רמת הגולן תמורת חומוס

הקשר הרגשי הפשוט הזה של אהבת הארץ הוא הקשר החזק.

דוד הקסנר , כ"ח באייר תשס"ח

דעות לבן ריק
לבן ריק
צילום: ערוץ 7

בניגוד לחלק גדול מהדוברים, לא ארחיב על סמכותו המוסרית של אולמרט לנהל מו"מ במצבו. לכל אדם ברור שמועד ההודעות וההדלפות אינו מקרי ומיועד למקסם רווחים תקשורתיים. הוויכוח על מוסריותו של ראש הממשלה הוא ויכוח חשוב, אך לא פחות חשוב ממנו הוא הוויכוח הענייני. 

מה אם בן-גוריון היה מוותר על הגליל?

לכל אוהבי ההחלטות הבין-לאומיות אתאר את התרחיש הבא:  בסוף מלחמת העצמאות בן-גוריון היה מחליט לוותר על הגליל תמורת שלום עם סוריה. החלטת החלוקה של 47' השאירה את הגליל המערבי למדינה הערבית.  מבחינת החוק הבין-לאומי, הסטאטוס של הגולן אינו שונה מזה של הגליל.  פינוי הגליל היה מצריך עקירה של חקלאים יהודיים ממנו שהתבססו בו עשרות שנים. היה זה פינוי של חבל ארץ בעל היסטוריה יהודית עשירה, חקלאות משגשגת, ונופים מדהימים. 

בראי ההיסטוריה, החלטה כזאת הייתה מביאה לאסון שכן השלטון בסוריה התחלף באותן שנים כתוצאה מהפיכות צבאיות מספר פעמים, והשלטון החדש לא היה מכבד הסכם שלום עם ישראל. ויתור על חבל ארץ כה חשוב לא היה מאפשר למדינה הצעירה לגדול ולקלוט מיליוני יהודים שהיו אמורים להגיע. יתירה מכך, דמם של הנופלים על כיבושו היה לשווא והיה גורל לחוסר מוטיבציה לשרת בצבא (מה המשמעות של להגן על מדינה שכל חלק ממנה מוצע למכירה?). הנזק להתיישבות היה קשה מנשוא, אלפי חקלאים יהודיים היו נעקרים מאדמתם וגם הם ושכמותם היו שואלים את אותה השאלה.

נחזור לשנת 2008

לרוע המזל, בן-גוריון כבר לא בשלטון ומנהיגיה הנוכחיים של ישראל מתייחסים לשטחי המדינה כאל נכס נדל"ן שאפשר לסחור בו (רק שבניגוד לנדל"ן, את הגולן אפשר רק למכור).

קצת על סוריה

סוריה של 2008 היא מדינה ענייה, מבודדת בין-לאומית, עם צבא חלש בעל ציוד מיושן.  התל"ג לנפש של סוריה הוא עשירית מזה של ישראל. השלטון במדינה מבוסס הוא שלטון דיקטטורי המבוסס על שלטון הכת השלטת בכוח הזרוע על הרוב במדינה. האוכלוסייה רחוקה מלהיות הומוגנית: המיעוט העלאווי שולט על הרוב הסוני, ולזה נכניס אלמנטים של האחים המוסלמים ומיעוט כורדי לא מבוטל.

מבחינת העולם הערבי, הברית הסורית עם איראן ומעורבותה השלילית בלבנון בידדה אותה מרוב מדינות ערב. בלי להיכנס לשיעור גיאוגרפיה, מדובר במדינה נחשלת עם צבא חלש, הנהגה חלשה עוד יותר, ועמדת השפעה די זניחה על העולם המוסלמי והערבי.  זוהי אותה סוריה שאנו מנהלים עימה מו"מ ו"צריכים" עימה הסכם שלום.

