את מי מדברר דובר צה"ל?

נדמה שבשנים האחרונות עברה היחידה מטרופוזה לא בריאה

יוסי דגן , א' באב תשס"ח

יוסי דגן
יוסי דגן
צילום: הלל מאיר/TPS

במדינת ישראל, המתקיימת כשהיא מוקפת אויבים בלב המזרח התיכון, נודעת חשיבות רבה ליצירת תחושת ביטחון בציבור כתנאי ליכולת החברה להתקיים ולהתפתח. לשם כך מפעיל צה"ל חיל מיוחד, דובר צה"ל, שתפקידו לייצר הסברה שיטתית ומסודרת על מנת לנסוך בציבור תחושת אימון וביטחון.


אלא שדומה כי משהו השתבש בדרך. נדמה כי בשנים האחרונות עברה היחידה מטרופוזה לא בריאה, שינוי הפוגע באימון הציבור בה וממילא ביכולתה לעמוד במשימותיה
אלא שדומה כי משהו השתבש בדרך. נדמה כי בשנים האחרונות עברה היחידה מטרופוזה לא בריאה, שינוי הפוגע באימון הציבור בה וממילא ביכולתה לעמוד במשימותיה.

לפני כשלוש שנים, עם מינויו של דן חלוץ "רמטכ"ל ההתנתקות", שינה הצבא את מרכז הכובד ותשומת הלב לפעילות כלפי פנים מול אזרחיו הן בהפיכת עקירת אזרחי גוש קטיף וצפון השומרון מבתיהם ל"משימה לאומית" והן בפעילות סיכול הפגנות ומחאות אזרחיות נגד המהלך בתוך תחומי "ישראל הקטנה", בכפר מימון ובאזור עוטף עזה. יחידת דובר צה"ל עמדה אז בחזית התעמולה של המהלכים והיוותה סוג של ראש חץ בפעילות צבא העם אל מול אזרחיו.

לאחר תוצאות מלחמת הנפל בלבנון, שנה בדיוק לאחר מכן, מונה רמטכ"ל חדש וצה"ל שינה כיוון והפך את הדגש בחזרה החוצה, אלא שדומה כי דווקא הגוף המייצג כלפי חוץ את המערכת לא הפנים את השינוי והוא עדיין נמצא במקום הקודם, השגוי.

יותר ויותר הודעות לתקשורת היוצאות לאחרונה מטעם דובר צה"ל בנושא מאבקים של מתיישבי יהודה ושומרון מתגלות לאחרונה כלא מדויקות, שלא לומר שהם לא אמינות או מוטות. כך, למשל, מוציא דובר צה"ל שוב ושוב הודעות סמי-פוליטיות התוקפת חזיתית את המאבק הציבורי-פוליטי לחזרה לישוב חומש. כך יוצאות הכחשות סרק והצהרות מעוררות תהייה בתגובה לידיעות על פינויים שנעשים תוך חילול שבת בחומש ובמאחז "שבות עמי" או על ונדליזם וגרימת נזק על ידי הכוחות המפנים במאחזים.

לשיא חסר תקדים הגיעה יחידת דובר צה"ל לפני מספר ימים, כשכמסגרת אירועים שהתפתחו לאחר פינוי שלד אוטובוס ישן במאחז בבנימין יצאה הודעה רשמית לתקשורת כי במסגרת התפרעות אלימה של מתיישבים חטף אזרח ישראלי מחייל את נשקו האישי וירה באוויר, אלא שלמרבה המבוכה התגלה בתוך זמן קצר כי המדובר בטכנאי מזגנים מירושלים שהותקף תוך נסיעה ללקוח על ידי עשרות ערבים באבנים ובניסיון לינץ'.

א
הגיע הזמן שיחידת דובר צה"ל תחליט האם היא גוף ממלכתי המייצג צבא של מדינה ריבונית או משרד יח"צנות זול, כזה שאף אחד לא תופס ביותר מדי רצינות
ותו "מתנחל משתולל", הלוא הוא טכנאי המזגנים מירושלים, שוחרר כעבור מספר שעות על ידי המשטרה שהודיעה כי היה "בסכנת חיים מיידית". בהמשך לאותה הודעה רשלנית, או שמא שקרית, הודיעו נציגי דובר צה"ל לכתבים כי ליד חוות גלעד הצמיד מפגין סכין לצווארו של חייל, עוד סיפור הזוי שנבחן והתברר כי לא היה ולא נברא.

התנהלות בלתי מתקבלת על הדעת זו ששיאה כאמור באותן הודעות רשמיות יוצרת בציבור תחושה לא נעימה או בהגדרה נכונה יותר: חשש לפיו מעבר לחוסר אמינות וחוסר רצינות. יחידת דובר צה"ל  שאמורה הייתה להיות "שגרירת החוץ" של צבא העם החליטה פשוט "לקחת  צד".

בימים אלו, לאחר רצף "הצלחות" כה גדול יש לצפות לחשבון נפש ולשינוי מדיניות ביחידה.

הגיע הזמן שיחידת דובר צה"ל תחליט האם היא גוף ממלכתי המייצג צבא של מדינה ריבונית או משרד יח"צנות זול, כזה שאף אחד לא תופס ביותר מדי רצינות. אם כתוצאה מהאווירה כיום יותר ויותר אנשים מאבדים את אמונם בדוברות הרשמית של הצבא, מוטב שאותו שידוד מערכות או שידוד מטרות לא רק ייעשה, אלא גם ייראה.