יהודי לא מכה יהודי

להפגין אצילות, השתתפות בצער וחרטה על העוול הנורא.

תגיות: גוש קטיף
אורח באתר , י"ז בניסן תשס"ח

אחת הטראומות הקשות שעברו על העם היהודי בשנים האחרונות הוא הגירוש מגוש קטיף. המצב של יהודי נגד יהודי: במילים, באלימות פיזית, בהשמצות, בבכי זה מול זה. באמת, אין הדעת סובלת. נראה שהשלכות לגירוש עוד יצוצו במשך הזמן.


אחת הטראומות הקשות שעברו על העם היהודי בשנים האחרונות הוא הגירוש מגוש קטיף. המצב של יהודי נגד יהודי: במילים, באלימות פיזית, בהשמצות, בבכי זה מול זה
לא מזמן דווח על הכאת הרב ישראל וייס בכותל. מתוסכלים הכו והטיחו בו קריאות זעם. חבורת צעירים המגנים את הפגיעה ברב וייס פרסמו בעלון צוהר: "אנו הח"מ מוחים בכל תוקף על העלבונות והאלימות האסורים נגד כל אדם מישראל, וק"ו נגד תלמיד חכם. אנו קוראים לכל מי שהיה לו חלק במעשה זה, לבקש מחילה מהרב וייס".
 
טוב ויפה. אכן, כך מן הראוי שיעשה. אין ספק שזהו מעשה חמור. לא יתכן שיהודי יפגע ביהודי, ברב, ונעבור על כך לסדר היום. אז, זה בסדר.
 
מה שהטריד אותי זה התייחסותו של הרב וייס למקרה. שמעתי את הרב וייס ברדיו. הרב סיפר על הפגיעה, השתמש במילה לינץ', וסיפר שזכר במיוחד פני נער בן 16. הוא יוכל לזהות אותו, והוא מחפש אותו.
 
וכאן הבעיה.


ייחודו של אדם הוא ביכולת לבקש סליחה. אדם שאינו מסוגל לסרב לפקודה שכזו, זוהי כבר חולשה. עליו להיות מסוגל לפחות להכיר בחטאו ולהתנצל בפני הקהל שנכח שם. הוא היה יכול לקדש שם שמים
מאחר שהרב וייס עצמו סבור שלצערו הוטל עליו התפקיד הרע בגירוש, מאחר שהוא מכיר במעשה הנורא לא טוב היה יותר אם היה מבקש סליחה, במקום להאשים ולחפש להעניש נער בן 16?!  אם תצא נגדו, אתה מגביר שנאה ופילוג בעם. כל הראיונות האלה אולי מציגים את הרב כקורבן, אך מרבים שנאה, טינה, תסכול ומחלוקת בעם.
 
באותו מצב היה יכול הרב וייס להפגין אצילות והשתתפות בצער, כאב וחרטה על העוול הנורא, ולהצטער מול החבורה ההיא. לא לצאת נגדם, אלא להצטרף אליהם.

ייחודו של אדם הוא ביכולת לבקש סליחה. אדם שאינו מסוגל לסרב לפקודה שכזו, זוהי כבר חולשה. עליו להיות מסוגל לפחות להכיר בחטאו ולהתנצל בפני הקהל שנכח שם. הוא היה יכול לקדש שם שמים. לא להוסיף חטא על פשע, ולחפש נער בן 16 על מנת לחנכו וללמדו לקח.
 
פשוט, לגדול מעט. באמת קצת ענווה לא תזיק: הכרה בחטא, התנצלות. האלימות והכעס היו מתפוגגים, כי דווקא פה רק האהבה תנצח.