נחזור שוב פעם קצת אחורה ל-1974.  בתום מלחמת ההתשה, לאחר "מלחמת יום-הכיפורים", בהסכם הפרדת הכוחות לאחר המלחמה, החזירה ישראל לסוריה שטח שנכבש במלחמה ונודע בתור "המובלעת הסורית".  שטח זה הוא במעט קטן יותר מהשטח של רמת הגולן שבידי ישראל.  מאז ועד היום נרשמו מספר תקריות מועטות על הגבול עם סוריה.  למעשה, זהו הגבול השקט ביותר של ישראל.  אם כך מה ההבדל בין המצב הנוכחי להסכם שלום?  אני בטוח שהחומוס בעכו טוב לא פחות מהחומוס בדמשק, ואם לא נבקש את המתכון.

האם מחיר השלום ידוע?


סוריה כזכור היא מדינה עם הרבה שסעים פנימיים שמבוססת על שלטון טוטליטארי של קבוצת מיעוט. בשלטון מסוג זה אויב חיצוני שבו ניתן להיעזר כדי לאחד את העם ולהפנות את תשומת הלב החוצה הוא הכרחי
סוריה כזכור היא מדינה עם הרבה שסעים פנימיים שמבוססת על שלטון טוטליטארי של קבוצת מיעוט.  בשלטון מסוג זה אויב חיצוני שבו ניתן להיעזר כדי לאחד את העם ולהפנות את תשומת הלב החוצה הוא הכרחי.  גם ככה בדעת הקהל הערבית ישראל מוקצית מחמת מיאוס וכל מנהיג ערבי שמקיים קשרים עם ישראל נתקל בביקורת קשה מבית (אם לא במתנקש מבית).  לאור כל אלה לסוריה אין כל אינטרס להגיע להסכם שלום עם ישראל.  אין לה גם אינטרס להילחם בה.  סוריה צריכה את הסכם השלום רק כדי להתקרב למערב וליהנות מהפירות הכלכליים והצבאיים. מחיר השלום ידוע כיום, כי זוהי עמדתם של הסורים שאותה הציגו בצורה ברורה ועקבית לאורך השנים. כמו בכל משא ומתן אם מחיר זה אינו מוצא כן בעיני אחד הצדדים, אז אין עסקה ואפשר לחכות לעסקה טובה יותר בעתיד.

ההבדל בין השלום עם מצרים לבין סוריה:

- סאדאת בא לירושלים לנאום בכנסת.

- מצרים הינה מדינה הרבה יותר חזקה מסוריה ועם אוכלוסיה הרבה יותר גדולה.

- בניגוד לסוריה, מצרים היא מדינה מאוד דומיננטית בעולם הערבי.

- בסיני ישבנו כ-14 שנה עד לפינוי הסופי.

- לאחר שראינו מה הניב שלום עם מצרים, נותר לשאול מה ההבדל המהותי ביחסים בינינו למצרים ובינינו לסוריה?

מצדדי הנסיגה מהגולן מדברים על שלושה הישגים שהסכם שלום עם סוריה יביא:

א. הוצאת סוריה ממעגל הלחימה.
איזו לחימה בדיוק, זהו הגבול השקט היותר שיש לישראל.  לסוריה אין כל אינטרס לפתוח במלחמה בכל מקרה שכן הדבר יביא ללא ספק לנפילת השלטון הנוכחי.

ב. ניתוק הברית עם איראן.
טורקיה שהיא בת ברית קרובה של ישראל שמקיימת יחסים קרובים עם איראן, אז מדוע שדווקא סוריה תנתק את יחסיה עם איראן?


מדינת ישראל של היום היא מהמדינות הצפופות בעולם ועם אחוזי גידול האוכלוסייה המובילים במערב. עתודות הקרקע שלנו הולכות ונעלמות וכך גם שטחי החקלאות
ג.
 הפסקת התמיכה בחיזבאללה.
התמיכה הסורית מתבטאת במשלוחי נשק שמוברחים ללבנון מסוריה.  האם הם יעצרו את אותן ההברחות כמו שהמצרים עוצרים את ההברחות לרצועת עזה?

גם אם נאמין שהמטרות האלו אפשריות, מדובר במטרות קצרות טווח בעוד שוויתור על הגולן הינו צעד בלתי הפיך.

