ליל סדר של נפגעי הטרור

למלא את החסר שחשות המשפחות כשיקיריהן אינם איתם.

יעקב כינרתי , כ"ב בניסן תשס"ח

דעות לבן ריק
לבן ריק
צילום: ערוץ 7

במוצאי שבת, בזמן שליל הסדר נחגג ברוב הבתים במדינת ישראל, חגגנו אנו, חמישים נפגעי טרור, את ליל הסדר במשותף. את ליל הסדר ארגן מאיר אינדור, יו"ר הארגון לנפגעי טרור, במטרה למלא את החסר שחשות המשפחות כאשר יקיריהן אינם מסובים איתן בשולחן. האירוע כלל את ליל הסדר וגם את ארוחות השבת שלפני, ולמרות שלא השתתפתי בסדר עצמו השתתפתי בסעודות השבת והכרתי את כל המשפחות שהשתתפו.


את האירוע פתח אינדור בארוחת ערב יום שישי כשהוא מציג בקצרה כל משפחה ואת הנסיבות בה איבדה את יקיריה. הוא לא האריך בפרטים, השאר כבר קרה בטבעיות כשהמשפחות שוחחו ביניהן על הפיגועים אותם עברו
את האירוע פתח אינדור בארוחת ערב יום שישי כשהוא מציג בקצרה כל משפחה ואת הנסיבות בה איבדה את יקיריה. הוא לא האריך בפרטים, השאר כבר קרה בטבעיות כשהמשפחות שוחחו ביניהן על הפיגועים אותם עברו. "הדבר הכי אופייני במפגש של משפחות שכולות הוא שהן מתחילות בטבעיות לדבר אחת עם השנייה על הפיגוע אותו הן עברו. כולם מחפשים הזדמנות לדבר על יקיריהם שמתו", כך אמרה חיה רונד, אם שכולה שבנה נהרג בפיגוע ירי. "מצד אחד זה לא פשוט כל הזמן לדבר על האירוע ולגעת בכאב, אבל מצד שני זה עוזר לי. אני מרגישה איזושהי התפרקות, הקלה".
 
מארגני הסדר הכינו פעילויות שונות לילדים, ביניהן הצגה וסיורים בישוב. בנותיו של אינדור התנדבו בשמחה ובפנים מאירות למלצר בארוחות. "שמחתי להיות חלק מזה", אמרה רויטל, בתו של אינדור. "זה היה ליל סדר מיוחד. זה היה אירוע שכולם יודעים למה הם נמצאים בו, וכך נוח לשאול כל אחד איך הוא קשור אליו, מתי ואיך הוא נפגע בלי הקדמות מיותרות ובלי שזה ייחשב לחסר טאקט. ראיתי את זה מהשיחות בין המשפחות שנפגשו שם וגם מהדרך הפתוחה בה אנשים סיפרו לי על יקיריהם. בדרך כלל נפגעי טרור מרגישים שאין להם 'הצדקה' לדבר ביומיום על האירוע אותו עברו, והנה יש להם כאן הזדמנות לכך. לדעתי, העובדה שאנחנו מלצרנו תרמה לאווירה משפחתית יותר, אינטימית, שגרמה למשתתפים להיות פתוחים ונינוחים יותר".

כמישהו שבנו נפצע קשה בפיגוע ועדיין סובל מהשלכותיו, גיליתי עניין רב בשנים האחרונות בנושא של נפגעי טרור ואף התערבתי בפעילויותיה של אלמגור לעיתים קרובות. דיברתי עם נפגעי טרור רבים בשנים האחרונות, כאלה שאיבדו את יקיריהן בפיגועים, ושמעתי מהם על החוויות שהם עוברים ביומיום ובחג. בחג תחושת החסר מתחדדת.

החג הוא לא כמו היומיום שבו העיסוקים הרגילים יכולים להסיח את האדם מהכאב. בחג יש יותר זמן פנוי להיזכר, ובמיוחד בחג משפחתי כמו פסח שבו שמים לב מי לא נמצא בסעודה. יש משפחות שעד היום האובדן משפיע עליהן לרעה, והם אינם מסוגלים לחגוג שום ליל סדר בבית. אירועים כאלה חיוניים מאוד בשביל נפגעי טרור. הרגשתי זאת גם כששוחחתי עם כמה מהמשפחות שהיו איתי השנה בחג. בליל סדר של משפחות נפגעות טרור אנשים מרגישים הקלה מסוימת: הם רואים שהם אינם היחידים שמסבים לשולחן עם עננה על הראש. הם רואים את המשפחות האחרות שנמצאות איתם באותה סירה, והם לא צריכים להרגיש שהם מכבידים על מישהו עם העצבות שלהם. חוץ מזה, ליל הסדר הוא גם הזדמנות בשבילם להתאוורר ולהיות עם אנשים שיבינו את הרגשתם".


החג הוא לא כמו היומיום שבו העיסוקים הרגילים יכולים להסיח את האדם מהכאב. בחג יש יותר זמן פנוי להיזכר, ובמיוחד בחג משפחתי כמו פסח שבו שמים לב מי לא נמצא בסעודה
לסדר הגיע גם אביטל שאיבדה את אחיה באינתיפאדה השנייה. "אני אישית לא ראיתי שהמשתתפים דיברו והתעסקו בפיגועים וטרור", היא אומרת בניגוד לאחרים, "זה מה שמיוחד באירועים של אלמגור. אני מרגישה שם כמו שאני מרגישה באירוע רגיל. באתי לסדר הזה כדי לצאת מהבית וכדי ליהנות, לא כדי לדבר על פיגועים".
 
באחת הארוחות קמה אחת הנשים כדי להביע תודה נרגשת למשפחת אינדור ולמשפחת הר זהב שעמלו קשות כדי להפוך את אווירת החג לנעימה ומשפחתית. כולם ביקשו מהם שיארגנו אירוע כזה שוב בשנה הבאה.