב לחמישה ילדים כן ירבו) שהניתוק מהם מקשה מאוד נפשית, כלכלית ופיזית, גם על האישה והילדים.

חשוב להדגיש שאומנם רוב הציבור מסתייג ממעשיהם של חלק מהאסירים, אולם מדובר באנשים נפלאים שפעלו מתוך רצון עז להציל את העם והארץ בחלל שנוצר בגלל שממשלת ישראל לא מבצעת את תפקידה, והם הבינו את הטעויות שעשו, הביעו חרטה, וברור שלא יחזרו על כך. כך שאין ספק שמוטלת עלינו החובה לדאוג להם.

בעוד אנחנו שוכחים את אסירינו, ארגוני השמאל למיניהם לא שכחו אותם וכך בכל פעם בה מנסים לתת להם הטבה, ומדובר בדברים הניתנים באופן שיגרתי לכל אסיר כמו ניכוי שליש, הם מעוררים קול זעקה ופונים לתשקורת ולערכאות שישללו אותה. כך נוצר מצב בו דווקא יהודים יקרים אלה מקופחים יותר מכל אסיר אחר, והדבר נוגע לשני תחומים עיקריים:

א. תנאי המאסר בכלא

לכל אסיר מוקנות זכויות בסיסיות המעוגנות בחוק, ואילו זכויותיהם של האסירים הלאומיים היהודים מקופחות בשלושה תחומים עיקריים:

חופשות - כל אסיר שריצה רבע מתקופת מאסרו זכאי לחופש של יום - יומיים בחודש. למרות שאין כל מידע על "מסוכנות" של אסירינו, מתנה השב"כ יציאות לחופשה בבדיקת פוליגרף שתוודא שאין להם שום מידע, אפילו לא קלוש ואקראי על אנשים אחרים. מאחר ובדיקת הפוליגרף היא בעייתית ביותר (כידוע היא אינה קבילה בבית משפט), המליצו עורכי הדין שלא להסכים לבצעה. וכך האסירים היהודים לא יוצאים כלל לחופשות מהכלא, כולל בחגים וברוב האירועים המשפחתיים (למשל, שלומי דביר שיושב כבר שש שנים זכה רק פעם אחת לחופשה של שתיים עשרה שעות כאשר נולדה בתו).


כידוע, שוחררו בחודשים האחרונים כאלף מחבלים מבתי הכלא ועוד היד נטויה. הממשלה שעושה הכל כדי לחזק את הרוצח אבו מאזן, לא חושבת שעליה לעשות מחוות גם כלפי מגורשי גוש קטיף ותומכיהם על מנת לחזק את רוח העם
האסירים ניסו לערער על אפליה זועקת זו ואף זכו בעתירתם לבית המשפט המחוזי בתל אביב, אולם השב"כ ערער על הזכייה בבית המשפט העליון והשופטים גילו התחשבות מופלאה באיום החמור על ביטחון המדינה, והחליטו שלא לאפשר יציאה לחופשות (למען האיזון הם לא נענו לעתירת השב"כ כשזה ביקש לא לשחרר מחבלים עם דם על הידיים).

שימוש במתקני הכלא - בכלא ישנם מתקנים רבים לרווחת האסירים: דשא, מגרש כדורגל, חדר כושר משוכלל, ספריה וחדר מחשבים. כל האסירים, כולל: מחבלים, רוצחים, סוחרי סמים, שודדי קשישים וכדו' זכאים להשתמש בהם, ורק על האסירים היהודים מגנים מפני האסירים הערבים ושומרים אותם נעולים בתא (כרגיל, מענישים את הקורבן).

גם כאן הוגשה עתירה לבית המשפט, וזה קבע שיש להקצות מספר שעות בשבוע בהם יעמדו המתקנים לרשות היהודים. בכלא מעשיהו מכבדים את ההחלטה, ואילו בכלא איילון מצפצפים עליה.

ביקורים - אסירינו מורשים לקבל ביקורים של קרובי משפחה מדרגה ראשונה בלבד , אבל סבתא, דוד או סתם חבר לא יכולים לפגוש אותם.

ב. חנינות

כידוע, שוחררו בחודשים האחרונים כאלף מחבלים מבתי הכלא ועוד היד נטויה. הממשלה שעושה הכל כדי לחזק את הרוצח אבו מאזן, לא חושבת שעליה לעשות מחוות גם כלפי מגורשי גוש קטיף ותומכיהם על מנת לחזק את רוח העם (ולמען האמת גם אנחנו לא ממש דורשים את זה).

איך אנחנו יכולים לעזור?


קודם כל עלינו להעלות את הנושא למודעות האישית, ולהבין שלא יתכן שיהודים שרצו לעזור לעם ישראל לא יקבלו אפילו את מה שמקבלים אלה שמנסים להשמידנו או סתם פושעים שרצחו, אנסו וגזלו למען טובתם הפרטית
קודם כל עלינו להעלות את הנושא למודעות האישית, ולהבין שלא יתכן שיהודים שרצו לעזור לעם ישראל לא יקבלו אפילו את מה שמקבלים אלה שמנסים להשמידנו או סתם פושעים שרצחו, אנסו וגזלו למען טובתם הפרטית.

יש להפיץ את זה הלאה בכל האמצעים העומדים לרשותנו: בשיחות, אי מיילים, טוקבקים ושאר אמצעים, ולהתחיל להפעיל לחץ דרך הציבור, הרבנים, אנשי רוח, אישי ציבור, נציגינו בכנסת, ראשי מועצות וכיו"ב שיתעניינו, יבקרו וילחצו לשיפור התנאים ולמתן חנינה במיוחד לרגל יום העצמאות השישים למדינה.

ניתן גם לשלוח מכתבים פרטיים לנשיא ולשר המשפטים בבקשה ודרישה לחנינה. מי שמוכן לעזור יותר ברעיונות, ארגון, פעילות, תרומה וכו' מוזמן לפנות לדוא"ל mailto:thkbh1@neto.net.il.

יהי רצון שזכות אהבת האחים וערבות ישראל תעמוד לנו לכפר על כל פשעי הניתוק והשנאה, ונזכה לגאולה שלמה של עם ישראל בארץ ישראל.