מדינת ישראל של היום היא מהמדינות הצפופות בעולם ועם אחוזי גידול האוכלוסייה המובילים במערב. עתודות הקרקע שלנו הולכות ונעלמות וכך גם שטחי החקלאות. אם נסתכל לטווח הרחוק יותר נגלה שאנו חייבים את מקורות המים של רמת הגולן, את שטחי המרעה והחקלאות שלה. העתיד צופן לנו אוכלוסייה הולכת וגדלה ומקורות מים שיפחתו ויהפכו למשאב חשוב אף יותר מהמצב כיום וגורם למלחמות בעתיד. 

קצת על רמת הגולן:

רמת הגולן נמצאת בידי מדינת ישראל יותר מ -40 שנה, פי 2 יותר משהיה ברשות סוריה. בשנים הללו התיישבו בגולן עשרות אלפי חקלאים והקימו בו עשרות יישובים פורחים. דורות של ישראלים גדלו על רמת-הגולן ישראלית, יהודית אם במסגרת נופש בצימר, טיול שנתי, צבא או סתם סקי בחרמון. מה יעשה פינוי בכוח של חקלאים מאדמתם לאתוס הציוני? מה יעשה פינוי הגולן לחברה בישראל שמפולגת ממילא? איך נסביר זאת לילדים שגדלו על טיולים שנתיים בנחלי הגולן? איך נסביר זאת למשפחות החיילים שנפלו בכיבוש והגנת הגולן?


גבולות 67' אינם קדושים


כפי שרמזתי בתחילה בעייתי יותר משיקולי רווח והפסד בבחינת נושא הגולן, ההיבט הערכי הוא החשוב ביותר. דורות של ישראלים גדלו על רמת-הגולן וטיילו בשביליה
גבולות 67' שאותם מרבים לשבח היו גבולות שהביאו למצב בלתי יציב שאיימו על קיום המדינה. הצגת עמדה עקבית של ישראל בנוגע לגבולותיה תקבע אותם לעתיד, כפי שהיה לאחר 48'.  לפי החוק הבין-לאומי "מלחמת ששת הימים" הייתה מלחמת מגן המותרת לפיו. במלחמה זו הפסידה סוריה את הגולן. אין כל היגיון לחזור שאותם גבולות בלתי יציבים שאיימו על קיומנו. אם המצב היה הפוך ושטח ישראלי היה נכבש, אין ספק שהוא לא היה עולה על שולחן המשא ומתן להסכם שלום כיום. יתירה מכך, בהסכמי הפרדת הכוחות בין ישראל וסוריה שקבעו את גבולות 67' נכתב במפורש שגבולות אלו הם זמניים והסטאטוס ייקבע במשא ומתן בעתיד. 

ההיבט הערכי

כפי שרמזתי בתחילה בעייתי יותר משיקולי רווח והפסד בבחינת נושא הגולן, ההיבט הערכי הוא החשוב ביותר. דורות של ישראלים גדלו על רמת-הגולן וטיילו בשביליה. הקשר הרגשי הפשוט הזה של אהבת הארץ הוא הקשר החזק ביותר והחשוב ביותר של עם הרוצה לחדש את אחיזתו במולדתו ההיסטורית. עבור אותה קבוצת אנשים. נסיגה מהגולן תהווה שבר חמור ביחסו כלפי המדינה, ומדובר במספר לא מבוטל של אנשים (כ70% מתנגדים לנסיגה). יתירה מכך, עקירה של מעל 20 אלף ישראלים מאדמתם תותיר צלקות עמוקות יותר בחברה הישראלית. הנזק שייגרם לאתוס הציוני יהיה אף חמור יותר. ישראל של שנת 2008 חזקה עשרות מונים מישראל של 1948, אך בעוד שבשנת 2008 מתייחסים לכל חלק במדינה כאל פיסת נדל"ן ב1948 לחמו על כל שעל. 

טיולים ברמת הגולן בערוץ 7